Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 7.12.2004
Svátek má Ambrož
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Progresivně se vytrácející půvab OSN
 >DROGY: Zhoršuje nebo zlepšuje se česká drogová situace?
 >ARCHITEKTURA: Olympiáda v Praze?
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Bajka z české pop music
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Na Staromáku o Mikuláše
 >PŘÍBĚH: Dívenka a hajzlík aneb Jak napravit poníženou slušnost
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pracovitá pravice
 >PSÍ PŘÍHODY: Nežer to těm vránám!
 >POLITIKA: Zpochybněný senátor
 >ÚSTAVA MĚSTA KOCOURKOV: Hlava III. Kocourkovské městské uspořádání
 >POVÍDKA: Mikuláš
 >PENÍZE.CZ: Kombinace rovná se komplikace
 >PRÁVO: Nejvyšší Klaus
 >POLITIKA: Kongres ODS - král je mrtev, ať žije král!
 >PRÁVO: Soudní šlendrián aneb Precedens v Praze 11

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
7.12. ARCHITEKTURA: Olympiáda v Praze?
Zdeněk Lukeš

To téma je samozřejmě vzrušující. Chtěl bych se na ně podívat bez emocí, mindráků, ale i přehnaného vlastenčení. Na chvíli zapomenu na to, že to je oblíbené téma politiků, kteří svým voličům rádi předestírají různé velkolepé vidiny. Nechám také stranou fakt, že dnes máme potíže s využitím Pakulu nebo Sazka arény, problémy s dodržením termínů, s tím, že Praha je po uši zadlužená… Řekněme, že za deset let to může být jinak, město bude silné, sebevědomé, úspěšné. Ale je možné stavět v něm obří haly a stadiony, co s dopravou a dalším využitím megastaveb? Nad tím je možno se zamyslet.

Především se domnívám, že v dnešní - chvála Bohu stále ještě středověké městské struktuře Prahy - stavět nelze, snad až na nějakou výjimku. Nelze srovnávat českou metropoli třeba s jinými velkoryse budovanými městy. Připomínám, že třeba Athény jsou dnes městem zcela moderním, jen s několika pozůstatky antiky. Řím má zase obrovskou rozlohu a leží v rovinatém terénu (ty pověstné pahorky už jsou takřka nerozeznatelné). Další olympijská města byla rovněž velkoryse řešenými metropolemi s dobrou dopravní strukturou (Tokio, Montreal, Mnichov, L. A., Soul…).

Ale šlo by vybrat území vedle Prahy a postavit olympijský areál tam, s vesnicí a většinou stadionů, vše v parcích. Některé disciplíny by se asi konaly jinde, nevím, jak si poradit s jachtařstvím, moře nemáme a asi uměle nevytvoříme. Buď bychom se museli spojit s další zemí (třeba Polskem), pak ale možná bude nutno partnerovi předat i polovinu disciplín (těžko se spokojí s jedinou) nebo by se holt mořské závody pro jednou zrušily.

V centru Prahy by mohla být symbolicky jedna hala nebo stadion, to by se asi dopravně zvládlo. Hry jsou čím dál tím megalomanštější a tak vize z počátku 60. let (připomněl jsem ji kdysi zde) o olympiádě na Rohanském ostrově je dnes utopií. Z moderního letiště, nového vlakového terminálu a od konečné metra by k olympijskému městu vedly moderní komunikace + třeba minirail.

Dobrá, ale co po skončení her? Vesnice se skutečně může změnit na studentské koleje, možná na sociální byty (ale pozor na dojezdové vzdálenosti!). Co ale s halami a stadiony dimenzovanými na desítky tisíc návštěvníků? Tady vidím hlavní problém. Uživí se tak bazén s aquaparkem, jedna dvě menší haly. Co s tím ostatním? A co se zázemím tv štábů, tiskovými středisky, hotely, garážemi… Nevím, nevím. Snad to udělat tak, aby to šlo zase rozebrat.

Obecně: byl bych raději při zemi. Dřív, než se budeme ucházet, dát si pár menších cílů a hlásit se až po jejich vzorném splnění a poté, co budou nová sportoviště dobře fungovat. Takhle to kdysi udělali Jugoslávci: pár dobře zorganizovaných akcí, pak i ME v kopané a zimní olympiáda. Zatím jsem tedy skeptik. Ostatně možná, že nabubřelost her v Pekingu bude taková (viděli jste ty neskutečné projekty nových sportovišť?), že lidé ztratí chuť dělat něco podobného a dojde k nějaké rozumné redukci. A co si myslíte vy?

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku