30.10. Evropská kuchařka
(eff)Kolem dokumentu zvaného krátce Evropská ústava zaznělo mnoho slov a zavibrovalo mnoho emocí. Slov by možná bylo méně a kmitočet emocí by zněl v mírnější tónině, kdyby někoho tenkrát v tom roce 2000 nenapadlo užít pojmu "ústava". Tento pojem je úzce vázán se státní svrchovaností a takto ho občan vnímá. Jakási "nadnárodní ústava" tudíž předpokládá, že vzniká stát vyššího řádu a ty níže uložené státy funkčně zanikají. Navíc, ústava zahrnuje základní principy fungování státního stroje v krystalicky čisté a tudíž průhledné podobě.
To, co podepsal v Římě premiér Gross a ministr zahraničí Svoboda je spíše soubor složitě provázaných předpisů a návodů, jak se mají členské státy Unie chovat a jak se mají chovat evropské instituce vůči členským státům a sobě navzájem. Je to spíš návod k počínání, něco jako kuchařka k pečení evropského dortu.
Praxe ukázala, že je taková kuchařka nezbytně nutná, aby byla Unie funkční těleso. Stejně jako od Unie jako takové od ní nelze čekat zázraky ani v dobrém, ani ve zlém. Česku nedá holandský blahobyt, ani nám nesebere "tu českou písničku". Konečný smysl Unie, a tudíž i této "ústavy", je bezpečí, duchovní rozkvět a zajištěné živobytí občanů všech jejich členských států. Osvědčí-li se, budeme na 29. říjen 2004 vzpomínat v dobrém.
Aston
|