Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 27.7.2004
Svátek má Věroslav
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Athény 2004 – Marathón
 >ARCHITEKTURA: Zemřel Pavel Štecha, skvělý fotograf architektury
 >POLITIKA: Telička rozpuštěný a vypuštěný
 >FEJETON: Dobré matky
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Nebezpečné hračky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Když na rozhlednu, tak po rovině!
 >PSÍ PŘÍHODY: Poslušný pes
 >ZE ŽIVOTA: Selské slavnosti Holašovice 2004.
 >VĚC: Já chci taky vyznamenání!
 >POLITIKA: Telička na jedno použití
 >EKONOMIKA: Investory více zajímají firemní výhledy
 >NÁZOR: Lesk a bída liberální ekonomie
 >PENÍZE.CZ: KCP rozhodla: Rhinoceros musí zaplatit
 >PENÍZE.CZ: Roční cestovní pojistka: papírová nebo plastová?
 >NÁZOR: Lékařství nebylo vynalezeno k záhubě, ale k blahu lidí.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
27.7. POLITIKA: Telička rozpuštěný a vypuštěný
Jan Zahradil

Před několika týdny jsem seděl s Pavlem Teličkou v mé (dnes již bývalé) kanceláři v budově Poslanecké sněmovny. Hovořili jsme o EU, o Komisi, o konkrétní náplni jeho práce. Byl tehdy přesvědčen, že svůj pětiletý mandát eurokomisaře má jistý, sebevědomí z něj jen čišelo a dával to koneckonců velmi najevo, naposledy ve známém rozhovoru ve Financial Times Deuschland.

Bez ohledu na rezervovaný postoj ODS k jeho osobě jsem se pokusil mu otevřeně a upřímně sdělit pár věcí : především že nešlo o náhlé prozření vlády, že jedinou evropskou superstar v českých zemích je on. Že šlo o okamžité, nouzové řešení krize, kdy Romano Prodi po rezignaci původního Špidlova milce Kužvarta požadoval nové jméno do pouhých několika dnů. Že to byla zejména snaha ČSSD vylepšit si reputaci po debaklu s Kužvartem nominací nekontroverzního a pro veřejnost široce přijatelného "technokrata", který navíc zjevně dokáže naučit novináře, aby mu zobali z ruky. Že Gross - který podle mých informací Teličku původně podporoval - jej hodí přes palubu během pěti minut, pokud bude jeho post potřebovat k nějakému obchodu v rámci nových koaličních jednání. Že ODS či KDU ani v budoucnu na svou stranu nezíská, protože ani jedna z těchto formací nemá důvod měnit své postoje.

Zdálo se, že to chápe - ale že zároveň považuje své postavení za neotřesitelné. Dnes si to už nejspíš nemyslí. Mouřenín vykonal svou práci, mouřenín může jít - svých patnáct minut slávy si užil.

Ani mě, ani ODS nelze rozhodně podezřívat z přehnané náklonnosti k Pavlu Teličkovi. Naši podporu z řady důvodů, které už dnes nejsou důležité, neměl. Ani soucit není na místě - hlavu do této oprátky koneckonců strčil dobrovolně a série jeho novinových interview z minulých měsíců byla přehlídkou až nesnesitelné sebestřednosti. Přesto však je ostudný způsob, jakým se vládní koalice zbavila svého vlastního výtvoru, který jí jednorázově posloužil v těžké chvíli. Není také větší paradox, než že byl nahrazen právě expremiérem, jehož ústy byla Teličkova nominace poprvé oficiálně oznámena a ozdobena všemi možnými superlativy. Zároveň jde o dost průkaznou výpověď o stylu personální práce Stanislava Grosse, který je nedostižným mistrem v neutralizaci potenciálních vnitrostranických či vnitrokoaličních oponentů (ale i konkurentů mimo vládu - stačí připomenout jeho návrh na opoziční smlouvu č.2). Jsem jenom zvědav, jak zareagují naši investigativci. O Špidlovi si doposud alespoň vymýšleli, že jeho vláda je "protikorupční" a "protiklientelistická". Co ale o něm budou psát teď, když bez mrknutí oka vzal Grossovu trafiku ? A co budou psát o Grossovi samotném ?


Webová stránka Jana Zahradila


Další články tohoto autora:
Jan Zahradil

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku