Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 30.6.2004
Svátek má Šárka
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Jak to teda vlastně je?
 >POLITIKA: Předčasné volby? Ne, vládu odborníků
 >NÁZOR: Politická sebevražda
 >MROŽOVINY: Jak Ivan Langer loví skalp České televize
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výlet do světa silných strojů III.
 >PSÍ PŘÍHODY: Akt solidarity
 >EKOLOGIE: Labské jezy, Fárkova kočka a Brezinův jabčák
 >GLOSA: CLICK & CLACK , neznáte, nevadí
 >JE LIBO VTÍPEK: Pravice se těší na občany ČR
 >EKONOMIKA: ČNB překvapila
 >LIDÉ: Střípky z Ameriky - Zemřel otec ASCII.
 >REAKCE: Pan Novák zase lže
 >NÁZOR: K volbám nepudu aneb Defenestraciiii!
 >POSTŘEH: O sugesci
 >PENÍZE.CZ: Deregulaci nájmů se nevyhneme, říká Martin Lux

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
30.6. NÁZOR: Politická sebevražda
Daniel Kvasnička

Těžko pochopitelnou sebevraždu spáchala o víkendu sociální demokracie odvoláním člověka, který celou svou špičkovou kariéru podřídil tomu, že je sociální demokrat, který musí sehrát určenou roli na cestě k evropské integraci. Protože věřil v ideály, které se zrovna nedaly uskutečnit, dělal Špidla to, co bylo možné. Například posledního ministra zdravotnictví jmenoval na základě toho, že potřeboval ministra s hlasem ve sněmovně, nikoli proto, že by si myslel něco výrazného o znalostech pana poslance. Stejně tak na mnoha dalších místech se premiér s velice křehkým mandátem vyznamenal na výbornou přesto, že musel dělat ústupky. A navíc, nevedl žádné jednání s úmyslem získat zlatý padák, či si jinak zajistit budoucnost po odchodu ze Strakovy akademie. Nyní mu zůstává zápas o sociální stát a nemusí v něm dělat žádné premiérské kompromisy. Jeho postup je jasný a průhledný.

Zatímco sociální demokracie je naprosto neprůhledná. Chce zničit Grosse? Vždyť žádná nastupující koaliční vláda nemůže mít stejnou "sílu", jako ta, co skončila. Je na čas konec jakýkoliv proevropských reforem. Každá koaliční vláda bude mít jen jeden úkol ze dvou následujících: Buď nedělat nic - což je strašné - aby nepodráždila opozici; vytvořit tak nějaký odvar oposmlouvy a dostat na frak v podzimních volbách. Na takových čachrech může mít zájem jen nějaká zdánlivě sociálnědemokratická temná síla, která potřebuje zmatek a nejistotu pro různé klientelistické operace. Nebo úkol druhý - dovést vládu k potupnému konci v předčasných volbách, ke kterým svolí nějakou ústavní cestou a ve kterých prohraje na celé čáře. A Miloš Zeman, relikvie časů minulých, jim k tomu vzkáže nějaký bonmot z Vysočiny.

Třetí verze - vláda s pomocí komunistů - by mohla být zatajeným důvodem odklizení Špidly. Ale i ta je nereálná.

Proto je docela možné, že vládu nakonec sestaví pan Kalousek, který ji dovede k předčasným volbám. Občanští demokraté mu budou vděčně zavázáni, že jim připravil pole působnosti. A protože lidovci jsou ve všech vládách, vítězové voleb jej po zásluze odmění místem v pravicové vládě, která nastoupí po volbách.

Nedivím se těm, kteří jsou radši fandit na fotbal. Ten kulatý nesmysl má větší logiku, než naše politická scéna. Přestože se nedivím a fandím taky, nenechám si vzít zdravý rozum a nemíním mlčet.

Daniel Kvasnička
www.kvasnicka.info
Další články tohoto autora:
Daniel Kvasnička

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku