Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 26.6.2004
Svátek má Adriana




  Výběr z vydání
 >DROGY: Léčba funguje
 >MOBY DICK: Strategický cíl současného vedení Českých Textáren odhalen
 >O KNIZE: V Německu vyšly v těchto dnech knižně deníky zachránce "Pianisty"
 >POSTŘEH: O instantnosti (2.)
 >MEJLEM: Vtip
 >VÍKENDOVINY: Tam kde je Balaton, má hudba správný tón - část B
 >TÉMA: Na dolním Labi nejde jen o přírodu
 >REAKCE: Labské jezy
 >POLITIKA: Klaus nechápe Evropu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Vesnické funusy
 >PSÍ PŘÍHODY: Ještě k úkazu na obloze
 >MÉDIA: Kouzlo nechtěného
 >NÁZOR: Poněkud šílený komentář, aneb Pan premiér to má spočítané...
 >FEJETON: Ministr kouření varuje - zdravotnictví škodí zdraví
 >MÉDIA: Reakce ČT na nezvýšení televizních poplatků

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Drogy  
 
26.6. DROGY: Léčba funguje
Michal Broza


Letošní Mezinárodní den proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi (26. června) spustí celosvětovou kampaň

PRAHA, 25. června 2004 (Informační centrum OSN) - "Drogy: Léčba funguje", to je celosvětová kampaň Úřadu OSN pro drogy a prevenci kriminality (UNODC), která bude zahájena u příležitosti letošního Mezinárodního dne proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi (26. června). Cílem kampaně je ozřejmit význam a účinnost léčby drogových závislostí, jež pomáhá narkomanům vrátit se do normálního života a pomáhá i celé společnosti řešit řadu závažných sociálních a trestněprávních problémů. Mezinárodní den proti zneužívání drog si celý svět připomíná z rozhodnutí Valného shromáždění OSN od roku 1987. Dne 26. června 1987 byla podepsána deklarace Mezinárodní konference o zneužívání drog a nezákonném obchodování s nimi.

Kampaň je rovněž namířena proti stigmatizaci drogově závislých lidí ve společnosti. Ukazuje pozitivní možnosti vývoje jejich budoucího života. K tomuto účelu využívá příběhy jedinců, kteří úspěšně podstoupili protidrogovou léčbu a vedou plnohodnotný život (viz www.unodc.org).

Rozšířený názor, že závislosti se nelze zbavit, je mýtus. Ředitel UNODC Antonio Maria Costa říká: "Tento zažitý postoj a stigmatizace uživatelů drog brání společnosti přistupovat k potřebám závislých osob aktivněji. Protidrogová léčba ale přináší reálné výsledky a může mít dalekosáhlý dopad na jedince, rodiny i na celou společnost." Efektivní protidrogová léčba může mimo jiné pomoci omezit některé zhoubné společenské jevy, jako je zločinnost, šíření nakažlivých chorob, ztráta produktivity či asociální chování.

Podle Světové zprávy o drogách, kterou UNODC zveřejnil u příležitosti letošního dne proti drogám, žije na světě kolem 185 milionů uživatelů drog. Nejrozšířenější jsou drogy z konopí, po nich stimulanty na bázi amfetaminu. Z hlediska zdravotních dopadů měřených počtem případů léčby zůstávají celosvětově největším problémem opiáty.

Materiály k nové kampani jsou k dispozici na internetových stránkách UNODC (www.unodc.org). Kromě jiného jsou zde i statistické přehledy, krátké rozhlasové šoty sestavené z výpovědí vyléčených narkomanů, rozhovory s odborníky, příběhy jednotlivců, kteří úspěšně podstoupili léčbu a soubor praktických informací o léčbě včetně čtyř publikací ilustrujících přínos léčby na základě výzkumů, hodnotících zpráv a praktických zkušeností.




Další články tohoto autora:
Michal Broza

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku