Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 22.11.2004
Svátek má Cecílie
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Trestní oznámení na Ludvíka Zifčáka
 >POLITIKA: Jak je důležité míti Škromacha
 >SPOLEČNOST: 17. listopad, den boje proti hlouposti
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Patálie s kloboukem
 >MEDIÁLNÍ PATOLOGIE: Fantom Neviditelného psa odhalen?
 >PŘÍRODA: Sýček Kočička
 >POLITIKA: Práva i komunistům!
 >PSÍ PŘÍHODY: Iris coby teplotní indikátor
 >FEJETON: Sbohem, armádo!
 >POLITIKA: Komunismus je součástí naší identity?
 >NÁZOR: Zravotnictví před infarktem
 >POLEMIKA: Reakce na komentář Zdeňka Holáska
 >ZPRÁVA: Zemřel Bohuslav Blažek
 >PENÍZE.CZ: Tajná cena životního pojištění?
 >OSOBNOST: Aldo Leopold

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
22.11. MEDIÁLNÍ PATOLOGIE: Fantom Neviditelného psa odhalen?
Ivan Brezina

Vzpomínáte na poprask, který před časem vyvolalo rozhodnutí vydavatele Neviditelného psa Ondřeje Neffa zrušit vkládání komentářů k článkům? Zdůvodňoval to faktem, že se v komentářích často objevují vulgární nadávky autorům. Byl jsem tehdy jedním z těch, kdo hlasitě nesouhlasili a kdo (jak poněkud neskromně doufám) přispěli svou troškou k tomu, že si to Ondřej Neff nakonec rozmyslel. Právě komentáře totiž dělají ze Psa ojediněle interaktivní médium. Leckdy velmi ostré a nevybíravé výměny názorů jsou někdy dokonce mnohem zajímavější než samotné články.

Zhruba od letošního jara se u mých textů začaly objevovat anonymní urážky, jejichž vulgarita přesahovala všechny meze (viz POZNÁMKA 1.). Podle použitého slovníku a dikce byly dílem jednoho autora a také IP adresa byla u všech stejná – 194.213.219.4. Patří tiskové firmě Macron (www.macron.cz), která ale samozřejmě za řádění anonyma nenese žádnou odpovědnost. Některý z uživatelů serveru Macronu se prostě v pracovní době připojuje na Psa a sprostě nadává. Neobratná větná stavba a pravopisné chyby naznačují, že je to zřejmě člověk se základním či technickým vzděláním (technici mi doufám prominou!), který nemá velké zkušenosti s psaným projevem.

Ne že by mně nějak zvlášť rozhodilo, když o mně někdo napíše, že jsem… (dle libosti doplňte příslušný výraz). Nadávky koneckonců vždy nejvíc vypovídají o osobě nadávajícího. Říkal jsem si, že anonym prostě nemá věcné argumenty, nebo si tímto podivným způsobem řeší nějaký osobní problém… Když ale záplava vulgarity ze serveru Macronu neustávala, začaly mně zajímat jako projev mediální patologie. Známý, který pracuje v Českém rozhlase mi totiž vyprávěl o postrachu pořadů s přímými telefonickými dotazy posluchačů. Muž, kterému rozhlasáci familiérně přezdívali “Kundař”, se vždycky nechal propojit do éteru a místo dotazu začal chrlit sprosťárny. Zřejmě trpěl poruchou chování zvanou koprolálie, spočívající v kompulzívním opakování společensky nepřijatelných výrazů na veřejnosti. Fantom Neviditelného psa se sice projevuje podobně, ale žádnou psychickou úchylku mu nepřisuzuji. Považuji ho spíš za zbabělce, který se bojí chlapsky se podepsat pod svůj názor, a proto se ukrývá v anonymitě Internetu. Něco jako kdyby se schoval za roh, hodil po vás blátem a utekl.

Při čtení jiných článů na Psu jsem si náhodou všiml komentárora, který používá stejně vulgární slovník a stejnou dikci i větnou stavbu jako fantom (viz POZNÁMKA 2.). Co je ale mnohem důležitější – přihlašuje se ze stejné IP adresy. V několika případech se podepsal jako Pavel Pekárek. Nejspíš na chvíli ztratil ostražitost, k smrti rozčíleným lidem se to občas stává. Jak jsem si ověřil, člověk tohoto jména je zaměstnancem pražské firmy Telinvest, která má s Macronem společný server. Bez důkazů samozřejmě nemohu tvrdit, že fantomem je právě Pekárek. Definitivní jistotu mohou poskytnout jen tzv. logy (záznamy časového průběhu přihlašování uživatelů serveru, které se archivují). Osobně si ale myslím svoje – zvláště poté, co jsem si přečetl dva články, které Pekárek na Psu zveřejnil.

V prvním článku (http://pes.eunet.cz/clanky/2003/10/33600.html) Pekárek popisuje, jak s oblibou nadává komunistům, protože prý se tím vždycky “vnitřně velmi uvolní”. V druhém článku (http://pes.eunet.cz/clanky/2003/08/32327.html) nás seznamuje se svou neúspěšnou snahu telegraficky vynadat Vasilu Bilakovi. Ne že by si to Bilak a jemu podobní nezasloužili, ale zarážející je autorova umanutost. Zvláštní je také to, že komunistům veřejně nadává až třináct let po listopadu 1989, když už mu za to nic nehrozí. Že by dřív neměl odvahu? Nebo se snad tehdy Pekárek nadáváním na režim “uvolňoval” jen potají doma, aby ho náhodou nikdo neslyšel? Také tenhle psychologický rys nápadně připomíná zbabělost internetového fantoma.

Veřejně Pavla Pekárka vyzývám, aby nám sdělil, zda je autorem anonymních vulgarit na můj účet (viz POZNÁMKA 1). Pokud ho nadávky “vnitřně velmi uvolňují”, budiž mu to přáno. Je to koneckonců pořád lepší, než aby v sobě nezdravě dusil stres a nakonec třeba vyvraždil mateřskou školku nebo se upálil na Václavském náměstí (i takové případy se bohužel stávají). Rád bych jen věděl, s kým mám tu čest.

(Pro ctěné diskutující, kteří se do komentářů k mému článku chystají vložit vtipnou poznámku, že fantom má pravdu: ano, fantom má pravduJ).

POZNÁMKA (1):

Výroky anonyma jsem si nijak pečlivě nearchivoval (nestály mi za námahu), takže jen namátkou:

14. dubna jsem na Psu zveřejnil článek s názvem „Greenpeace mají díky svému řediteli z ostudy kabát“ (http://pes.eunet.cz/clanky/2004/04/36686.html). V komentářích se objevil nepodepsaný text: „Brezino, jsi obyčejný placený lhář. Kde je tvé jméno, je vše pomazáno lejnem. Táhni do prdele, lháři“. Text byl odeslán z IP adresy 194.213.219.4.

6. května jsem na Psu zveřejnil článek s názvem „Vstoupím do Strany Zelených?“ (http://pes.eunet.cz/clanky/2004/05/37087.html). V komentářích se objevil nepodepsaný text: „Moc tomu nerozumím, ale jedno vím jistě. Brezina je lhář prolhaná a potvrdil to i soud, navíc lhář „v žoldu“. Proto mu neveřím ani nos mezi ocima. Konec. BREZINO - JSI KRÁL LHÁŘŮ“. Text byl odeslán z IP adresy 194.213.219.4.

30. června jsem na Psu zveřejnil článek s názvem “Labské jezy, Fárkova kočka a Brezinův jabčák” (http://pes.eunet.cz/clanky/2004/06/38049.html). V komentářích se objevil nepodepsaný text: “Proč ANO jezům na dolním Labi? Protože je to ekonomicky zajímavá investice, která pomůže lidem a neuškodí přírodě. ALE HLAVNĚ pomůže betonářské loby a možná i samotnému Ivanu Brezinovi (mimochodem nebyl už náhodou jednou souzen za, to že za úplatu pracoval pro někoho, nebo pro něco)? Takže - je mi to jasné. Kolik, Ivánku? Kolik?” Text byl odeslán z IP adresy 194.213.219.4.

12. listopadu jsem na Psu zveřejnil článek “Odpůrci zasahů proti kůrovci na Šumavě usvědčeni ze lži” (http://pes.eunet.cz/clanky/2004/11/40108.html). V komentářích se objevil nepodepsaný text: “BREZINO, jdi do prdele, ty lháři.Tobě bych nevěřil ani kdybys na Psu sdělil veřejnosti, že 1+1=2. Mimochodem, našly se už ty peníze za pokácené a helikoptérou odvezené dřevo? O tom bys měl , ty sedmilháři, ty BOŽÍ bojovníče, psát. O tom, ty soudně usvědčený placený agitátore.” Text byl odeslán z IP adresy 194.213.219.4.

POZNÁMKA (2):

30. dubna zveřejnil Petr Štěpánek na Psu článek s názvem “Donathovi psavci v akci.” V komentářích se objevil text: “Táhni do prdele ty podporovateli zlodějů a podvodníků, který bys ještě dnes Železnému vlezl do recta. Táhni a neopruzuj na Psu, zabíráš místo slušnějším (pokud ty chucpe víš, co to je) lidem.“ Text byl odeslán z IP adresy 194.213.219.4 a signován “Pavel Pekárek, pavpek@tiscali.cz.”

18. června zveřejnil Petr Štěpánek na Psu článek s názvem “Diag Human a CME: Není arbitráž jako arbitráž”. V komenářích se objevil text: “Štěpánku, lži dál, jako když tiskne, stejně ti tvou zodpovědnost za vyměřených 10 miliard nikdo neodpáře.” Text byl odeslán z IP 194.213.219.4 a signován “Pavel Pekárek, pavpek@mujmejl.cz.”

10. listopadu zveřejnil Petr Štěpánek na Psu článek s názvem “Válka o Novu 3.”. V komentářích se objevil text: “Štěpánek, ten lhář lhavý, jenom lži tu praví. Zločinec, který přispěl mocně k 10 miliardové pokutě bude nyní vysvětlovat, jak byl poctivý. Hnus, táhni do stoupy, smrdíš.” Text byl odeslán z IP 194.213.219.4 a signován “Pavel Pekárek, pavpek@mujmejl.cz.”

12. listopadu zveřejnil Petr Štěpánek na Psu článek “Ostuda agentury Factum Inventio”. V komentářích se objevil text: “Dobrý krok k budování nové kariéry, Štěpánku, protože umíš jenom podporovat krádeže (škoda 10 miliard) a jako muzikant stojíš za hovno, mohl bys třeba pracovat pro ODS jako ministr informací, nebo kultury. Já jsem sice rád, že socani dostali na prdel, ale že by to musel zrovna hodnotit takový chucpe, jako Štěpánek, to mi leze krkem.” Text byl odeslán z IP adresy 194.213.219.4 a signován “Pavel Pekárek”, pavpek@tiscali.cz.”

(Ze stejné IP adresy odešly také další komentáře k jiným článkům Petra Štěpánka, ve kterých fantom autora nazval “blbem a lhářem na druhou,” a “rektolezcem” mluvil o jeho “prázdné a kariéristické hlavičce”).


Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku