Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 25.11.2004
Svátek má Kateřina
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Preventivní válka
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Neštěstí chodí po horách
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Nemám prý nadávat na Beneše
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zase jedna klávesnice zařvala
 >EVROPA: Linz - Advent ve městě jesliček
 >PRÁVO: Patenty na software (3)
 >PSÍ PŘÍHODY: Jsou v zemi
 >SVĚT: Je dohoda s Íránem opravdu vítězstvím?
 >PENÍZE.CZ: Abyste o státní podporu nepřišli
 >EKONOMIKA: Býčí nálada na amerických trzích
 >POLITIKA: Ustojíme vládu jedné strany?
 >ARCHITEKTURA: Podivuhodné stavby - Dům Diamant
 >SPOLEČNOST: Sedmnáctý listopad na ulici
 >EKOLOGIE: Budoucnost Šumavy je dál předmětem sporu
 >EVROPA: Český přínos EU v konfrontaci s trhem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
25.11. SVĚT: Je dohoda s Íránem opravdu vítězstvím?
Jiří Wagner

Nejprve stručná sumarizace jednání Velké Británie, Francie a Německa s Íránem:

8.11.
Haag - Evropská unie má dost blízko k dohodě s Íránem o zmrazení jeho programu obohacování uranu a zpracování vyhořelého paliva. Oznámil to vysoký představitel pro společnou zahraniční politiku EU Javier Solana.
Kdyby dohoda opravdu byla uzavřena, nebylo by třeba předávat záležitost íránských jaderných programů Radě bezpečnosti OSN, řekl Solana. Za EU jednají s Teheránem Francie, Německo a Británie.
"Učinili jsme pokrok a teď čekáme na konečnou odpověď z Íránu," podotkl Solana. Jednání EU-Írán dospěla o víkendu v Paříži k předběžné dohodě o společném přístupu k řešené otázce.

13.11.
Teherán - Jednání mezi Íránem a EU o zmrazení íránského programu obohacování uranu a zpracovávání vyhořelého paliva jsou v závěrečné etapě. Prohlásil to v sobotu íránský ministr zahraničí Kamál Charrazí.
Unie, kterou zastupují Francie, Británie a Německo, se snažila přesvědčit Írán, aby přestal s obohacováním uranu výměnou za spolupráci s ní na poli jaderné energetiky.
Pokud obě strany uzavřou dohodu, nemělo by Íránu hrozit, že záležitost jeho jaderných programů začne projednávat Rada bezpečnosti OSN, která by mohla proti Teheránu zavést mezinárodní sankce.

14.11.
Vídeň - Irán v neděli akceptoval požadavek mezinárodního společenství, aby zastavil svůj program obohacování uranu, jenž lze využít k výrobě jaderných zbraní.
Jedná se o širší dohodu mezi Evropskou unií a Íránem, jejíž součástí je i plné zastavení programu obohacování uranu. Írán by za tento krok mohl počítat s určitou pomocí EU, uvedl další diplomat.

21.11.
Teherán - Počínaje pondělkem Írán zmrazí operace související s obohacováním uranu, tak jak se k tomu zavázal v nedávné dohodě s Evropskou unií. Prohlásil to v Teheránu mluvčí ministerstva zahraničí.

*********************************

Tři evropské státy zastupující (údajně) celou Evropskou unii dosáhly dohody s Íránem. Nedovolily tak, aby Spojené státy předložily celou záležitost Radě bezpečnosti OSN, odkud by vzešly sankce, jež by omezily až znemožnily íránský obchod s některými komoditami, což by mimo jiné mělo i negativní vliv na vzrůstající moc ajatolláhů. Íránské vedení teď po nějakou dobu nebude moci vydírat Evropu, potažmo svět, svou rostoucí palebnou silou v podobě raket, které už jsou schopny zasáhnout i část Evropy (alespoň ne raketami nesoucími jaderné hlavice).

Na místě je ovšem otázka Cui bono, cui prodest? neboli V čí prospěch, komu to prospívá? Británie, Francie a Německo dohodou s Íránem nesledují jen mírové cíle, jde jim samozřejmě až v první řadě o jejich vlastní zájmy a peníze. Írán tyto země bude napříště v obchodních vztazích upřednostňovat, neboť bude vědět, že při budoucích kontroverzích budou stát spíš při něm už proto, aby neohrozily své vlastní firmy, své vlastní hospodářství.

Dalším zájmem nejméně dvou ze zmíněných tří mocností bylo přinejmenším uštědření morálního políčku Spojeným státům a omezení jejich vlivu na mezinárodní dění. Francouzští a němečtí politici mají rádi USA jako osinu v rektu a jsou nesmírně spokojeni, kdykoliv mohou prezidentu Bushovi něco provést.

Proto by neměla být smlouva mezi Íránem a třemi zeměmi Evropy nijak přeceňována, všem jde pouze o vlastní prospěch. Kromě toho se naskýtá otázka, jak dlouho íránským představitelům jejich ochota dodržovat dohodnutý závazek vydrží. Co se chystá v podzemních laboratořích Íránu totiž nikdo neví a nedozví se to ani plánovaná inspekce MAAE.


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku