Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 4.12.2004
Svátek má Barbora
  Výběr z vydání
 >USA: Kdo si nevystřelí není chlap
 >POLITIKA: Kongres ODS je kongresem historickým
 >MOBY DICK: Privatizace Českých Textáren - nekonečný příběh
 >EVROPA: Klaus se nezbláznil
 >POLEMIKA: Petr Štěpánek mezi bludem a pomluvou
 >SPOLEČNOST: „Jednotná solidární dávka“ nebo „sociální stát“?
 >INTERNET: Matematika na internetu
 >KNIHA: Robert Fulghum – Třetí přání
 >PROFIL: Pavel Nováček
 >EVROPA: Má se Turecko stát členem EU?
 >MÉDIA: Hoďte už konečně bombu do České televize
 >SPOLEČNOST: Filozofie registračních pokladen
 >PRÁVO: Mají soudci srdce? aneb Adélka vražednice v pasti paragrafů
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Imperialisté a krize
 >SPOLEČNOST: Hovno jako protest

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
4.12. Osmým pádem padáme
(eff)

Žádný humorista, žádný ironik by si nevymyslel větší paradox, než je čerstvě nastartovaná reklamní kampaň ve prospěch Unie svobody. Na billboardech rozvěšených podél silnic zcela upřímně přesvědčuje Pavel Němec obyvatelstvo, že zdvojnásobí výdaje na ŠKOLSTVÍ. Jak? Kdy? Kde? Z jakých peněz? Za jakých okolností? Odpovědi na vtíravé dotazy nechává Pavel Němec na pozorovateli těchto billboardů. Kampaň je načasována překvapivě po volbách – a další volby jsou v politickém nedohlednu. Do toho prskla mediální bublina o údajných úplatcích na ministerstvu pro místní rozvoj v době, kdy v něm Pavel Němec působil.

To už není agonie Unie svobody. To už není ani smrt, dokonce ani pohřeb žehem.

To už je rozptylová loučka.

Případ údajného zprostředkovatele úplatků dostala do rukou policie. Pokud vše proběhne podle zavedených a mockrát ohraných scénářů, policie nic nezjistí. Pokud nějaký politik nebo skupina politiků usoudí, že se z tohoto hadru dá vyždímat byť kapička vhodná k dopadu na lopatku stranického mlýnku, vznikne poslanecká vyšetřovací komise, která nic nevyšetří. Po celou tu dobu však bude jméno Pavla Němce skloňováno ve všech pádech, přičemž nejfrekventovanější bude osmý pád: na hubu.

Na celé této kauze, je-li vůbec jaká, je nejzajímavější zdánlivě nesouvisející protest 40 jihočeských obcí, které nesouhlasí se systémem udělování státních dotací. Obce zaslaly na ministerstvo dopis, v němž uvedly, že dotace mají mnohdy v rukou lobbysté napojení na pružné politiky. Když signatáři nedostali od ministerstva odpověď, rozhodli se vyhlásit bojkot dotací. Definitivní rozhodnutí má padnout do konce tohoto měsíce.

Jádro problému netkví v tom, zdali ten či onen velkohubý Kuliferda sliboval před objektivem skryté kamery „tlačenku v Praze“. Jde o to, že systém dotací je málo transparentní. Ve stejné době jiný unionistický politik Vladimír Mlynář dokončuje projekt státní strategie v oblasti vysokorychlostního internetu. Ministr se pídí po atraktivním obsahu pro vysokorychlostní internet. Hospodaření s dotacemi, tedy jak žádosti, tak rozhodovací procesy a jejich zdůvodněné výsledky, je nutno vystavit na internetu, čím dříve, tím lépe. Veřejná kontrola bude fungovat stokrát lépe, než kontrolní oddělení, jež snad měl tehdejší ministr Němec zrušit nebo omezit. No a samozřejmě pak je na řadě zevrubná úvaha o tom, zda stát nemůže pomoci rozvoji obcí jinak, než přesýpáním peněz z jedněch kapes do druhých.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku