Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 15.9.2004
Svátek má Jolana
  Výběr z vydání
 >INTERNET: Podlý mail
 >DOPRAVA: Časově omezte platnost řidičského průkazu
 >ŠKOLSTVÍ: Komenský ano, Buzková ne
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem vyděsil Miládku k smrti
 >PSÍ PŘÍHODY: Skafandr? Ne! Kurty!
 >SPOLEČNOST: Co bychom tak ještě zastřelili?
 >V NEMOCNICI: Pacienti a internet? Nemožné!
 >TEROR: To jsou ti Rusové hodní!
 >SPOLEČNOST: Jaderná energetika a trvale udržitelný rozvoj
 >PENÍZE.CZ: Škromach a Tlustý říkají totéž
 >CHTIP: Kvíz z teorie a praxe budování socialismu
 >NOVINY STARÉ 120 let - Soužití národů
 >EKONOMIKA: Kerry koketuje s protekcionismem
 >TEROR: Tři roky od 11. září
 >POLITIKA: Německá demokratická republika žije

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
15.9. DOPRAVA: Časově omezte platnost řidičského průkazu
V J

Řidičský průkaz jako takový je dokladem o jistě odborné a zdravotní způsobilosti, a přiznám se, že moc nechápu, proč v čem by měl být problém, kdyby měl omezenou platnost: předpisy se mění (kolik lidí ví, jak rychle se smí na dálnici ve městě? přednosti na kruhovém objezdu?), technika se mění (kolik jezdilo v ČR před 10 lety aut s ABS?), dopravní značení se mění (ne jenom přiblblosti o tvaru šipek, ale nepamatuju se na místo, kde by před 15 lety fungovalo něco jako značení, které teď visí od stropu ve strahovském tunelu nebo v mrazovce, nebo značky typu "zóna 40"...)

Nevidím nic špatného na nutnosti prokazovat způsobilost, stejně jako třeba elektrikář jde čas od času na zkoušku že stejných důvodů: svět se mění, a i když už se nějaký ten pátek fáze propojuje hnědým nebo černým drátem, něco jiného se změnit může a když to nebude vědět, vyletí od zkoušky a nebude tu takové riziko, že někomu svoji nezpůsobilosti ublíží.

[Nechme stranou otázku, jestli stávající testy na řidičák jsou alespoň z poloviny užitečné, noty na auto mám skoro 9 let a teď dělám na motorku a některý věci mi prostě "hlava nebere"...]

Co mě zaráží je, že řidičák časově omezenou platnost nemá, zatímco občanský průkaz ano! Jsem odborně způsobilý k tomu být občanem? Čím? Absolvováním základní školy? Nebo "madurydou"? Nebo tím že platím daně? Návštěvami úřadu?

Možná to bude znít divné, ale myslím si, že v rozumné zemí naopak řidiče pravidelně zkouší a podrobují lékařským prohlídkám a když je to špatný, tak jim noty prostě seberou. Vidím to ostatně na vlastních rodičích, kdy otec, který řídí skvěle tu a tam zapomene blinkr, zapomene světla, zapomene z 5ky podřadit a trápí motor klidně 40kou...

Nebo je to vážně taková pruda dokázat, že to ještě umím, že tím snad nikomu neublížím?

VJ.


Další články tohoto autora:
V J

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku