Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 31.7.2004
Svátek má Ignác
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Sázka s hornorakouským ministrem životního prostředí
 >BÁSNĚNÍ: Zákon
 >POLITIKA: Renčín lepší novinových komentátorů
 >GLOSA: Svazující Seznam
 >INFO: Sbírka pro uprchlíky v Dárfúru
 >MOBY DICK: Potíže v procesu vymístění
 >POLITIKA: Vítězové a poražení
 >MEDIA: Ve vlastní věci
 >NÁZOR: Ukradený dialog
 >VÍKENDOVINY: Celkem nevýznamný poloostrov na asijském kontinentu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - O mlékárnách
 >PSÍ PŘÍHODY: Hlídání ve čtyři ráno dnes nanovo
 >PENÍZE.CZ: Začínáme investovat: část druhá
 >SPOLEČNOST: Praha plná krav
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
31.7. POLITIKA: Renčín lepší novinových komentátorů
Jiří Wagner

V pátek ráno jsem na serveru Novinky.cz kliknul jako obvykle na kreslený vtip mého oblíbeného kreslíře Vladimíra Renčína. Na obrázku je hlouček pánů v sakách uskupených kolem konferenčního stolku a jeden z nich říká: Zahajuji dnešní jednání o rozdělení vládních křesel starým příslovím "Je mnoho slimáků, ale málo kapusty" .
Nad obrázkem i textem mi nezbylo než smutně a bohužel souhlasně pokývat hlavou, načež jsem obrátil pozornost ke čtení internetových deníků a komentářů v nich obsažených.

Už jen nadpis článku v MF Dnes byl výstižný - Vláda: bezobsažný zápas o funkce. Karel Steigerwald v něm mj. píše, že ještě nikdy za patnáct let nebyla naše politika tak silně redukována na to nejtriviálnější: rozdělení moci. Kdo kde sedí a kdo koho přelstí, je důležitější než obvykle základní otázka: Co tam ti ministři budou dělat?

Komentář Martina Hekrdly v Právu nazvaný Stará vláda nerezaví, byl mnohem obsáhlejší, ale pro pochopení podstaty stačí víceméně jedna věta: Budeme mít starou vládu s drtivou většinou z předchozí vlády známých obličejů, a to na většině původních resortních židlí.

Stejnému tématu se v Lidovkách věnoval i Miloš Čermák svým příspěvkem Inventura boje o křesla - podle něj je hlavním skalpem Stanislava Grosse cenné ministerstvo pro místní rozvoj. Na další stránce je pak názor Daniela Kaisera z BBC, který mj. vidí ideovou povadlost nové koaliční trojice a její nápadné soustředění na výkon moci.

Podobně i Adam Drda v BBC Czech, jenž ve své analýze Pro Grosse začal "čas bojů" rozebírá současnou situaci a říká, že z koaličních diskusí vyšli velmi dobře lidovci a velice dobře z jednání vyšli i členové Unie svobody-DEU, zatímco se mnozí sociální demokraté budou muset nějak vypořádat s faktem, že nový předseda, od kterého si tolik slibovali, nejen nedokázal s koaličními partnery "zamést", ale ještě je posílil.

A tak jsem si nakonec řekl, že linky na všechny uvedené deníky ve svých Favorites mohu klidně odstranit, protože v těchto dnech mi docela stačí podívat se na kreslený vtip Vladimíra Renčína a už nemusím ztrácet čas čtením rozsáhlých elaborátů jakkoli (i mnou) velmi uznávaných komentátorů. Můj oblíbený kreslíř dokáže vystihnout jednoduchým obrázkem a krátkou větou všechno a tu bídu zejména.


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku