Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 3.8.2004
Svátek má Miluše
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Pavilon na Výstavišti rekonstruován
 >POLITIKA: Být z obliga
 >PENÍZE.CZ: Český Telecom stále na koni
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Český ráj to na dohled
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Slza na koleji
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční manévry
 >INTERNET: Sázka na blbost
 >EKONOMIKA: Trhy již čekají na výsledky amerických prezidentských voleb
 >POLITIKA: Naše srandovní vláda
 >PŘÍBĚHY ČESKÉ JUSTICE: Příběh třináctý - INDOLENCE
 >SPOLEČNOST: Kupředu levá
 >ŽIVOT: Obyvatelé sídliště nesouhlasí s výstavbou "Nákupního střediska Kojetická"v Neratovicích
 >PENÍZE.CZ: Čím se platilo po vzniku Československa?
 >POLITIKA: Proč lidovci neustoupili
 >INFO: První celostátní SKEPTIKON bude v Sázavě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Telekomunikace  
 
3.8. INTERNET: Sázka na blbost
Petr Vileta

Dříve se tvrdilo, že pouze vesmír a lidská blbost jsou nekonečné. Na základě nejnovějších vědeckých poznatků se přišlo na to, že vesmír možná konečný je, jen zatím nevíme kde končí. Takže zůstává ta blbost lidská. Ale já si dovolím upravené tvrzení o nekonečnu zpochybnit. Také drzost některých lidí je nekonečná.

Také vám chodí spamy, tedy nevyžádaná pošta? Pokud jste na internetu déle než pár dnů a vaši mailovou adresu má ve svých kontaktech alespoň pár vašich známých se zavirovaným počítačem, nebo dokonce máte svůj mail vystavený na webových stránkách, tak určitě máte se spamy již své zážitky.

Nic člověka tak nepotěší, jako když mu neznámý odesílatel z Brazílie, Ruska nebo Mexika pošle nabídku na Viagru za pár centů a bez lékařského předpisu, když mu z Las Vegas nějaké kasino oznámí, že právě vyhrál 25 US dolarů jako vstupní kapitál do internetového Black Jacka, nebo když mu Argentinská státní universita nabídne vysokoškolský diplom z libovolného oboru za 10000 USD.

Jenže získávat mailové adresy pomocí virů a z webových stránek spamerům nestačí a tak neustále přicházejí s novými triky, které nejsou nic jiného, než sázkou na nekonečnou blbost lidskou.

Dnes mi přišla v mailu skutečná perla. Jakýsi manager čehosi mi oznamuje, že právě aktualizuje svůj seznam kontaktů a že mu tam mám doplnit o sobě některé údaje. Mail obsahuje dokonce elektronickou vizitku s osobními (opravdu?) údaji onoho managera a všechno je tak jednoduché - stačí jen kliknout na odkaz a vyplnit formulář.


A kdybyste náhodou neměli zájem a chtěli byste z jeho databáze vyřadit, stačí také jen kliknout. Že oba odkazy obsahují vaši zašifrovanou mailovou adresu a ukazují na stejnou webovou stránku, to už se v mailu nepíše. Pro jistotu. Takže ať kliknete kam kliknete, stejně si o vás něco málo zjistí (hlavně to, že váš mail je funkční) a můžete čekat ještě větší porci spamů než kdy před tím.

Vím, že na Psu je několik programátorů a lidí "od počítačů", ti vědí své, ale pro ty ostatní méně znalé:

Neklikejte na nic, nic nevyplňujte, ani kdybyste odesílatele náhodou znali. Ono totiž pro virus není problém si v napadeném počítači z kontaktů vybrat pár nešťastníků, poslat jim žádost o vyplnění údajů a tyto údaje pak odeslat bůhví kam.

Takže, jak praví jedno novodobé úsloví: "To, že jste paranoidní ještě neznamená, že po vás nejdou."

Petr Vileta, balík z Plzně (a programátor)
http://www.zivnosti.cz
http://www.practisoft.cz


Další články tohoto autora:
Petr Vileta

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku