Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 13.8.2004
Svátek má Alena
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Fahrenheit 9/11.
 >ZE STARÝCH NOVIN: 120 let v lidské historií je to velký skok?
 >VÍKENDOVINY: Někdy je přírody až moc
 >PENÍZE.CZ: Bezpečnostní prvky Eura
 >ŽIVOT: Továrnna na Absolutno aneb Karel Čapek a Utah
 >REAKCE: Dopis pro šéfredaktora MfD
 >TÉMA: Kerryho předvolební křeče
 >LIDŠTINY: Stalin a Bush jsou prý pořád v kurzu - mají něco společného? aneb americké prezidentské volby za dveřmi.
 >ZE STARÝCH NOVIN: Vztahy Čechů a Němců před asi tak 120 lety
 >MÉDIA: Presidentův moderátor? - nebo snad pouze český chaos?
 >POSTŘEH: O řetězovém dopise a platonické lásce
 >PRÁVO: Spravedlivý proces, hasiči, policajti a ostatní.
 >PENÍZE.CZ: Finanční plánování podle TriMan II.
 >NÁZOR: Uvažování a záměry lidí zvláštního ražení
 >NÁZOR: Hoffmannovy povídky z basy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
13.8. PENÍZE.CZ: Bezpečnostní prvky Eura
Tomáš Hampl

Úroveň zabezpečení u nových euro bankovek je na vyšší úrovni než u původních národních bankovek, takže jejich falšování je značně znesnadněno. Podle vedení Evropské centrální banky (ECB) nová eura patří k nejsofistikovanějším bankovkám na světě. Z těchto důvodů je výroba bankovek a mincí eura dražší než u původních měn.

Evropská centrální banka uveřejnila 1. září 2001 některé bezpečnostní prvky, které by měly umožnit široké veřejnosti rozeznat pravou a falešnou bankovku. Z bezpečnostních důvodů zůstanou některé ochranné prvky nové měny utajené a může je tak ověřovat pouze vybraný personál bank pomocí speciálních přístrojů. Všechny falzifikáty jsou shromažďovány a analyzovány v jednom centru - v ECB. Obavy jsou obvzláště z falšování eurobankovek vysokých hodnot, zejména 200 a 500 euro. (Nejhodnotnější bankovkou na evropském kontinentu je tisíc švýcarských franků.)

Všechny bankovky jsou vytištěny na speciálním papíru z čisté bavlny, který je hmatem snadno odlišitelný od běžného papíru. Podle bezpečnostních prvků lze bankovky eura rozdělit do dvou skupin: bankovky 5, 10 a 20 euro, které obsahují základní bezpečnostní prvky, a bankovky vyšších hodnot 50, 100, 200 a 500 euro, které mají další sofistikovanější ochranu.


  1. hlubotisk
  2. vodoznak
  3. ochranný proužek
  4. soutisková značka
  5. fólie s hologramem
  6. iridiscentní pruh
  7. opticky proměnlivá barva

Lícní strana všech bankovek je vytištěna hlubotiskem, čímž je dosaženo vzniku hmatově rozlišitelného reliéfu. To se týká nominální hodnoty, obrysů vyobrazení oken a bran a zejména pruhu v horní části bankovky se zkratkami Evropské centrální banky v pěti základních jazycích měnové unie (BCE, ECB, EZB, EKT, EKP).

Všechny bankovky mají zapracován vodoznak obsahující architektonický motiv ve stejném stylu jako na bankovce a její nominální hodnotu. Pro zjištění vodoznaku je nutné bankovku podržet proti světlu.

Dalším ochranným prvkem, rovněž známým z našich současných bankovek, je ochranný proužek, který se nachází přibližně v polovině bankovky. Proužek, který je zapracován do papíru bankovky, se jeví jako tmavý proužek procházející bankovkou. Při důkladném pozorování je možné přečíst viditelný nápis "EURO" a hodnotu bankovky, které se střídají zrcadlově obráceně.

Na všech euro bankovkách je možné najít v levém horním rohu čelní strany a v pravém horním rohu rubové strany soutiskovou značku. Při pohledu proti světlu se části vytištěné na lícní a rubové straně spojí a vytvoří číslo vyjadřující nominální hodnotu bankovky.

Ochranu nových bankovek mají zajistit i fólie s hologramem. U bankovek nižších hodnot (5, 10 a 20 euro) se na licní straně nachází proužek ze speciální fólie obsahující hologram. Při naklápění bankovky se střídavě objevují symbol eura a nominální hodnota bankovek. Při pozorování proti světlu lze rozeznat symbol eura (ten je větší než na hologramu) vzniklý perforací fólie. Euro bankovky vyšších hodnot (50, 100, 200 a 500) místo tohoto proužku obsahují zhruba u pravého okraje čtvercový element tvořený fólií s hologramem. Při natáčení bankovkou dochází ke střídání hodnoty bankovky s architektonickým motivem shodným s hlavním motivem licní strany, který se změnou úhlu pohledu barevně proměňuje.

Dalším ochranným prvkem u bankovek nižších hodnot je iridiscentní pruh nacházející ve střední části rubové strany (napravo od ochranného proužku). Stejný prvek je i na nových tisícikorunových bankovkách. Při naklápění bankovky přechází barva pruhu od světle žluté do zlatě žluté, v pruhu je možné rozeznat hodnotu bankovky a symbol eura.

Bankovky vyšších nominálních hodnot mají na lícní straně v pravém dolním rohu vyznačenu hodnotu opticky proměnlivými barvami, které se proměňují s různými úhly pohledu od purporově červené přes olivově zelenou až po hnědou.

Jak jsou chráněny mince? Případné falšování mincí vyšších hodnot (1 a 2 euro) má předejít složitější technologie výroby. Střed těchto mincí je totiž vyroben ze tří vrstev – u jednoeura je mezi vrchní vrstvy ze slitiny mědiniklu vložena vrstva z niklu, u dvou eura jsou vrchní vrstvy tvořené slitinou mědi, niklu a zinku, střední vrstva je opět z niklu. Střed mince je obepnut mezikružím, které je u jednoueurové mince vyrobeno z niklové mosazi, u dvoueura z mědiniklu.

Svými ochrannými prvky se euro řadí ke světové špičce mezi platidly. Ani to však nezabrání četným padělatelským útokům...

Článek jste si u nás již mohli přečíst 13. 12. 2001. Rádi bychom se ovšem k některým textům, které považujeme za kvalitní a zároveň nadčasové, čas od času vraceli.

Co soudíte o zabezpečení nových euro bankovek? Myslíte, že euro dobře odolává pokusům padělatelů o výrobu falešných bankovek?
Další články tohoto autora:
Tomáš Hampl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku