Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 14.8.2004
Svátek má Alan
  Výběr z vydání
 >GLOSA: A co na to stařeček Pagáč?
 >NÁZOR: Nová vláda. Setrvalý stav.
 >NÁZOR: Proč LOK fandí nové ministryni zdravotnictví.
 >REAKCE: Máme vážné podezření...
 >MOBY DICK: Utopení ing. Duto Hlava
 >NÁZOR: Kozel zahradníkem
 >TÉMA: Fahrenheit 9/11.
 >ZE STARÝCH NOVIN: 120 let v lidské historií je to velký skok?
 >VÍKENDOVINY: Někdy je přírody až moc
 >PENÍZE.CZ: Bezpečnostní prvky Eura
 >ŽIVOT: Továrnna na Absolutno aneb Karel Čapek a Utah
 >REAKCE: Dopis pro šéfredaktora MfD
 >TÉMA: Kerryho předvolební křeče
 >LIDŠTINY: Stalin a Bush jsou prý pořád v kurzu - mají něco společného? aneb americké prezidentské volby za dveřmi.
 >ZE STARÝCH NOVIN: Vztahy Čechů a Němců před asi tak 120 lety

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Mejlem  
 
14.8. NÁZOR: Kozel zahradníkem
Petr Vašek

Troufám si tvrtdit, že člověk, který alespoň trochu sleduje evropskou politickou scénu, se za nějaký čas téměř odnaučí divit. Už si prostě zvykl, že zdaleka ne vše, co se v evropské politice odehrává, lze zdravým rozumem pochopit. Nejde mi teď o nesmyslné předpisy, které se týkají týkají europrolézaček, rumu, hotových jídel v restauracích nebo pěstování vína. Na regulace tohoto typu jsme si i přes zkřípění zubů už jakž takž zvykli. Po zprávě, kterou agentury vydaly ve středu odpoledne, se však museli podivit i ti nejotrlejší.
Nový předseda evropské komise podle této zprávy José Manuel Barroso totiž navrhuje přidělit českému expremiérovi a budoucímu eurokomisaři Vladimíru Špidlovi resort zaměstnanosti a sociálních záležitosti. Ano, slyšíte dobře. Evropského ministra práce má dělat stejný Vladimír Špidla, za jehož čtyřleté účinkování na českém ministerstvu práce a sociálních věcí se míra nezaměstnanosti zvýšila o 3,1 procenta, tj. ze 6,1 na 9,2, což v řeči absolutních čísel znamená nárůst o více než 165 tisíc nezaměstnaných. Tolik oficiální statistika ministertva práce a sociálních věcí, které nyní vede jeho stranický souputník Zdeněk Škromach.
Špidla poté dostal šanci počet nezaměstnaných snížit i jako český premiér. Ten má klíčové slovo při utváření hospodářské politiky státu, která má na vývoj nezaměstnanosti zásadní vliv. Je známo, že českým premiérem byl Špidla od poloviny července 2002 do konce července 2004. Svou šanci snížit nezaměstnanost však podle stejné statistiky, pocházející ze Škromachova ministerstva práce, evidentně propásl. Za dobu Špidlova premiérování, tedy mezi červencem 2002 a červencem 2004, se počet nezaměstnaných zvýšil o dalších téměř 53 tisíc. V řeči procent to znamená další zvýšení o 0,9 procenta (z 9, 2 na 10,1). Suma sumárum, za šestileté působení Špidly ve dvou českých vládách, a to ve funkcích, které mají klíčový vliv na míru nezaměstnanosti, přišlo v Česku o práci přes 218 tisíc občanů této země, což jsou přesně 4 procenta práceschopného obyvatelstva. Horší kvalifikaci pro nového eurokomisaře, který má mít na starosti zaměstnanost a sociální záležitosti, lze vymyslet jen stěží.
Pokud Špidlu ve funkci potvrdí Evropský parlament, bude to výsměch všem těm více než 218 tisícům českých občanů, kteří se v důsledku aplikace Špidlových receptů na nezaměstnatnost dostali na dlažbu. Pokud zbyla Špidlovi po podivné nominaci na eurokomisaře alespoň špetka soudnosti, měl by přiznat, že se v otázkách nezaměstnanosti prostě nevyzná a resort přenechat někomu jinému. Mohl by ho vyměnit třeba s Louizem Michelem, který má dostat resort rozvoje a humanitární pomoci. Tam se toho totiž moc zkazit nedá. Pokud ale Špidla nominaci přijme, uvidíme ukázkový příklad toho, jak lehce se v EU může stát z kozla zahradník.
Další články tohoto autora:
Petr Vašek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku