Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 2.7.2004
Svátek má Patricie
  Výběr z vydání
 >SPORT: Čechy trénuje superstar
 >LITEVSKÉ LISTY: Muž, který neměl jméno
 >DETEKTIVKA: Oko za zub
 >VÍKENDOVINY: Nad technikou zvítězíme! díl 1.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá -plynové masky
 >PSÍ PŘÍHODY: Pátrání po rukavicích pokračuje
 >POSTŘEH: O stanu
 >EKOLOGIE: Proč začínám kupovat výrobky SETUZY?
 >NÁZOR: US,KDU a ČSSD: s komunisty a n o ( a často) !
 >NÁZOR: "Odešel slušný člověk" a jiné české povídky.
 >POLITIKA: Předčasné volby
 >NÁZOR: Evropští demokraté - Nová strana české politiky
 >PENÍZE.CZ: Opiš tento dopis a rozešli přátelům
 >PRÁVO: Don Quijote v bludném justičním kruhu
 >ŠKOLSTVÍ: Slovní hodnocení

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
2.7. NÁZOR: "Odešel slušný člověk" a jiné české povídky.
Miloslav Zima


(Evropan by s Čechy rád plakal, ale neví nad čím).

U Evropana vyvolávají české reakce na bankrot Špidlova debatérského věnečku údiv a pobavení. Je to tím, že některá česká specifika jsou skutečně kuriosního charakteru a Evropan by je očekával spíše při řešení kmenových záležitostí na Zambezi, nežli v srdci Evropy.

Tak je tu zase to nic neříkající povídání o slušném člověku. Kde kdo lituje toho typicky českého člověka, s jeho nenápadným sklonem k intrice a kličce, s touhou po harmonii a s odporem k řešení skutečných problémů, který místo aby s nepřáteli bojoval, raději hledá kompromis v neplodné diskusi mnohdy na druhořadá témata.
Právě vzhledem k vyhraněnosti početní situace v PČR a ke kvalitě representace by Evropan principielně očekával snahu o vyjasnění ve vlastních řadách, o nastolení disciplíny. Ale to jsou přesně ty poměry, nazývané v Evropě "pořádek", které včera tak trefně a ustrašeně popsal vyplašený Šimonovský poznámkou o "stání v pozoru", před kterými má typický Čech nejenom strach, ale které není ani schopen nastolit.

Vždyť vzhledem k tomu, jak dlouho již a co všechno běželo, nebo mnohdy neběželo bez ohledu na Špidlovu vládu, tato vláda fakticky již měsíce existovala pouze formálně. Bez ohledu na to, co přijde, této vlády škoda není, protože neměla nutnou kvalitu a neprokázala potřebný výkon.
Její konec začal nejpozději již tehdy, když Špidla, místo toho, aby si Kavana pozval na kobereček kvůli několika otevřeným otázkám, prohlásil, že je Kavanova funkce u UNO důležitá pro ČR a vyholid s lehkým srdcem těch 100 státních milionů, zatímco lidé pořádali sbírky na povodně. Potom, co Špidla předváděl během funkčního období kromě samozřejmostí a kopírování německých soc. dem. poměrů deficity, jako inkonsekvenci, nepochopení důležitosti demokratických institucí, o jejich rozhodné podpoře raději ani nemluvě a nedostatek jakéhokoli inovativního impulsu vzhledem k EU, byl konec jeho vlády svým způsobem srovnetelný se Zemanem. Ten také bezprostředně před "spadnutím klece", ignorujíc elementární české zájmy, vyvíjel nerentabilní a nesmyslné ekonomické aktivity, ve formě smluv, které by v Evropě vedly k vyšetřování, které ale Čech bez námitek akceptuje. Možná, že se Špidla skutečně snažil, ale jisté je, že zvolil neúčinné prostředky, obklopil se nevhodnými lidmi, které nedokázal vést a že jednoduše zústal svým chováním prognostikem bez fantasie, vize a vůbec bez jakékoli konstruktivní nápaditosti. Špidlův pokus, kompensovat tyto nedostatky vlastní pílí musel selhat.

Jelikož je jasné, že dnešní čelní političtí představitelé bez vyjímky nepředstavují první, nebo druhou výkonnostní skupinu, zústává otázka: Jak by muselo vypadat řešení, které by skutečně znamenalo krok z chaotického diletantismu a z podprůměrnosti a přechod k funkčním společenským mechanismům představovaným jinými, schopnými, s nomenklaturou nesvázanými lidmi a realisovatelný v únosné době? Z hlediska Evropana to jistě nejsou nové volby dosavadního stylu. Vzhledem k etablovaným mafiózním poměrům v ČR se nabízí pouze jedna účinná metoda a sice "nouzová správa EU". Přes všechny nedostatky se kterými se EU potýká, máme tu nesporný příklad: Současná česká ekonomika se zásluhou Klause a ostatních nomenklaturních kádrů de facto pod takovouto správou z velké části dávno nachází a ta přeci jenom funguje. Kdyby měli dnešní čeští poličtí representanti s jejich schopnostmi skutečně řídit českou ekonomiku, sbírali bychom v EU už zase na balíčky se základními potravinami a toaletním papírem.

Miloslav Zima (01.07.04)
Další články tohoto autora:
Miloslav Zima

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku