Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 7.12.2004
Svátek má Ambrož
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Progresivně se vytrácející půvab OSN
 >DROGY: Zhoršuje nebo zlepšuje se česká drogová situace?
 >ARCHITEKTURA: Olympiáda v Praze?
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Bajka z české pop music
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Na Staromáku o Mikuláše
 >PŘÍBĚH: Dívenka a hajzlík aneb Jak napravit poníženou slušnost
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pracovitá pravice
 >PSÍ PŘÍHODY: Nežer to těm vránám!
 >POLITIKA: Zpochybněný senátor
 >ÚSTAVA MĚSTA KOCOURKOV: Hlava III. Kocourkovské městské uspořádání
 >POVÍDKA: Mikuláš
 >PENÍZE.CZ: Kombinace rovná se komplikace
 >PRÁVO: Nejvyšší Klaus
 >POLITIKA: Kongres ODS - král je mrtev, ať žije král!
 >PRÁVO: Soudní šlendrián aneb Precedens v Praze 11

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
7.12. ŠAMANOVO DOUPĚ: Pracovitá pravice
Jan Kovanic

Kdo sledoval alespoň část kongresu ODS v přímém přenosu na Internetu, tomu nemohla ujít všudypřítomná atmosféra úspěchu. Dobrá nálada a vtípky byly tlumeny výzvami, aby se nespalo na vavřínech - ještě čeká spousta práce. Ano, odéesku ještě čeká spousta práce, ale už nyní vědí její členové, že to nebude práce marná.

Připomenu začátek Topolánkova volebního projevu, kdy si povzdechl, jestli nebude vedení příliš široké (pět místopředsedů!). Dodal, že ze soukromé sféry ví, že lepší je užší vedení (s tím jsem souhlasil), mělo by mít lichý počet členů (též souhlas) - a tři je moc. Já i obecenstvo jsme se zasmáli až po dvou vteřinách - kdy nám jeho vtip došel...

V projevech se ozývala mnohá přirovnání, i já si dovolím jedno: Probíhá tenisový zápas, ODS vede v pátém setu a je na podání. Hra ještě bude trvat nějakou dobu, ale každý už ví, kdo bude vítězem - nejvíc sám podávající hráč. Jakožto "pravicového voliče" mě to těší, ale jakožto "liberál" naříkám:

Kde je má ODA? Kde je má Unie svobody? Voli je vypili? Ne - voli je nevypěstovali. Tyto strany byly sbírkou silných individualit - a individualistů, výrazných osobností, avšak bez smyslu pro kolektív, sprostě a jasně řečeno. Tito lidé by byli v ODS - kdyby nebyl v ODS Klaus. A teď Klaus v ODS není - ale oni už také ne. A nebudou. Proč by měli. V ODS nastoupila nová generace, vyrostlá na půdě této strany.

Tak nějak jsem si to po prvních svobodných volbách v roce 1990 maloval - odejdou revoluční vůdci a na jejich místo nastoupí lidé, kteří vyrostou na malých úkolech, drobní funkcionáři, starostové, městští zastupitelé. Ono je to tu a se silou, kterou jsem nečekal. Ale tyto lidi dokázala nejvíce využít jen ODS - a jistě také lidovci, abych jim nekřivdil.

No a jak je to s našimi liberály? Politická strana musí mít nějaké členstvo - lépe řečeno nějakou strukturu, kostru, na kterou se může členstvo či voličstvo nabalit. Ale to chce pracovat - vybudovat místní a okresní pobočky a udržovat s nimi kontakty. Bez toho se každá strana stane jen vrškem ledovce - bez základny. Vyčnívá nad hladinu jen proto, že sedí na jiném ledovci. Ledovec vespod se zvrtne - a ten horní se potopí a roztaje. Vybudovat strukturu chtělo určitý typ práce - toho se našim silně individualistickým liberálům nedostávalo. Na toto byli příliš líní!

Úspěch budou mít pracovití, kteří dělají bez ohledu na nezájem publicistů, v obcích, okresech, krajích, parlamentu. Je jich moc a je z koho vybírat. No jo, ale co ubozí voliči liberální? Těm nezbývá než doufat, že přes jasně vyhlašovaný konzervativní směr posílené ODS zde zůstane nějaká ta liberální myšlenka. Ostatně na kongresu mnohokrát zaznělo, že nejvyšší hodnotou je pro ODS svoboda jednotlivce.

Velice chytrý člověk mi řekl, že v Evropě liberální proud zastupuje vlastně sociální demokracie. V Evropě možná. Ve "východní Evropě" se sociálnědemokratické strany zrodily ze stran komunistických. Jedině u nás zůstala klasická starokomunistická partaj - a část vedení našich sociálních demokratů se nyní rozhodla vytvořit z ČSSD stranu neokomunistickou. Tady je pro nás všechny jedno nebezpečí - že totiž prohrávající strana nebude nadále bojovat v prohraném mači na kurtech, ale že budou podpláceni soudci, že se dokonce může začít hrát box, anebo že na sportovní stadiony demokracie vtrhnou ozbrojené složky ministerstva vnitra a tajných služeb. (Ne že by se už nesnažili!)

Nu dobrá, komunisty nechme komunistům a připusťme, že demokracii už máme zažitou a stabilizovanou. Ale co zbývá liberálům? Buďto začít pracovat - anebo respektovat práci pracovitějších pravičáků.

A volit konzervativce.

Psáno v Praze dne 6. prosince 2004


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku