Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 24.8.2004
Svátek má Bartoloměj
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Topolánek a jeho poslové
 >POLITIKA: Korupce nebo pouhá nabídka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Značky sem nevedou
 >VZPOMÍNKA: Můj jedenadvacátý srpen
 >NÁZOR: Přibyl v Aténách
 >NÁZOR: Na tuto vládu bych nevsadil ani korunu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Příliš mnoho Podgerů
 >POLITIKA: Hoši s hroší kůží
 >NÁBOŽENSTVÍ: Panna Marie nebyla panna
 >MÉDIA: Titanic - jen nádherný biják anebo skrytá manipulace?
 >EKONOMIKA: Levnější ropa vytvoří prostor pro růst akcií
 >PSÍ PŘÍHODY: Je Bart velikej?
 >PENÍZE.CZ: Chcete zlevnit hypotéku?
 >PSÍ PŘÍHODY: Drobná finta
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výlet do Jizerek

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
24.8. POLITIKA: Korupce nebo pouhá nabídka
Ondřej Neff

Kořistkův případ se vleče jako když teče med po schodech. Malá rekapitulace: poslanec (dosud ale nesložil slib) Zdeněk Kořistka obvinil minulý týden ODS, že mu nabídla deset miliónů, když bude hlasovat proti vládě. Což by byla korupce. Jako z chlupaté deky leze z ODS vysvětlení, co se vlastně stalo. Hodně zacuchané, protože nevylezlo dohromady nic, a všechno, co víme, víme od novinářů, těchto nepřátel lidstva. Kořistku lámal Topolánkův asistent Marek Dalík, a schůzku sjednal Jan Večerek. Nešlo ale podle Dalíka o deset miliónů, ale o velvyslanecký post, stav toho, co víme, k pondělnímu odpoledni.

Korupční případy se těžko prosazují a pochybnosti zůstávají, i když aktéra načapají s kufrem nacpaným bankovkami. V téhle "Kořistkově aféře" máme právo pochybovat o všem. Především o soudnosti Zdeňka Kořistky. Co asi tento zákonodárce čekal, že se stane, když našeptal novináři tajemství o korupční nabídce? Stěžoval si později, že ho novinář oklamal, protože nesplnil slib, že věc nezveřejní. Příště nabídne Kořistka šimpanzovi banán oproti slibu, že ho nesežere.

Další pochybnosti nás jímaly, když se ODS postavila k obvinění s nepřesvědčivě hraným rozhořčením. Teď už víme, proč. S Kořistkou se skutečně jednalo a nějaké sliby učiněny byly. Na tom není samo o sobě nic špatného. Politika, to je jednání. Normální je i jednání s člověkem z jiného tábora. Kdyby šlo o běžné jednání, mohli by předáci ODS prohlásit, ano, s panem Kořistkou jsme hovořili a snažili jsme se ho přesvědčit ke změně postoje. Jenže oni - pokud mluví pravdu Marek Dalík, mu slíbili velvyslanecký post.

Zde se dostáváme do roviny normálnosti, o které se na veřejnosti moc nemluví. Deset miliónů na ruku je korupce bez přívlastků. Velvyslanecký post? Lukrativní místo v čele aerolinek? Post eurokomisaře? Kde začíná běžná personalistika a kde začíná korupce, politický handl? Kdo se zde zachoval hanebně? Emisaři ODS? A co čekal Kořistka, když ho pánové na schůzku pozvali? Čekal, že s ním budou probírat výkyvy počasí?

Předseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek si na úterek zve předsedy parlamentních stran. Jedno z témat - posílení důvěry veřejnost v parlament po Kořistkově skandálu. Tak to bude přetěžké téma k jednání! Mohlo by vyústit v přijetí návrhu Vlastimila Tlustého, aby straničtí přeběhlíci přišli o poslanecký mandát. Což myslím samozřejmě žertem, v duchu toho nejponuřejšího žertování, jaké se k počínání našich předáků hodí.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku