Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 8.12.2004
Svátek má Květoslava
  Výběr z vydání
 >PENÍZE: O registračních pokladnách a daňových únicích
 >EKOLOGIE: Na černé listině Greenpeace
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (3)
 >ZVĚROKRUH: Střelec
 >MROŽOVINY: Kořeny válčení 1
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vánoční kupování
 >GENTLEMAN: Grog je tady!!!
 >NÁZOR: Sbohem, Slovensko
 >MÉDIA: Reakce ČT na článek pana Víta Olmera
 >PSÍ PŘÍHODY: Noční Čertík Bertík
 >NÁZOR: Brno ať zůstane především Brnem
 >KNIHA: Vzpomínky jako připomínka a varování
 >CHTIP: Báječná irská hospoda
 >ÚVAHA: Feminismus kontra.... kontra co?
 >PENÍZE.CZ: Do Alp či vánoční Vídně jen se zdravotní pojistkou?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
8.12. SVĚT: V kaňonech Utahu (3)
Jiří Ondráček

Moje další cesta vedla k národnímu parku Bryce Canyon, několik hodin jízdy směrem na severovýchod. Jakmile vyjedete ze Zionu, krajina kolem vás se rázem změní. Rozeklané hory vzadu brzy zmizí z dohledu a ocitnete se mezi zelenými pastvinami. Rozsáhlé farmy všude kolem, když máte štěstí, uvidíte i bizony za ohradou. Jen tam, kde se cesty kříží, je pumpa a něco k rychlému zakousnutí.

Po táhlém stoupání na vyvýšenou tabuli se nejdříve objeví Red Canyon. Většina turistů nemá čas, spěchá do Bryce, a tak se tu zastaví jenom aby cvakli spouští kamery, pár metrů od auta, a zase sedli a jeli dál. Red Canyon přesto stojí aspoň za jeden celý den prohlídky. Jsou tu unikátní skalních formace v rozličných variacích. Většinou v barvě oranžové. Mimochodem, svůj Red Canyon má i Kalifornie a Wyoming, v Nevadě pak lze navštívit Red Rock Canyon.

Bryce Canyon je tak rozsáhlý, že plné tři dny by nestačily na důkladnou prohlídku. Já se sem rád vracím a pokaždé tu potrefím na něco nového. Časně ranní anebo předvečerní sestupy do skalního bludiště jsou pro fotografa zážitkem. Ostatně, moje fotky zde to řeknou lépe.

Kemp v parku, kde jsem se na noc utábořil, leží vysoko, v 2500 metrech. K ránu můžete očekávat psí zimu, ale víte vy, kolik je vidět hvězd v té výšce, daleko od civilizace? Na to je nejlepší mít stan s velkym oknem ve střeše, abyste mohli počítat hvězdy než usnete. Spolehlivější než počítání oveček...

(pokračování příště)
Další články tohoto autora:
Jiří Ondráček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku