Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 3.7.2004
Svátek má Radomír
  Výběr z vydání
 >LITEVSKÉ LISTY: Koncert sezóny
 >FOTBAL: Vyřazeni. No a co?
 >NÁZOR: Politicky nekorektní eurooptimisté
 >POSTŘEH: O pubertě
 >SPORT: Čechy trénuje superstar
 >LITEVSKÉ LISTY: Muž, který neměl jméno
 >DETEKTIVKA: Oko za zub
 >VÍKENDOVINY: Nad technikou zvítězíme! díl 1.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá -plynové masky
 >PSÍ PŘÍHODY: Pátrání po rukavicích pokračuje
 >POSTŘEH: O stanu
 >EKOLOGIE: Proč začínám kupovat výrobky SETUZY?
 >NÁZOR: US,KDU a ČSSD: s komunisty a n o ( a často) !
 >NÁZOR: "Odešel slušný člověk" a jiné české povídky.
 >POLITIKA: Předčasné volby

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
3.7. FOTBAL: Vyřazeni. No a co?
Jan Handl

Prohra našich reprezentantů s Řeckem znamená pro některé české fanoušky událost srovnatelnou s úmrtím v rodině. Napadá mě jedno obehrané, ale pravdivé klišé: chleba levnější nebude.

Musím se přiznat, že jsem náruživým fanouškem fotbalu, a to nejen české reprezentace, ale také Slavie Praha, Celticu Glasgow a několika další i neznámých klubů po celém světě. Pookřeji nejen když vidím Rosického a Kollera, ale hlavně když si mohu vychutnat kvalitní a zajímavý zápas jakýchkoli soupeřů.

Stejně jako miliony fanoušků v Česku a Řecku jsem se na vzájemné semifinále těšil. Věřil jsem, že naši reprezentanti postoupí a poskytnou nám tu nádhernou možnost vychutnat si zápas o zlaté medaile. Podle většiny odborníků a bookmakerů byli Češi výraznými favority. Trochu soudnosti projevil spolukomentátor ČT Vladimír Táborský svým tvrzením, že Češi jsou "pětapadesátiprocentní" favorité. Ano, měl pravdu. Nebyl zaslepen výkonem Česka ve skupině a ve čtvrtfinále s Dány. A koneckonců řecký fotbal dokonale zná.

Trenér Táborský si totiž uvědomil, že Řekové mají skvělý tým, který dokázal pokořit Portugalce a vyřadit obávanou Francii. Je to tým bez hvězd, ovšem s hráči, kteří tvrdě pracují ve prospěch kolektivu a žádný boj nevzdávají předem. V tom je jejich síla.

Řekové dokázali celý zápas i půl prodloužení odolávat českým útokům ze všech sil. Musíme si přiznat, že výkon většiny našich hráčů nebyl oslnivý. Několik vteřin před konce první půle prodloužení rozhodčí Collina nařídil rohový kop. V tu chvíli jsem dostal zvláštní, oprávněný strach. Ano, právě tyto okamžiky rozhodují zápasy. A přišla osudová chyba, o které se bude ještě dlouho mluvit. Řekové jsou národní hrdinové, Češi skončili mezi poraženými. Takový je sport. Zábava pro každého, která přináší nečekané zvraty.

Udivily mne plačící fanynky, které dozajista nemají dostatečné znalosti na to, aby pochopily, o co jde. Podlehly módnímu trendu, stejně jako mnoho jejich mužských protějšků. Opravdový fanoušek totiž ví, že sport je hlavně o neúspěchu, jelikož vyhrát může jen jeden. A mimochodem,. Kdyby mi před začátkem turnaje někdo řekl, že Česko získá bronz, nevěřil bych. Za našimi reprezentanty skončily týmy Itálie, Anglie, Německa, Francie, Dánka, Švédska, Španělska…

S odstupem několika týdnů bude česká účastna EURu hodnocena jednoznačně jako velmi úspěšná. Medaile, skvělé výkony, ohromující podívaná, Baroš nejlepším střelcem. Co chceme ví? Možná zlatou medaili? Ano, ale cennější než zlato je samotný postup na závěrečný turnaj, tři výhry v základní skupině a zábavná hra ve všech zápasech. Scházel sice pomyslný krůček, ale stálo to za to. Účel je splněn, diváci se skvěle bavili, fotbal je u nás zase o něco populárnější. "Módní fandové" mohou plakat, my víme své.

Sluší se poděkovat, takže: trenéři, maséři, kustodi, Petře Čechu, Jaromíre Blažku, Antoníne Kinský, René Bolfe, Zdeňku Grygero, Davide Rozehnale, Marku Jankulovski, Martine Jiránku, Pavle Mareši, Tomáši Hübschmanne, Tomáši Ujfaluši, Tomáši Rosický, Pavle Nedvěde, Tomáši Galásku, Karle Poborský, Jaroslave Plašile, Vladimíre Šmicre, Tomane Týce, Štěpáne Vachoušku, Marku Heinzi, Vratislave Lokvenci, Jane Kollere a Milane Baroši - DÍKY!!!
Další články tohoto autora:
Jan Handl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku