Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 2.7.2004
Svátek má Patricie
  Výběr z vydání
 >SPORT: Čechy trénuje superstar
 >LITEVSKÉ LISTY: Muž, který neměl jméno
 >DETEKTIVKA: Oko za zub
 >VÍKENDOVINY: Nad technikou zvítězíme! díl 1.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá -plynové masky
 >PSÍ PŘÍHODY: Pátrání po rukavicích pokračuje
 >POSTŘEH: O stanu
 >EKOLOGIE: Proč začínám kupovat výrobky SETUZY?
 >NÁZOR: US,KDU a ČSSD: s komunisty a n o ( a často) !
 >NÁZOR: "Odešel slušný člověk" a jiné české povídky.
 >POLITIKA: Předčasné volby
 >NÁZOR: Evropští demokraté - Nová strana české politiky
 >PENÍZE.CZ: Opiš tento dopis a rozešli přátelům
 >PRÁVO: Don Quijote v bludném justičním kruhu
 >ŠKOLSTVÍ: Slovní hodnocení

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
2.7. POSTŘEH: O stanu
Ivo Rýznar

Koupil jsem si před dvěma týdny stan. Na vodu, abych nemusel spát pod širákem nebo pod lodí. A navíc, konečně budu mít vlastní střechu nad hlavou. Šel jsem do obchodu s ideou, že by mi nejvíce vyhovoval stan pro tři osoby, pokud možno dvouplášťový.

V regálu měli stanů několik typů, velikostí, barev a cen. Zejména při pohledu na cedulky s částkami v korunách českých jsem začínal přesvědčovat sám sebe, jestli nejsem až moc náročný. Jestli mi stojí za to investovat takové částky, když pod plachtou přespím čtyřikrát pětkrát do roka. Musel jsem působit komicky, jak jsem tak bloumal uličkou, bral do rukou jeden typ za druhým, potěžkával a studoval technické parametry. Snad mne nikdo příliš pozorně nesledoval. Po dlouhém váhání nakonec zvítězila moje vrozená spořivost (i když kdo ví, jestli zrovna na správném místě) a vybral jsem si přístřešek toliko jednoplášťový a pro dvě osoby. Zato však s moskytiérou, i když moskyti se v našich zeměpisných šířkách nevyskytují. Navíc sbalený tvoří poměrně malý váleček s hmotností pouhého kila šedesát, takže se cestou od vlaku do kempu příliš nenadřu. Zvláště když s sebou potáhnu, stejně jako vloni, spoustu zbytečností, které na vodě ani neupotřebím. Zpočátku mne vyděsily rozměry, šířka 145 centimetrů, délka 205 centimetrů. Uvažoval jsem, měřím na délku vleže 195 centimetrů, spací pytel je dlouhý 215. Co z toho plyne? Že se do stanu nadél vejdu bez problémů, spacák se však bude dotýkat stěn, což by při dešti mohlo způsobovat potíže s prosakováním. Mimochodem, kamarád můj nákup ohodnotil slovy: "Modli se, aby nepršelo." Pak jsem ale zauvažoval. Jsem singl, mohu si lehnout úhlopříčně. Podle Pythagorovy věty mám k dispozici 251 centimetr, tedy rezerva přebohatá. Mohl bych se po ránu i protáhnout. Jen mi jaksi nedošlo, že nejsem štíhlý jako přímka úhlopříčná, ale že ve spacím pytli zabírám na šířku nejméně půlmetr. Další výpočty si odpustím...

Původně jsem chtěl stan poprvé rozbalit a vyzkoušet teď o víkendu u přátel na letním sídle. Zvědavost však včera zvítězila a já svůj přenosný příbytek rozbalil doma ve svém pokoji. Vtěsnal se mi akorát mezi válendu a peřinám. V duchu jsem si blahopřál že jsem nekoupil klasické "áčko". Neměl bych kam natáhnout šňůry. Vlezl jsem si dovnitř a začal trénovat polohu, v níž budu trávit noci v přírodě. Jak jsem správně teoreticky předpokládal, nejvhodnější bude obsazení jedné nebo druhé úhlopříčky. Vyzkoušel jsem si i zapnutí moskytiéry. Fungovala perfektně, žádný komár mi do stanu nevlétl. Možná i proto, že jsem měl zavřené okno pokoje. Plně uspokojen jsem pak stan opět zabalil a uložil jej do peřináče, kde vyčká až nadejde jeho dovolenkový čas. Ale ještě jednu radost jsem si přece jenom udělal. V čase kdy jsem si ve stanu lebedil, byl jsem vlastně kryt dvěma střechami. První plátěnou, druhou železobetonovou, nacházející se o osm pater výše.

Alespoň chvíli jsem měl ten vysněný stan dvouplášťový.


Další články tohoto autora:
Ivo Rýznar

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku