Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 2.12.2004
Svátek má Blanka
  Výběr z vydání
 >USA: Užitečná opatrnost při styku s mediálními zdroji
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Licence býků
 >EVROPA: Rusko jako partner i konkurent Evropy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Čas dvojího diáře
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Nejmladší dcera, špagety a starý já
 >MÉDIA: Vysílá Česká televize z Polska?
 >PSÍ PŘÍHODY: Chvilka opravdu zatraceného napětí
 >POLITIKA: Lež a tolerance ke zločinu – základní pilíře státu
 >PENÍZE.CZ: Stát sáhnul podnikatelům na přídavky
 >NÁZOR: Strana politické prostituce
 >EKONOMIKA: Mírná korekce na akciových trzích
 >POLITIKA: ODS na rozcestí
 >PRÁVO: Kauza Vladimír Železný v Evropském parlamentu
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (2)
 >MÉDIA: Válka o Novu (5.)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
2.12. NÁZOR: Strana politické prostituce
Michal Simkanič

Někdy je v politice dobré se rozhlédnout trochu více než jen od jednoho volebního období ke druhému. Zřetelněji tak mohou na povrch vystoupit věci, o kterých sice víme, ale odvykli jsme si je brát na vědomí. Lze to říci i tak, že se smiřujeme s věcmi, které považujeme za nezměnitelné a ze svého uvažování vytěsňujeme jejich možná řešení. Výjimečně teď nemám na mysli otázku ukončení trapné a přitom současně velmi nebezpečné existence komunistické strany i když se na ni výše uvedené vztahuje zcela beze zbytku. Stejně tak se totiž smiřujeme s existencí jevu politické prostituce, který po celou dobu své více než osmdesátileté existence předvádí strana s ironickým názvem lidová.

Chtěné nedorozumění začíná právě už tímto jejím názvem. Není to strana, se kterou by se identifikovalo nějak závratné množství občanů, je postavena na poměrně velké členské základně a tato základna se svým tradičně velkým rodinným zázemím představuje téměř všechny pro ni pravidelně ve volbách odevzdávané hlasy, které spolehlivě stačí na vstup do poslanecké sněmovny, nikoliv však na jakýkoli výraznější výsledek. Ke smyslu svého názvu se tak nikdy v historii tato strana ani nepřiblížila a její existence je výlučně spojena s existencí poměrového volebního systému. Ano – tato strana má i několik senátorů, při čím dál nižší občanské atraktivitě senátních voleb to však není nic nevysvětlitelného. Straníci bývají disciplinovanými voliči. V praxi se existence tohoto fenoménu projevuje trvalým rozmělněním české politiky, protože trvalá potřeba prokazovat vlastní užitečnost se projevuje automatickou opozicí proti jakékoli koalici ve svobodném období a naopak rektálním alpinismem vrcholového stupně v koalicích naší totalitní historie. Nebylo lepšího přisluhovače Němců v protektorátu a nebylo spolehlivějšího soudružského partnera v době bolševické diktatury. Drtivá většina lidu, který je součástí názvu se nestačí podivovat. I současnost nejžhavější je jasnou ilustrací této teze.

Lidovci udržují současnou vládu i přes to, že začíná být jasné i hluchoslepému, že jde s velkým náskokem o nejhorší polistopadovou vládu a nijak se přitom nerozpakují v podstatě veřejně plánovat svoji budoucnost s občanskými demokraty, kterým přece odjakživa drželi palce. Může o tom snad někdo pochybovat – vždyť jednu chvíli to vypadalo, že jim ty palce budou držet dokonce v želízkách.

Na všechno však musí existovat řešení. Tím dlouhodobým je nepochybně změna volebního systému na většinový jednokolový, který ve dvou nejvyspělejších státech světa už nesmírně dlouho pomáhá udržovat zcela optimální kombinaci demokracie, svobody a prosperity a tím krátkodobým musí být jen a pouze příklon pokud možno všech politických subjektů, které se hlásí k pravici ke společnému úsilí dosáhnout ve volbách do sněmovny takového výsledku, který se při sestavování vlády obejde bez lidovců. Chvíle je to teď velmi vhodná …

Ing. Michal Simkanič

www.ceskapravice.cz


Další články tohoto autora:
Michal Simkanič

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku