Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 5.8.2004
Svátek má Kristián
  Výběr z vydání
 >PEDOFILIE: Listování povoleno?
 >TÉMA: Vliv domácího násilí na psychiku oběti domácího násilí
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jizerky - silniční krajina
 >POSTŘEH: O značkách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Oni se už definitivně zbláznili
 >PSÍ PŘÍHODY: Opět jsem neznámý pán
 >PSI: Vycvičený pes není nebezpečný
 >POLITIKA: K moci se dostal kariérní politik
 >POLITIKA: ODS otáčí, a to je dobře
 >POLITIKA: Průběžné výsledky kyperské války
 >NÁZOR: Co president může, a co musí
 >NÁZOR: Proč se vladimír špidla směje, až se za břicho popadá
 >PENÍZE.CZ: Vraťme životnímu pojištění původní význam
 >TÉMA: Pachatelé domácího násilí
 >SVĚT: Jak se máme, Afghanistáne ?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
5.8. NÁZOR: Proč se vladimír špidla směje, až se za břicho popadá
Martin Mařák

Václav Havel ve svém rozhovoru pro Lidové noviny označil bývalého předsedu vlády za slušného člověka. Nepředpokládám, že jeho demise byla předem připraveným kalkulem k pádu a vzniku staronové koaliční levicové vlády v České republice. Žiji ve Francii a mnohým z mých přátel se zdálo nepochopitelné, že premiér opustil svou funkci pouze kvůli vnitrostranickým neshodám. Něco podobného je skutečně na zdejší politické scéně nevídané. I můj kolega z práce tureckého původu byl překvapen tím, co se v Česku stalo. Několikrát se mě zeptal, jestli to opravdu nebylo kvůli hlasování v parlamentu o nedůvěře k vládě. Ne, nebylo to nic podobného. Tolik k té zvláštní politické události.

Nyní bych se pokusil nastínit, jak významný posun v politické kariéře bývalého premiéra vlastně nastal.

Doba arogantně posměšných poznámek na adresu bruselských úředníků skončila ve Francii velice rychle, neboť premiér J. P. Raffarin si s trpkostí uvědomil, jakou moc mají ve svých rukou. Ekonomické problémy několika zdejších mamutích společností spadajících úplně, či částečně do státního majetku, se dříve řešily zcela jednoduše. Stát do nich vsunul potřebné finanční prostředky a daňovému poplatníku nezbylo nic jiného,než vše zaplatit. Nemusím jistě zdůrazňovat, že vždy byly ve hře tisíce pracovních míst v nejrozličnějších sektorech od bankovnictví až po energetiku. Stát tak uměle udržoval dominantní postavení těchto společností ve Francii. No a s tím je teď konec, nebo lépe řečeno je nutné vše vyjednat v Bruselu. A ta jednání jsou dlouhá a ne vždy úspěšná.

Další důležitá změna, jež se odehrává ve Francii, je decentralizace státní moci za souběžného posílení krajů, které se tímto stávají mnohem finančně i exekutivně soběstačnější. Všechno vlastně pomalu spěje k tomu, že nejdůležitější budou volby týkající se EU a volby regionální.

Vladimír Špidla sice opouští vládu českou, ale vstupuje do vlády evropské, tedy o stupeň výš. To je jedinečná šance ,která mu pomůže získat potřebný nadhled nad děním v českém prostoru. A ten odstup je velmi důležitý pro každého, kdo má v politice ty nejvyšší ambice. Jestli je to i jeho případ, to se ještě ukáže. A tak paradoxně politika je pro něj ten jediný maratón, ve kterém nedobíhá fyzicky zničen na předposledním místě.

Už mu zbývá jen zdokonalit se v angličtině.
Další články tohoto autora:
Martin Mařák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku