Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 29.11.2004
Svátek má Zina
  Výběr z vydání
 >ÚVAHA: Státní svátek
 >SPOLEČNOST: Ach, vůně domova!
 >PRÁVO: Mediální manipulace vs. fakta v kauze Hučín
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Za bééčko céédééčko
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě k mizernému moravskému vínu
 >PRÁVO: Je mi na zvracení!
 >IZRAEL: Příbuzní mezi sebou
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart v roli Othela
 >SVĚT: Politováníhodná událost ve městě Maebaši aneb Série CL pojaponsku
 >SPOLEČNOST: Znovu o víně
 >PRÁVO: V zajetí minulosti
 >PENÍZE.CZ: Přivedou nás Vánoce do pekla?
 >PRÁVO: Pozdě, ale přece
 >MOBY DICK: Textárenské pokladny
 >FEJETON: Jak Jaroslav kontroloval kameru

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
29.11. SVĚT: Politováníhodná událost ve městě Maebaši aneb Série CL pojaponsku
Zdeněk Slanina

Maebaši je standardní japonské město střední velikosti s cirka 300000 obyvatel ležící nějakých 100 km na sever od Tokia v prefektuře Gunma. Je obklopeno Japonskými Alpami a horalé tradičně vedou spořádaný život, takže se Maebaši zřídka dostane do celostátních zpráv.

Japonská ústřední banka zavedla od 1. listopadu tři nové bankovky, které postupně nahradí stávající, uvedené do oběhu před dvaceti lety. Nové bankovky jsou obtížnější na padělání, mj. obsahují i hologram. Z bankovky 10000 jenů zhlíží reformátor Yukichi Fukuzawa, který v lehce jiném designu je i na předchozí desetisícovce. Fukuzawa byl znalcem západních poměrů a v roce 1858 položil základ k dnešní renomované soukromé universitě Keio. Ta je společně s universitou Waseda nejvyhlášenější soukromou universitou v Japonsku. Waseda teď poněkud utrpěla na pověsti, neb několik jejich studentů skončilo před soudem jako členové klubu 'Super Free'. Členové klubu pořádali pitky, na které zvali studentky, opíjeli je a poté zneužívali. Padlo čtrnáct trestů vězení v délce od 28 měsíců do 14 let. Na bankovce 5000 jenů je literátka Ichiyo Higuchi, která zemřela ve 24 letech na tuberkulosu. Je to zatím podruhé, kdy se japonská bankovka vztahuje k nějaké ženě. Dřívější bankovka 2000 jenů obsahuje výjev z díla autorky Šikibu Murasaki 'Příběh prince Gendžiho' vytvořeného v jedenáctém století a v celosvětovém měřítku označovaného za první známý román. Posléze na bankovce 1000 jenů je nyní mikrobiolog Hideyo Noguchi, který se obíral řadou infekčních nemocí, mj. jako první izoloval čistou kulturu původce lues, což mu vyneslo opakované nominace na Nobelovu cenu. Sám zemřel na žlutou zimnici v Ghaně v r. 1928, kde tuto nemoc studoval. Noguchi je tak už druhým bojovníkem s lues, který se dostal na bankovky. Před tím to byl německý lékař Paul Ehrlich, který byl v době před Eurem na bankovce 200 DM. Ehrlich se spolupracovníky otestoval na 900 sloučenin při hledání prostředků proti chorobám jako třeba spavá nemoc. Když do jeho laboratoře dorazil Japonec Sahachiro Hata, vrátili se k již odložené substanci č. 606 a tu se ukázalo, že sice není účinná proti spavé nemoci, ale působí proti lues. Tak se zrodil preparát 606 neboli Salvarsan, který se pak používal až do nástupu antibiotik. Potud stručný úvod do problematiky japonských bankovek.

Jak už bylo řečeno, od pondělí 1. listopadu začala distribuce nových bankovek, býť staré zatím ještě dál platí a fakticky jsou ve značné převaze. V odbočce Bank of Japan v již řečeném Maebaši si dne 12. listopadu zákazník vyžádal větší obnos výlučně nových bankovek a tu zjistil, že mezi nimi bylo vmezeřeno i několik starých. Tím vypuklo šetření, neb něco takového bylo takřtka nemožné, neb štos byl vzat z trezoru jako balík čistě nových bankovek. Šetření ukázalo, že jeden zaměstnanec a čtyři zaměstnankyně odbočky ve věku mezi 20 a 30 lety zakonspirovali operaci s cílem získat bankovky, které ve svém sériovém čísle měly samé osmičky - tedy číslo vypadalo XY888888Z. Tu je třeba poznamenat, že osmička je na Dálném východě šťastné číslo (a naopak 4 číslo nešťastné). Věhlas čtyřky je větší než u nás třináctky - v nemocnicích a hotelích se třeba vynechávají čísla se čtyřkou. Nebo když Číňané v r. 1958 dělostřelecky odstřelovali tchajwanský ostrov Kinmen, činili tak po dobu 44 dní. Naopak osmička se bere jako vyznamně šťastná. Třeba správný tchajwanský playboy má sportovní BMW, a na SPZ má jen samé osmičky. Vzpomínám si na dvě studentky čistě ženské university Očanomidzu v Tokiu, které od časného rána 8.8. osmého roku éry Heisei (teď 1996) stály na stanici, z které jezdil jejich Sensei (tedy profesor), aby pro něj z automatů získaly jízdenku z toho dne, navíc ještě se seriálovým číslem 888. Což při frmolu, který je ráno na japonských stanicích, nebylo až tak snadné. A ten Sensei od té doby nosí tu šesti osmičkovou jízdenku v náprsní tašce, a když se opije saké, tak ji ukazuje spolustolovníkům jako doklad, jaké má věrné studentky. Odtud tedy i zájem o bankovky se samými osmičkami jako suvenýry.

Vnitřní šetření banky ukázalo, za konspirátoři nalezli celkem jedenáct bankovek se samými osmičkami, a každou z nich v souboru nahradili hodnotově stejnou bankovkou z původního oběživa. Ukázalo se též, že pachatelé využívali příležitostné nepřítomnosti svých nadřízených, aby postupně zaměnili pět desetitisícovek, dvě pětisícovky, a čtyři tisícovky. Získané bankovky se samými osmičkami uložili ve svých domovech. Vyšetřovatelům se podařilo získat všech jedenáct bankovek zpět.

Poté následovalo vyměřování trestů. Ve dvou případech bylo uloženo týdenní neplacené volno, ve dvou případech snížení mzdy bez přerušení práce, a v posledním případě varování. Za nedostatečné řízení svých podřízených byli postiženi celkem čtyři manažeři. Vedoucí pobočky Kazuo Fukuda byl potrestán srážkami že mzdy ve výši 10% po dobu tří měsíců, jeho zástupce po dobu dvou měsíců.

Výkonný ředitel centrální banky Eizo Kobayashi neprodleně v Tokiu svolal tiskovou konferenci, na které informoval média, že pachatelé neodolali snadnému pokušení a spáchali politováníhodný přečin. Tím zhanobili dobré jméno banky, jejíž etický kód po zaměstnancích požaduje, aby si absolutní poctivost osvojili jako princip jednání. Skutečnost, že banka z ekonomického hlediska neutrpěla žádnou škodu je jen druhořadá. Nicméně banka neplánuje oznámit kauzu policii. Guvernér centrální banky Toshihiko Fukui vydal tiskové prohlášení, ve kterém vyslovil hluboké politování nad případem a současně se za něj veřejnosti omluvil. Dále bylo oznámeno, že centrální banka již zahájila šetření, zda se podobné případy záměny bankovek nestaly i na jiných pobočkách. Bude též přehodnocen současný systém, aby se vyloučila možnost opakování v budoucnu.

Připadá vám to jako zprávy z jiné planety? Kdy naposledy se nějaký hodnostář v Česku za pochybení svého úřadu veřejnosti omluvil? Kdy naposledy byl postižen nějaký šéf za selhání svých podřízených? Na Dálném východě jde ale osobní odpovědnost dále - odstoupení vedoucích činovníků je velmi běžnou záležitostí. Česká republika má za dvanáct let celkem jen dva známější případy: JUC. Kalvoda a (nyní už konvikt) Srba. Pokud by fungovala měřítka z Dálného východu, muselo by za tu dobu, a při těch selháních, jít už o několik stovek vrcholových rezignací. Jenže Česko taky není žádný středoevropský dálně-východní tygr.

Obr. 1 Lékař Paul Ehrlich (1854-1915) na dřívější bankovce 200 DM.
Obr. 2 Mikrobiolog Hideyo Noguchi (1876-1928) na nové bankovce 1000 jenů.
Další články tohoto autora:
Zdeněk Slanina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku