Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 29.6.2004
Svátek má Petr a Pavel
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: A co já, volič ČSSD?
 >POLITIKA: Proč padl Vladimír Špidla
 >POLITIKA: Po Špidlovi přichází nejistota
 >KULTURA: Koncert podle Interkoncerts
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výlet do světa silných strojů II.
 >PSÍ PŘÍHODY: Smutný osud Bartových tenisáků
 >ARCHITEKTURA : Nové stanice metra
 >DOPRAVA: Výsledky crash testů na Václaváku
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Važme si hub
 >EKONOMIKA: Fed zvýší sazby o 25 bodů
 >PENÍZE.CZ: Unie svobody chce kombinovaný systém
 >CHTIP: závěrečné vysvědčení pro Petru Buzkovu
 >PRAŽSKÝ CHODEC: V sobotu jsem byla fotit na Kubě!
 >LIDÉ: Slova na rozloučenou s Jiřím Tancibudkem.
 >POLITIKA: Extrémní pravice v Belgii.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
29.6. NÁZOR: A co já, volič ČSSD?
Dušan Polanský

V posledních volbách do poslanecké sněmovny jsem volil ČSSD. Ne snad proto, že bych považoval její současný program za něco super a mému srdci zcela blízký, ale hlavně proto, že mé vzpomínky na období vládnutí pravicových vlád V. Klause a krátké úřednické vlády jsou u mě ještě příliš živé. Mnozí rychle zapomínají, ale u mě to tak zatím nefunguje.

V. Špidlu jsem sice nikdy nepovažoval za extra politika, ale zase na druhé straně jsem ho měl za dostatečně pragmatického politika, aby mohl v jednom čtyřletém období docela úspěšně vést vládu sestavenou ze zástupců třech politických stran s poměrně rozdílnými politickými programy. Toť vše k jeho politické kvalifikaci z mého pohledu. Názor jsem nezměnil i když jeho vláda končí prý kvůli slabým výsledkům ve volbách do Evropského parlamentu. Komické zdůvodnění! Žvásty. Co má tento parlament společného s Poslaneckou sněmovnou? Nic o takové souvislosti v ústavě přece není.

V každém případě jsem moc zvědav, co mi v případě sestavení nové vlády pod taktovkou ČSSD tahle strana nabídne za novinky. Když si politici z ČSSD myslí, že pro běžného voliče budou velikou novinkou staronové tváře posazené kapánek na jiných židlích či kapánek jiná rétorika, tak jsou na velikém omylu. To asi nebude běžný volič ČSSD akceptovat. Spíš si stále bude klást otázku: Proč nemohla vláda V. Špidly dál vládnout? Je jenom pikantní, že v kritizované vládě V. Špidly je i nejeden protagonista současného politického puče, kterému snad časem budeme říkat bruselský.

Na naše poměry vláda V. Špidly nebyla až tak špatná. Nemyslím si, že případná nová vláda sestavená někým z ČSSD bude lepší. Spíš očekávám určitý pokles její kvality. Novou kvalitu by mohly přinést pouze nové tváře s novými pohledy na realitu kolem nás. Ale takové výrazné změny nás nečekají. Zůstane u kosmetiky.

Chápu, že nad pádem vlády V. Špidly jásá ODS, a chce, aby se opět rozdaly karty formou mimořádných voleb. Proč ne, cítí se silná. Je to přirozené a logické z hlediska politického boje o moc. Nevěřím, že by po mimořádných volbách, v nichž by pravděpodobně opravdu zvítězila pravice (ale proč ne!), pravicová vláda dokázala vládnout podstatně lépe než vláda V. Špidly. Vždyť jenom ekonomické břemeno v důsledku vládnutí dvou vlád V. Klause a úřednické vlády v období 1992-1998 je stále značné. Transformační náklady (hezký ekonomický výraz) se zatím oficiálně přiznávají ve výši 540 miliard Kč. Ve skutečnosti jsou podstatně vyšší. Pokud někdo tvrdí, že nemám pravdu, stačí zveřejnit skladbu oněch 540 miliard Kč a uvidíme, zda jsou tam opravdu zahrnuty všechny "transformační náklady". Nemluvě o nejhorším důsledku vládnutí pravicových vlád v letech 1992-1998, nízké úrovni vymahatelnosti práva. Jedno je ale jisté, pravici se v případě jejího vládnutí vrátí jí kdysi vržený bumerang. Z výchovného hlediska je to jenom dobře. Ale nepředbíhejme, raději zpět k nedávné minulosti.

V květnu tohoto roku jsem byl po dlouhé době na služební cestě v Praze. Po skončení jednání jsem zapadl "na jedno" do zcela náhodně zvolené hospody v Dejvicích. Při druhém jsem se dal do řeči se sympatickým chlápkem sedícím se mnou u stolu. Řekl mi, že právě v sázkové kanceláři vsadil nějaké love na pád Špidlovy vlády do konce srpna tohoto roku. Usmál jsem se a sdělil mu své argumenty, proč si myslím, že by Špidlova vláda měla vydržet do konce řádného období vládnutí. Bylo by je zbytečné uvádět, protože jsem se netrefil. V naprostém klidu si mě vyslechl a pak mi opět zcela v klidu bez emocí sdělil, že mé argumenty jsou sice rozumné, ale přece jen je vidět, že jsem jenom prachobyčejný volič, ještě k tomu z venkova, jenž má velmi chabé informace o tom, co se v ČSSD opravdu děje. Přeji mu, aby v květnu vsadil pořádný balík peněz.

Jak jsem již napsal, plně chápu radost ODS nad pádem vlády V. Špidly. Ale prozradí mi někdo z lépe informovaných, proč nad pádem této vlády jásají také Grossovci, Škromachovci, Křečkovci, Hojdarovci, Zemanovci či další?

V Brně 27. června 2004
Další články tohoto autora:
Dušan Polanský

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku