Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 11.10.2004
Svátek má Andrej
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Uplácet politiky je trestné
 >VÝROČÍ: Před 20 lety dostal Nobelovu cenu J. Seifert
 >TELEVIZE: Křupan v Kotli
 >PRÁVO: Pár laických rad utajeným zlepšovatelům
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Nordická lest severně nad Táborem
 >SPOLEČNOST: Neprávní stát
 >PRÁVO: Aby bylo jasno o 6.říjnu 2004
 >PSÍ PŘÍHODY: Energeticky náročné hlídání
 >TV A SEX: Konec Miliónového páru, konec iluze?
 >HUDBA: Spousta andělů, jedna Aneta
 >PENÍZE.CZ: Zemětřesení v pojistných smlouvách
 >MÉDIA: Ani za milión
 >PRÁVO: Žijeme v demokratickém právním státu?
 >KNIHA: Čas voněl snem. Stručný přehled dějin VKS(b)
 >MOBY DICK: Kokotovým hostem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba  
 
11.10. HUDBA: Spousta andělů, jedna Aneta
Pavel Košek

Aneta Langerová v šaškárně zvané SuperStar vyčnívala nad všemi účastníky. Rozdíl mezi ní a finalisty byl ten, že měla charisma a respekt. Ostatní kašpárci mohli v době trvání soutěže občas tiše závidět protagonistům z Hvězdné pěchoty. Přesto, že Anetu, Ivana Krále i Petera Bindera a další, mám rád, přistupoval jsem k albu Spousta andělů dost skepticky a nedůvěřivě. První poslech naplnil moje očekávání. Dopadlo to ale tak, že si Spoustu andělů pouštím dokola už druhý týden.

Spousta andělů je hlavně o hledání a nacházení. Ohromující je rozsah, od první skladby ve stylu Skin ze Skunk Anansie až po předposlední skladbu Oskara Petra a poslední Michala Hrůzy, kde se z Anety stává Marta Kubišová. Album je plné inteligentního až rafinovaného poprocku. Vlastně docela obstojně utíká ze středního proudu, kam mělo asi původně směřovat. Svým způsobem Aneta vyprodukovala Trojského koně do opevněné mysli všech příznivců masové popkultury.

Nebudu tvrdit, že se jí povedlo vystříhat se všech klišé, která se nabízela. Přece jen nemůže osazenstvo dřevěného oře nechat hlavě běžného konzumenta pochcípat hlady. Pokaždé jsou to ale klišé pomocná a netvoří základní osu celé skladby. Zvláště příjemné je použití smyčců. Bohužel jsou na albu i úlitby, bez kterých by se obešlo. Oproti jednoduchému a zvučnému textu Pavly Milcové ve Spoustě andělů je přiblble „na tělo šitý“ text Gábiny Osvaldové v písni 17 až zoufale stupidní. A co teprve oproti Oskarovi Petrovi.

Pokud by se povedlo ještě zaranžovat jedinou anglicky zpívanou skladbu You´re Creep trošku méně „anetovsky“ a spíše bonusově, měl bych v ruce album, které zcela vyvážilo celou tu trapnost nazvanou Česko hledá SuperStar. Teď by měla zase Aneta využít svojí popularitu a vytáhnout z klubu na světlo nějakou talentovanou kapelku, která si to zaslouží. Na výběr jich má nepřeberně.


Další články tohoto autora:
Pavel Košek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku