Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 1.12.2004
Svátek má Iva
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: ODS na rozcestí
 >PRÁVO: Kauza Vladimír Železný v Evropském parlamentu
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (2)
 >MÉDIA: Válka o Novu (5.)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mobilův pád do hlubiny
 >ÚSTAVA MĚSTA KOCOURKOV: Preambule a Hlava I. Listina základních práv a svobod
 >PENÍZE: Rovná daň – mýtus a realita
 >PRÁVO: Nemilá příhoda s Telecomem
 >PSÍ PŘÍHODY: A máme prosinec a tudíž vánoce na krku
 >PRAHA: Otevřený dopis Dopravního podniku ministrovi vnitra
 >SPOLEČNOST: Máme svobodu! ... skutečně máme?
 >USA: Výhody a nevýhody přílišných vzdáleností
 >POLEMIKA: Menší slovní útoky
 >ARCHITEKTURA: Pozvánka na křest knihy o prof. Sokolovi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Smrdutá značka rasismu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
1.12. SVĚT: V kaňonech Utahu (2)
Jiří Ondráček

Není snad nikoho, kdo neměl možnost vidět filmovou klasiku Butch Cassidy and the Sundance Kid. Mnozí i vícekrát. Filmové legendy Robert Redford a Paul Newman tam hrají role chlapíků živících se nepočestně vykrádáním bank a přepadáváním vlaků v nových teritoriích amerického Západu 19. století. Outlaws se jim říká. Byli to sice darebáci, ale sympatičtí. Snažili se odvádět “čistou práci”, bez zbytečného krveprolití.

Filmové exteriéry se tenkrát v šedesátém devátém točily také uvnitř a kolem parku Zion. Pamatujete scénu ve které Butch dělal na kole vopičky k velkému potěšení z půdy stavení to pozorující jejich společné lásky, kterou hrála Katharine Ross, a málem skončil na rozích býčka? To stavení z filmu tam je dodnes, v bývalé osadě čítající několik dřevěných domků a hřbitůvek s některými hroby dávajícími na vědomí že jejich osazenstvo bylo zabito Indiány. Nesoucí jméno Grafton, osada je uprostřed ničeho, a už dlouho tomu, co poslední živáček odešel. Ghost town se říká takovým místům, město duchů. Ve větru tam určitě skřípají polootevřené dveře.

Rovněž nezapomenutelná byla scéna ve které Butch a Sundance se vracejí na svých koních středem kamenité říčky v úzkém údolí, obklopeni strmými rudě zbarvenými skalami.

Ta říčka se jmenuje Virgin River. V její hořejší části, které se říká The Narrows, Soutěska, je velice populární sestoupit do vody a pokračovat broděním proti proudu. Pro mne to bylo v tom dalším dnu setrvávajícího horka vítané osvěžení. Je tam citelně chladněji. Prudce se zvedající skály nasvětlené v kaleidoskopu barev a stínů od slunce, které většinou ještě nedosahuje po ránu dovnitř, činí postup proti proudu potěšením. Výška skal přesahuje v některých místech až 300 metrů. V úzkých místech je proud citelný, hloubka skoro metr. Musím si dávat pozor, abych špatně nenašlápnul a nenamočil se celý i s foťákem. Třetí noha ve formě hole je tady nedocenitelná. Po dvou kilometrech brouzdání odbočuji do postranního Orderville kaňonu, tam je však tolik překážek v postupu, že bez technického vybavení se zanedlouho musím obrátit zpátky.

(pokračování příště)
Další články tohoto autora:
Jiří Ondráček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku