Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 13.12.2004
Svátek má Lucie
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: ODS je záludnější než KSČM
 >NÁZOR: Jiří Pehe - obsese nebo kalkul?
 >POLITIKA: Začala válka o ústavní smlouvu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Leze na mě mněňák
 >GLOSA: Chudáci boháči
 >DROGY: Rodiče proti dětem
 >PSÍ PŘÍHODY: Smíšené pocity
 >PENÍZE.CZ: Chceme mizerné důchody a vysoké daně?
 >INFO: Tabulka zdraví (pro dospělé)
 >POLITIKA: Novomanželské půjčky
 >MOBY DICK: Symbolické poděkování za celoroční úsilí a práci
 >ZPRÁVA: Televizní vysílání ruší dlouhodobá inverze
 >KNIHA: Když se recenzentka splete...
 >ÚVAHA: Konfederace hlupáků aneb Geometrie a theologie
 >W+H: Velká předscéna

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Drogy  
 
13.12. DROGY: Rodiče proti dětem
Dušan Dvořák

8. prosince se v Senátu sešla unikátní sestava politiků. Akci pořádal skoropředseda Senátu Sobotka z ODS ve spolupráci se svým předsedou Topolánkem, předsedou ČSSD Grossem, předsedou unie Němcem a předsedou lidovců Kalouskem. Ten na závěr akce získal ocenění a titul Frajer roku. Důvodem politicky reprezentativního setkání nebývalého rozměru nebyla genocida v Darfůru či krize na Ukrajině, důchodová či zdravotní reforma, problém veřejných financí ani jiné závažné celosvětové či celospolečenské problémy, ale boj proti drogám (především marihuaně).

Akci spolupořádalo a titul Frajera roku udělovalo občanské sdružení Rodiče proti drogám. Nechyběl lžiinženýr a partajní drogový odborník Vacek. Přednášeli experti na drogovou politiku z USA.

Proti lidovci režírovanému „Boji proti drogám“ odeslalo letos vládě petici 230 odborníků, proti se postavil prestižní odborný časopis Addiktologie, Společnost pro návykové nemoci České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a Asociace nevládních organizací pro prevenci a léčbu drogových závislostí. Předseda vládní protidrogové komise byl nedávno odvolán právě proto, že není fanatik a nepodporuje v Senátu vojenské manévry.

Od USA se máme opravdu co učit, jestli chceme prošustrovat peníze a zdraví našich dětí. Jsou zde v kurzu za miliardy dolarů prováděné bojovně naladěné preventivní programy typu DARE a JUST SAY NO!, které vědecké analýzy označují nejen za vyhozené peníze, ale za škodící dětem samotným. Policie dostává na „drogy“ miliardy dolarů. A výsledek? Kriminály jsou přeplněné uživateli marihuany, počty závislých na tvrdých drogách a nemocných HIV/AIDS a úmrtí na užívání drog jsou v porovnání s Evropou děsivé. Propojení politiků, policie a mafie je možná jen filmová iluze, nepopiratelně však dává peníze a moc všem aktérům.

USA daly v padesátých letech minulého století volnou ruku mafii k obchodu s čímkoli, jen když budou rozkládat silné dělnické hnutí a komunistické strany na západě. Ne že bych se komančů zastával, ale mafie pozná rychle, kde je dobrý byznys. Celosvětová drogová epidemie začala a bumerang se nejděsivěji vrátil tam, kde byl vyhozen.

Americká administrativa totiž s drogami zachází, jak se jí to politicko-ekonomicky hodí: před blížící se druhou světovou válkou (a velkými vládními zakázkami) zakázala konopí, protože průmyslové využití konopí narušovalo byznys s umělými vlákny se silnou ropnou lobby v pozadí, američtí farmáři dostávají na pěstování a vývoz tabáku dotace, kterým nemohou tradiční pěstitelské země konkurovat (drogy, která s alkoholem způsobuje největší škody dnešního lidstva!), ve válce ve Vietnamu nebombardovali jednu vietnamskou provincii jenom proto, že tam pro své vojáky vyráběli ve velkém heroin atd. Poslední příběh má velkou výzkumnickou a lidskou výpověď. Desetitisíce duševně podlomených a heroinově závislých vojáků se k úžasu a obrovskému strachu vlády vrátily z Vietnamu do Ameriky a - nefetovali. Vrátili se totiž domů.

Amerika je zemí vynálezu první substituční drogy pro lidi závislé na heroinu, zemí první terapeutické komunity a řady jiných prospěšných léčebných postupů, ale v prevenci selhává na celé čáře. Proti drogám totiž bojuje.

Žádný celospolečenský problém nevyřešíme, když budeme omezovat osobní svobody lidí. Ani terorismus, ani drogy, kde nám USA (či Rusko) rozdává falešné noty. Nejlepší drogovou prevencí není represe a kriminalizace uživatelů drog, ale podpora rodiny, výchova svobodných (odpovědných) a sebevědomých dětí a odmítnutí konzumního charakteru života. Zkrátka hodně srandy a radosti. A máte–li rádi patos, tak i lásky.

Politici, kteří nedůvěřují občanům a nevěří v jejich soudnost, by si i z čistě pragmatického důvodu, když už se jinak na svět dívat neumějí, měli spočítat, jestli se jim to za pár let ve volbách vyplatí. Lidi se sice rádi bojí, ale úplní pitomci nejsou.

Za naše občanské sdružení pro podporu trvale udržitelného života Art Language uděluji panu Kalouskovi titul „Capo di tutti capi“ české politiky roku 2005.

Dušan Dvořák, autor se zabývá prevencí a léčbou závislostí
Další články tohoto autora:
Dušan Dvořák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku