Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 2.7.2004
Svátek má Patricie




  Výběr z vydání
 >SPORT: Čechy trénuje superstar
 >LITEVSKÉ LISTY: Muž, který neměl jméno
 >DETEKTIVKA: Oko za zub
 >VÍKENDOVINY: Nad technikou zvítězíme! díl 1.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá -plynové masky
 >PSÍ PŘÍHODY: Pátrání po rukavicích pokračuje
 >POSTŘEH: O stanu
 >EKOLOGIE: Proč začínám kupovat výrobky SETUZY?
 >NÁZOR: US,KDU a ČSSD: s komunisty a n o ( a často) !
 >NÁZOR: "Odešel slušný člověk" a jiné české povídky.
 >POLITIKA: Předčasné volby
 >NÁZOR: Evropští demokraté - Nová strana české politiky
 >PENÍZE.CZ: Opiš tento dopis a rozešli přátelům
 >PRÁVO: Don Quijote v bludném justičním kruhu
 >ŠKOLSTVÍ: Slovní hodnocení

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
2.7. Špidla podal demisi, ale co dál?
(nov)

Včera složil Špidla funkci premiéra do rukou prezidenta Klause, který okamžitě, podle svých slov, zahájil konzultace s relevantními politickými silami. KSČM mezi nimi ale není. V Česku je dosti lidí a ještě více rádobypolitiků, kteří patologicky nenávidí Klause. Poznají se snadno, při každé příležitosti neopomenou poznamenat, že Václav Klaus získal prezidentský úřad s podporou komunistů a svoje slova akcentují s důrazem, který nikoho nemá nechat na pochybách, že za návštěvou, kterou Klaus před volbou v poslaneckém klubu KSČM vykonal, se skrývá nějaké temný politický kšeft. Pokud existoval, včera měl být splacen.

Avšak mezi předsedy parlamentních stran, pozvanými ke konzultacím ohledně nové vlády, chyběl nejen novopečený šéf unionistů Pavel Němec, ale i neskonale politicky "těžší" předseda KSČM Grebeníček. Aniž bych se chtěl komunistů zastávat či je brát na milost, jsou, bohužel, parlamentní stranou a podle preferencí dokonce druhou nejvýznamnější politickou silou, takže chování prezidenta nepochybně vybočuje z toho, co je v demokracii obvyklé, když ke včerejším konzultacím o novém premiérovi a kabinetu pozval jenom Grosse, Topolánka a Kalouska. Navíc to vůbec nesedí s obrazem prezidenta, který se pokoušejí vymalovat jeho odpůrci. Proto se počali zachraňovat frází, že Klaus znovu objevil svůj "nekomunismus". Soudím, že pravda je jednodušší. Ona inkriminovaná návštěva poslaneckého klubu KSČM byla pro obě strany jenom taktikou nejmenšího zla, když si komunisté spočítali, že se sociálně demokratickým premiérem a ještě sociálně demokratickým prezidentem by se jim na levici hůře dýchalo než s Klausem na Hradě.

Nedosti na tom, prezident Klaus dal dosti důrazně najevo, že vládu, která by disponovala většinou jenom díky komunistům, jmenovat nebude. Tím zahnal designovaného premiéra Grosse do slepé uličky, neboť staronové koalici, na jejíž zachování úřadující předseda ČSSD sází, bude pravděpodobně chybět jeden hlas k tomu, aby přežila hlasování o důvěře vládě. Ačkoli včera poslanec Kott, vyloučený z ODS kvůli opilství, oficiálně požádal o členství v klubu US/DEU, jeho kolega Vrbík současně oznámil, že dnes klub US/DEU opustí. Kartou v rukávu, kterou by mohl Gross nakonec přece jen vytáhnout, je tudíž poslanec Bielesz. Kvůli Klausovi jsou pro něho komunisté tabu a poslanci ODS jako jeden muž požadují předčasné volby. Je zajímavé ještě poznamenat, že při včerejších konzultacích na Hradě jak Topolánek, tak Kalousek prezidentovi sdělili, že prvním, kdo má dostat možnost sestavit novou vládu, by měl být Gross. Stejné vyjádření, ale nepochybně rozdílné motivy. Topolánek líčí past, Kalousek naopak stále věří v potenciál koalice.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku