Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 2.8.2004
Svátek má Gustav
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Obyvatelé sídliště nesouhlasí s výstavbou "Nákupního střediska Kojetická"v Neratovicích
 >PENÍZE.CZ: Čím se platilo po vzniku Československa?
 >POLITIKA: Proč lidovci neustoupili
 >INFO: První celostátní SKEPTIKON bude v Sázavě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Padli na nepravého
 >PSÍ PŘÍHODY: Neboj se! Já bych se nebála, ale já se bojím!
 >NÁZOR: Na zdravotnictví
 >NÁZOR: Prima ministr
 >SVĚT: Americké volby a latinský faktor
 >NÁZOR: Symbol krachu teď míří na Brusel
 >O mravencích, včelách, trubcích, Internetu a figurách…
 >TÉMA: Sázka s hornorakouským ministrem životního prostředí
 >BÁSNĚNÍ: Zákon
 >POLITIKA: Renčín lepší novinových komentátorů
 >GLOSA: Svazující Seznam

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
2.8. NÁZOR: Symbol krachu teď míří na Brusel
Jan Šašek

Tento symbol představuje odstupující premiér Vladimír Špidla. Přesto se nejspíše přestěhuje do bruselské centrály. Kupodivu byla diskuse na politické scéně, oproti počátku roku, méně živá či spíše žádná, bohužel. Naopak kandidátů bylo najednou přehršle. Nominaci by ještě mohl odmítnout budoucí "premiér" EU José Barroso. Je ale nepravděpodobné, že by odmítl bývalého premiéra. Koneckonců bývalý předsedové vlád budou v Evropské komisi hned tři, také z Portugalka a Estonska.

Je Vladimír Špidla schopen nahradit Pavla Teličku? Telička se vyzná v byrokratickém prostředí EU, umí jednat s tamními úředníky a je jazykově vybaven. Během svého působení ostudu Česku neudělal. Svědčí o tom i fakt, že právě český eurokomisař několik dní zastupoval předsedu Prodiho. Přesto nelze zapomenout, že zůstává tím, kdo nepříliš výhodně vyjednal přístupové podmínky. Určitou roli samozřejmě hrál vyjednávací mandát stanovený vládou. Špidla se na "evropské" půdě docela pohybovat umí. Při jednáních byl rovnocenným partnerem politiků EU. Neumí anglicky a to je krajně nepříjemné. "Do půl roku aktivně", slibuje. Těžko také říci, zda si "vydupe" nějaké významné portfolio v Evropské komisi.

Nejsem přesvědčen o tom, že náhrada Špidly za Teličku je správným krokem. Vlastně adekvátní důvod, který si vyžadoval výměnu, veřejnost nezná. Nový premiér Stanislav Gross se asi bojí Vladimíra Špidly, který by mohl začít fungovat jako druhý Zeman. Dva "důchodci", jeden z chalupy na Vysočině a druhý z pražské Poslanecké sněmovny, by Grossovi práci neusnadňovali. Nicméně v jednom rozhovoru Špidla připustil, že bude na "dění v české sociální demokracii působit publicisticky, tedy úvahami".

Špidla pro většinu veřejnosti zůstává symbolem člověka, jehož pokus vládnout zemi a sociální demokracii naprosto zkrachoval. Spokojenost voličů rozhodně nebyla premiérovou hnací silou. A zřejmě nebude ani v Bruselu, průzkumy to již naznačují. Špidla ovšem nebude prvním neúspěšným premiérem, který bude "odklizen" do "evropské" vlády. Známý je třeba případ socialistky Edith Cressonové, která vydržela v čele francouzské vlády pouhých deset měsíců.

Jan Šašek
student politologie FHS ZČU
Další články tohoto autora:
Jan Šašek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku