Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 6.12.2004
Svátek má Mikuláš
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Nejvyšší Klaus
 >POLITIKA: Kongres ODS - král je mrtev, ať žije král!
 >PRÁVO: Soudní šlendrián aneb Precedens v Praze 11
 >ÚVAHA: Ďábel skutečně existuje
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vánoční nakupování v knihkupectví
 >ZVĚROKRUH: Střelec
 >SPOLEČNOST: Jak se žije v Čecháčkově
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak jsem se nepohádal v Cafouru
 >HUDBA: Koubek křtí velmi povedené CD
 >PENÍZE.CZ: Na burzu bez výmluv
 >USA: Kdo si nevystřelí není chlap
 >POLITIKA: Kongres ODS je kongresem historickým
 >MOBY DICK: Privatizace Českých Textáren - nekonečný příběh
 >EVROPA: Klaus se nezbláznil
 >POLEMIKA: Petr Štěpánek mezi bludem a pomluvou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
6.12. PRÁVO: Soudní šlendrián aneb Precedens v Praze 11
Jiří Wagner

Kandidátovi Zápotockému, který se ucházel o senátorské křeslo za Prahu 11 a do druhého kola voleb se jen těsně (o 325 hlasů) nedostal, se výsledek hlasování občanů nelíbil a tak si vymyslel (nebo mu to někdo poradil), že podá protest nikoliv proti výsledku, ale proti volbám samotným. Obrátil se na Nejvyšší správní soud a ten jeho protestu vyhověl.

Starosta Prahy-Křeslic Zápotocký ve stížnosti upozornil na články v říjnovém vydání Uhříněveského zpravodaje a na jakési speciální číslo Petrovického zpravodaje. Články se týkaly především výstavby jihovýchodního dálničního obchvatu Prahy, kde bylo uvedeno, že Zápotocký zajistil své rodině rozsáhlé pozemky v Křeslicích, přičemž pravdě prý odpovídá, že starosta pozemky získal dědictvím nebo převodem od svých rodičů. Správní soud tedy rozhodl, že se v Praze 11 budou opakovat senátní volby, protože, jak řekl předseda soudu Josef Baxa, volební kampaň v daném obvodu nebyla vedena čestně a poctivě, čímž byl porušen volební zákon.

Snad to bylo rozhodnutí správné, soudu se (doufejme) aspoň po jednom výtisku inkriminovaných novin do rukou dostalo. Zajímavé ovšem je, že ať člověk pátrá jak chce - a nebydlí přitom v Praze 11 a do své schránky ony věstníky nedostal - v žádných novinách nemůže najít jedinou citaci, která by pana Zápotockého měla špinit, v televizi i v rádiu se hovořilo pouze ve větách, jež jsou víceméně vyjádřeny o pár řádků výše. Bylo nutno obrátit se na internet. Říjnové vydání Petrovického zpravodaje je bohužel nedostupné, natož abychom si tam mohli přečíst onen jakýsi speciál

Zato Uhříněveský zpravodaj je nesmírně zajímavý. Sice je díky formě PDF a velikosti 1,5 MB poměrně obtížně zobrazitelný, nicméně zde si konečně každý může přečíst, kterak je pan starosta z Křeslic "očerňován" (v zásadě se jedná o to, že pan Zápotocký projevuje zájem o vybudování silničního obchvatu městské části pouze v čase předvolebním), ale co je navýsost zajímavé, je zde i přepis originálu dopisu předsedovi KDU-ČSL Cyrilu Svobodovi od členů zastupitelstva městské části Praha-Petrovice, v němž navrhují vyloučení pana ing. Antonína Zápotockého z KDU-ČSL a uvádějí všechny prohřešky a podivné praktiky pana Zápotockého (rozhodně stojí za přečtení!). Pan křeslický starosta sám sebe naopak propaguje ve výtiscích Kurýru jihovýchodní Prahy, kde bezskrupulózně očerňuje pro změnu on svého protivníka.

Jestliže bylo o pár řádek výše napsáno, že soudu se jistě po jednom výtisku napadených novin do rukou dostalo, po přečtení Uhříněveského zpravodaje nabývá člověk dojmu, že v tom případě soudci museli mít oči zavázané stejně jako jejich symbol. Samozřejmě, že správnímu soudu nepřísluší rozhodovat, zda jsou v dopise předsedovi lidovců všechna fakta pravdivá, nicméně se vtírá otázka, zda údajné přečiny pana Zápotockého jsou skutečně očerňováním a zda nejsou spíš pravdivým informováním voličů o vlastnostech a konání člověka, jenž si troufá kandidovat na křeslo, jež by mělo být určeno lidem z nejčestnějších.

Rozhodnutí správního soudu kromě toho vnuká myšlenku - a věřme, že jenom pisateli těchto řádků - na snadné zmanipulování opakovaných voleb v obvodu Prahy 11 a v podstatě jakýchkoli jiných voleb u nás. Copak je tak těžké nechat vytisknout několik tisíc výtisků letáků s články hanobícími jakéhokoli kandidáta, aby ten v případě volebního neúspěchu mohl v klidu podat trestní (či správní) oznámení na neznámého pachatele, který tomuto kandidátovi zabránil ve zcela nepochybném volebním vítězství a donutit tak městskou část cestou soudu k vypsání nových voleb? Přitom by klidně pomlouvačnou kampaň mohla platit kandidátova strana, v případě jeho vítězství by se jí náklady mnohonásobně vrátily.

Slova prezidenta Klause o nebezpečném precedentu jsou pravdivá. Ono by to mohlo skončit taky nekonečnými volbami v každém obvodě a náš volební systém by se brzy začal hroutit a podobat situaci ve fotbalové extralize, kde snad není jediného poctivce, nicméně soutěž jede stále dál.


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku