Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 10.12.2004
Svátek má Julie
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: O vlivu pohlaví na volby
 >GLOSA: Biflování ano i ne
 >EKOLOGIE: Třikrát jsem se štípnul do ruky
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Kýnka a čeeser
 >NÁZOR: Palata má problém. Klause. A dlouho.
 >VZPOMÍNKA: Zuzana Navarová
 >PRÁVO: Družstevním milionářem za pár šlupek
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart se nepopral. Ne svou zásluhou.
 >SPOLEČNOST: Spamy všeho druhu, kliďte se!
 >PROFIL: Bedřich Moldan
 >PENÍZE.CZ: Skutečné a oprávněné nájemné: málo známé veličiny
 >EKONOMIKA: Sazby ČNB beze změny
 >SVĚT: Africké problémy a otazníky
 >SPOLEČNOST: Idiotská propaganda, záruka úspěchu!
 >POLITIKA: Úspěšné země mají tolerantní opozici

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
10.12. Bude věcná debata? Kéž by.
(eff)

Tak přece jenom je senát k něčemu, řekne si po čtvrtku leckterý jeho odpůrce. Senát, ve svém složení dnes pravicový, přehlasoval levicovou sněmovnu ve věci přeměn krajských nemocnic na obchodní společnosti. Komunisté a sociální demokraté s podporou čtyř lidovců byli v dolní sněmovně proti - třebaže až dosud se přeměny nemocnic na obchodní společnosti osvědčily, nemocnice lépe hospodaří a pacienti nikde nepřicházejí zkrátka. Navíc, ten zákaz se dostal úplně podlým způsobem, jako doplněk do zákona, který s nemocnicemi vůbec nesouvisí, do zákona o snižování hluku v životním prostředí. Byly tedy napraveny dva nesmysly najednou. Napraveny dočasně - předloha jde zpátky do sněmovny a dolní komora bude znovu o něm hlasovat.
Proti sobě budou stát dva principy, které budou dominovat i dalším politickým střetům. Ty pak určí tón parlamentních voleb v roce 2006. Levice straší lidi, že by kraje zneužívaly nemocnic, že by je tlačily do ziskové činnosti a peníze vyždímané z pacientů využívaly jinak, třeba na stavbu silnic. Zatím ještě nikdo neviděl ani metr silnice postavené z peněz vyždímaných z nemocných lidí. Naopak, jsou zde průkazná čísla o lepším hospodaření obchodně vedených nemocnic. Čeká nás tedy debata, která by se měla vést co nejvíc na veřejnosti - nemocní jsme občas a čím dál častěji budeme všichni. Čím věcnější bude, tím lépe.
Zatím se ale zdá, že více věcných argumentů má v této kauze v rukou pravice, kdežto levice se opírá o ideologické předsudky.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku