Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 13.7.2004
Svátek má Markéta
  Výběr z vydání
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Takže vyrážíme
 >PSÍ PŘÍHODY: Ještě k psímu čmuchání
 >PENÍZE.CZ: Penzijní systém není v krizi, tvrdí KSČM
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vláda štěnic
 >LITEVSKÉ LISTY: Můj nejlepší přítel
 >FEJETON: O budoucnosti
 >NÁZOR: Poměrný nebo většinový volební systém ?
 >NÁZOR: Iluze postupně opadávají
 >HRA: Král nemůže spát
 >VÝZVA: Hledám majitele fenky sražené autem.
 >ZAMYŠLENÍ: Poněkud znesvěcené svátky.
 >LIDŠTINY: Politické gesto
 >ARCHITEKTURA: Letenské sady v novém hávu
 >POLITIKA: Dvě glosy
 >MROŽOVINY: Zvedá se třetí technologická vlna

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Bartovy příhody  
 
13.7. PSÍ PŘÍHODY: Ještě k psímu čmuchání
Ondřej Neff

Každý ví, že pro psa je nejdůležitější zdroj informací čich. On méně pozoruje, o to více čmuchá. Má to závažné filosofické důsledky.
My lidé totiž, jelikož se řídíme především zrakem, jsme vázáni na přítomnou chvíli. Něco vidíme, tudíž to je, a jakmile to přestaneme vidět, už to není. Člověk, který zašel za roh, nám zmizel ze světa, vypařil se z existence. Můžeme ho vnímat ve vzpomínce, vřazovat do vnitřních obrazů, ale reálně je už mimo.

Psí vnímání světa musí být nutně jiné. Jelikož se pes řídí čichem, musí nutně jinak vnímat čas. To co se událo před pěti minutami vnímá stejně ostře jako to, co je teď a neztrácí ze zřetele ani to, co bylo před hodinou, před pěti hodinami. Realita má mnoho časových vrstev, pokud jde o psa. Rozhodně to není nepraktické. Pes dovede stopovat, takže kořist, která mu - obrazně řečeno - zašla za roh, mu nezmizela ze světa, zůstává v něm a je, potenciálně vzato, nadále ulovitelná.

Nemyslím, že by se to dalo charakterizovat jako cestování v čase. On jistě dovede vnímat intenzitu pachové stopy minulých dějů a tudíž pozná, zda se děj udál před delší nebo kratší dobou. Musí vnímat cosi, jako pachovou perspektivu - my taky vidíme člověka v dálce menšího, jak se od nás vzdaluje v prostoru. Jeho svět je bohatý a máme mu co závidět. I když... k čemu on všemu čmuchá... nevím, nevím, asi bych neměnil, radši se budu držet svých perspektiv.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku