Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 27.11.2004
Svátek má Xénie
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Pozdě, ale přece
 >MOBY DICK: Textárenské pokladny
 >FEJETON: Jak Jaroslav kontroloval kameru
 >ZDRAVÍ: Novoroční předsevzetí nekouřit
 >AFRIKA: Somálsko - země, kde se prezident bojí vládnout
 >SPOLEČNOST: Pekelníci, koledníci a jiná pakáž
 >HUDBA: Laibach propaguje nové CD i v Praze
 >CHTIP: Kdyby Microsoft vyráběl auta...
 >PROFIL: Ivan Dejmal
 >ZDRAVÍ: Zanikne v Praze několik porodnic?
 >SPOLEČNOST: Chybička se vloudila aneb Je ve víně (nejen) pravda?
 >PRÁVO: Vražda bez mrtvoly a přebytečná mrtvola
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Vodovod
 >ZDRAVÍ: S marihuanou proti handicapu
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční hnusy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
27.11. HUDBA: Laibach propaguje nové CD i v Praze
Petr Vlasák

Mezi nejznámější a nejuznávanější kapely reprezentující industriální hudbu patří bez pochyby slovinští Laibach. Uskupení, které působí již více než dvacet let na hudební scéně, je dodnes považováno za jedno z nejzajímavějších a zároveň jak tomu u zajímavých projektů bývá nejkontroverznějších hudebních počinů. Jejich produkce jsou více než pouhá hudební vystoupení, jsou především multimediální show. S použitím projekcí a nejrůznějších efektů ve spojitosti s militantní elektronickou hudbou vyvolávají koncerty Laibach nezapomenutelný a silný zážitek.

Laibach byl založen v roce 1980 ve slovinském městečku Trbovlje. Od počátku se kapela setkává s ostrými reakcemi na svá vystoupení a cenzurou. Koncerty byly často zakazovány, stejně jako jejich nahrávky. Zlom přichází o dva roky později, kdy kapela navazuje spolupráci s firmou Mute/EMI a na trhu se objevuje do té doby nejúspěšnější Opus Dei, obsahující i dvě předělávky, německy zpívaní Queen a jejich One Vision a především německá a anglická verze odrhovačky Life is Life. Spolupráce s MUTE pomohla Laibachu proniknout na mezinárodní scénu. Deskou Kapital (1992) Laibach poprvé odbočuje od svého stylu a do své tvorby importuje prvky techno a house. V roce 1996 doplňují Slovinci svou diskografii o album Jesus Christ Superstar (na kterém přidávají do své hudební směsi ještě pořádnou hrst metalových riffů).

Nejnovější CD kapely Laibach nese název Anthems a vychází jako dvojcédéčko. CD1 je vlastně jakýmsi „best of“ a ohlédnutím za tvorbou kapely zároveň. Skladby můžeme (věrně názvu desky) s nadsázkou označit za hymny určitých období, kterým skupina prošla, nebo také za jakési znepokojivé chorály lemující přelom století. Jedinou "novou" skladbou je předělávka hitu Mama Leone (Laibach opět potvrzují, že coververze umí opravdu mistrovsky a často je povýší nad samotný originál). CD2 obsahuje remixy jejich skladeb, z nichž většina je zhotovena speciálně pro toto vydání a nikde jinde se nejspíš neobjeví. CD je navíc opatřeno 40 stránkovým bookletem s malbami, fotkami a povídáním o kapele od Alexei Monroe. DVD kolekce The Videos, jenž vychází zhruba dva týdny po CD, obsahuje sesbírané videoklipy a jako bonus se zde objevuje i dokument mapující vznik zatím posledního řadového alba WAT (2003). Součástí DVD je také videoklip k novému singlu 'Das Spiel Ist Aus', který samotný obsahuje 7 remixů včetně jinde nepoužitých materiálů.

Laibach je kapelou, která se jako jedna z mála dá označit za "kultovní". Od prvotních zákazů a nevole se dokázali vypracovat až ke statutu respektované a celosvětově uznávané kapely. Laibach měli tu čest hrát například se slovinskou filharmonií či koncertovat v prestižním londýnském sále Queen Elisabeth Hall. Jejich desky se prodávají po celém světě a řady příznivců se rozhodně netenčí. Přestože se podobnému hudebnímu stylu věnovalo a věnuje mnoho kapel a hudebních uskupení (D. A. F., KMFDM aj.), nutno zmínit, že Laibach patří mezi špičku ve svém oboru a jejich vystoupení bývají nezapomenutelná.

1. prosince 2004 vystoupí v pražském klubu ABATON, lístky už jsou asi bohužel vyprodány, což znamená jedině pokusit náhodu u vstupu anebo pondělní večerní bazar na R1. Koncert se uskuteční v rámci evropského turné pořádaného u příležitosti vydání nového CD.

Odkazy:

www.laibach.nsk.si (oficiální stránka kapely)

www.nskstate.com (neoficiální stránka)
Další články tohoto autora:
Petr Vlasák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku