Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 20.11.2004
Svátek má Nikola
  Výběr z vydání
 >VÝROČÍ: 60 let od bombardování Brna
 >MOBY DICK: Dobrý vůdce Duto Hlav
 >POLITIKA: Umění neodejít a vývoz odcizené revoluce
 >SPOLEČNOST: Dokument o Grebeníčkovi st.
 >HUDBA: Nabitý koncertní podzim
 >SPOLEČNOST: Potřebujeme další listopad?
 >MÉDIA: Kdo je tu pro koho
 >TELECOM: Zákazníku, moc si vymýšlíš!
 >PRÁVO: Patenty na software
 >SPOLEČNOST: Příběh o českém zdravotnictví
 >KNIHA: Meditace o základech vědy
 >CHTIP: Demise na funkci dospělého člověka
 >POLITIKA: Úřednická vláda a opoziční smlouva nejsou totéž
 >FEJETON: Vánoční reminiscence 1968
 >POLITIKA: Zemanův návrat na statném oři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Literatura  
 
20.11. KNIHA: Meditace o základech vědy
Karel Vašíček

Kniha Meditace o základech vědy je zvláštní, upřímně řečeno čekal jsem něco jiného. Spíše nějaké úvahy historicko-matematického povahy, než filozoficko-matematické úvahy. Kniha se sestává z devítí meditací. Autor zřejmě používá to, k čemu dospěl ve své práci o alternativní teorii množin (Úvod do matematiky v alternativnej teórii množin, Alfa, Bratislava 1989) a v rozpravách o geometrii, které souborně rovněž vydalo nakladatelství Práh v knize Úhelný kámen evropské vzdělanosti a moci, a které jsem ještě nečetl. Autor zřejmě polemizuje s pracemi některých myslitelů minulosti, např. Descarta, Heideggera, Hegela, Husserla, Newtona a dalších, o nichž jsem se samozřejmě učil ve filozofii na vysoké škole, ale detailně je neznám.

Kniha se čte obtížně, protože každá věta obsahuje nějakou myšlenku. Navíc pro odborníky s matematickým vzděláním budou obtížné filozofické úvahy a naopak. Některé matematické závěry, které autor uvádí a označuje za zřejmé, nebyly ani pro mě jako matematika na první pohled jasné a vyžadovaly by podrobnější vysvětlení. Nejsem schopen pochopit, zda autor přináší nějaké nové přístupy pro vědu k reálnému světu, než ten, který zauajala novověká evropská věda. Nic méně by řadě vědců neuškodilo, kdyby si knihu přečetli, ovšem bez matematického vzdělání budou mít asi potíže. Myslím, že si spíše matematik přečte filozofické úvahy než naopak. Zajímavá by byla informace, zda se podařilo prodat práva na vydání někam do zahraničí.

Domnívám se, že by bylo vhodné doplnit knihu o rejstřík pojmů nebo na konci knihy slovníček pojmů, bez nich pro mě představovalo problém plně se soustředit na obsah knihy a nelistovat stále v knize tam a zpět.

Petr Vopěnka: Meditace o základech vědy, Práh, Praha 2001, váz. , 206 str., ISBN 80-7252-044-X, cena neuvedena.
Další články tohoto autora:
Karel Vašíček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku