Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 15.9.2004
Svátek má Jolana
  Výběr z vydání
 >INTERNET: Podlý mail
 >DOPRAVA: Časově omezte platnost řidičského průkazu
 >ŠKOLSTVÍ: Komenský ano, Buzková ne
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem vyděsil Miládku k smrti
 >PSÍ PŘÍHODY: Skafandr? Ne! Kurty!
 >SPOLEČNOST: Co bychom tak ještě zastřelili?
 >V NEMOCNICI: Pacienti a internet? Nemožné!
 >TEROR: To jsou ti Rusové hodní!
 >SPOLEČNOST: Jaderná energetika a trvale udržitelný rozvoj
 >PENÍZE.CZ: Škromach a Tlustý říkají totéž
 >CHTIP: Kvíz z teorie a praxe budování socialismu
 >NOVINY STARÉ 120 let - Soužití národů
 >EKONOMIKA: Kerry koketuje s protekcionismem
 >TEROR: Tři roky od 11. září
 >POLITIKA: Německá demokratická republika žije

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
15.9. V NEMOCNICI: Pacienti a internet? Nemožné!
Jiří Wagner

Přihodila se mi nedávno nemilá věc - lékaři zjistili drobnou závadu v mém organismu a kromě toho, že tento nešvar bylo možno odstranit pouze chirurgickým zákrokem, byla nutná i několikadenní hospitalizace kvůli zotavení.

Ovšem... už druhý den po operaci jsem se cítil natolik čilý, že jsem mohl vstát z lůžka a volně se pohybovat po nemocničním areálu. Fakt, že na oddělení, kde jsem byl umístěn, byl televizní přijímač zrovna v té době porouchán, mě nikterak nermoutil. Ostatně doma také většinou sleduji jen televizní zpravodajství, a i to poměrně zřídka, takže chybějící informace jsem si mohl doplnit ranním nákupem denního tisku.

Jenže "papírová" informační technologie mi jako internetistovi samozřejmě dávno nestačí, lépeřečeno noviny si doma už delší dobu nekupuji vůbec - nejen s ohledem na zbytečné výdaje, ale zejména kvůli zastaralosti zpráv v nich obsažených i balastu, který mě vůbec nezajímá. Koneckonců zajímavé články některých komentátorů si vždy vyhledám na webech příslušných deníků.

Poměrně brzy mě tedy začala trápit absence internetu. Nejenže jsem se nemohl podívat na aktuální zprávy a komentáře na oblíbených stránkách, ale bohužel jsem se ani nemohl přes freemailovou adresu spojit se svými přáteli - včetně těch zahraničních - a podat jim o sobě zprávu (můj nástup do nemocnice byl poměrně narychlo, takže na nějaké přílišné rozesílání mejlů mi nezbylo moc času).

Na sesterně mého oddělení sice počítač s internetovým připojením existoval, ale k němu jsem (asi pochopitelně, když tu byl jediný) nesměl a já se tedy poohlížel po celém nemocničním areálu. Potěšilo mě sice, že obchody zde byly otevřeny sedm dní v týdnu, včetně roztomilé hospůdky, kde bych se (kdyby mě taková pošetilost napadla) mohl denně opíjet, nicméně volně přístupný monitor s klávesnicí, myší a počítačem připojeným na Síť tu chyběl. Ještě před nástupem do nemocnice jsem se zeptal lékaře, zda bych si nemohl přinést notebook (kamarád by mi půjčil svůj i s mobilem a připojením ne web), ale doktor smutně zavrtěl hlavou s tím, že mi takové řešení nedoporučuje - ne snad kvůli personálu, za nějž se prý může zaručit, ale kvůli víceméně nekontrolovatelnému přístupu osob, o jejichž úmyslech by se dalo leckdy s úspěchem pochybovat. Spokojil jsem se nakonec s ranní četbou denního tisku, poslechem kapesního rádia a s kontaktem s kamarády pomocí mobilního telefonu (ještě štěstí, že nevlastním aparát vybavený WAP technologií, to bych se nedoplatil).

Není třeba uvádět název zařízení, v němž jsem byl nucen bez internetu (ó, hrůza!) strávit téměř týden. Už proto, že všechny ostatní služby včetně té nejdůležitější, lékařské, byly na velmi dobré úrovni. Ostatně předpokládám, že podobných nemocnic bez internetové konektivity přístupné pacientům je v Česku většina. Proto mě v průběhu pobytu napadla (jistě zcela revoluční) myšlenka, že ředitelé podobných nemocnic by na začátku třetího tisíciletí mohli začít uvažovat o vylepšení služeb třeba o malou internetovou kavárničku vybavenou jedním počítačem, dvěma monitory a připojením na internet.

Určitě by se jim investice do zařízení podobného druhu vyplatila - nejen hmotně, ale i v podobě vděčných a spokojených pacientů.


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku