Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 6.12.2004
Svátek má Mikuláš
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Nejvyšší Klaus
 >POLITIKA: Kongres ODS - král je mrtev, ať žije král!
 >PRÁVO: Soudní šlendrián aneb Precedens v Praze 11
 >ÚVAHA: Ďábel skutečně existuje
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vánoční nakupování v knihkupectví
 >ZVĚROKRUH: Střelec
 >SPOLEČNOST: Jak se žije v Čecháčkově
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak jsem se nepohádal v Cafouru
 >HUDBA: Koubek křtí velmi povedené CD
 >PENÍZE.CZ: Na burzu bez výmluv
 >USA: Kdo si nevystřelí není chlap
 >POLITIKA: Kongres ODS je kongresem historickým
 >MOBY DICK: Privatizace Českých Textáren - nekonečný příběh
 >EVROPA: Klaus se nezbláznil
 >POLEMIKA: Petr Štěpánek mezi bludem a pomluvou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
6.12. Tři politická vystoupení

Tři nejsilnější politické formace republiky hrály o víkendu o svou budoucnost.
Občanská demokratická strana na svém patnáctém kongresu potvrdila Mirka Topolánka v čele strany. Závod o prvního místopředsedu vyhrál Petr Nečas před Pavlem Bémem. Oba to byli silní kandidáti, Bémova prohra je pozoruhodná i tím, že Bém je kůň Václava Klause. Buď jak buď, ODS vyšla z kongresu s posílenou pověstí strany, která má v čele silnou sestavu osobností a má jasný a ucelený program. Její Modrá šance zvolna krystalizuje a stává se čitelnou alternativou levicového konceptu.

Levicový koncept je naproti tomu stále méně zřetelný ve svých konturách.

Komunisté v sobotu překvapili, když na sobotním zasedání ústředního výboru v Nymburku se ústy svého předsedy Grebeníčka distancovali od zločinů padesátých let a agrese sovětských soudruhů z roku 1968. Jenže on už není samovládce této tradičně homogenní strany. Zvláště pak pražská organizace chce přitvrdit a dá se čekat, že se podaří vygenerovat vrstvu mladých komunistů, kteří ochotně převezmou odkaz vraha Gottwalda, který tak dlouho snil o tom, jak bude věšet národní socialisty na střevech sociálních demokratů, až se toho dočkal. Grebeníček učinil leninský trh kormidlem doprava, pro něho osudně po 17. listopadu, kdy svým hnusným projevem v parlamentě aspoň na okamžik sundal masku a přiznal barvu: my, komunisté, nenávidíme demokratický režim a uděláme všechno proto, aby byl zničen a vrátila se diktatura té jediné správné linie a tou je ta naše.

Sociální demokracie svolala na sobotu zasedání ústředního výkonného výboru. Výsledkem je jasný rozpor mezi Stanislavem Grossem a Zdeňkem Škromachem - a Sarumanem v pozadí, Milošem Zemanem. Škromach nabízí: svržení Grosse a spoluvládu s komunisty.
Tak je to aspoň jasné. Až přijdou volby a občanští demokraté zase vyhlásí mobilizaci, tentokrát to bude vážné. Pokud se nepodaří vyplevelit sociální demokracii od bolševiků a tato strana se stane vazalem a trampolínou komunistů, naše svoboda bude skutečně ve vážném ohrožení.
Každý si může o Stanislavovi Grossovi myslet, co chce, ale momentálně on je poslední klín, který brání tomu, aby se bolševici definitivně nezmocnili Lidového domu. Je to paradoxní, neboť on to byl, kdo podrazil Vladimíra Špidlu, toho nešťastníka, který to přes všechny své nectnosti se svým antikomunismem myslel - s odpuštěním - upřímně.
Aston


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku