Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 14.12.2004
Svátek má Lýdie
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Páně Grebeníčkův převrat marxismu
 >SVĚT: Botswana - vítaná výjimka z tristního pravidla
 >ARCHITEKTURA: Předvánoční pozvánka na dvě výstavy
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Realita a fikce Pulp Fiction (2)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Super prohnilí
 >TV NOVA: Jen krůček od dokonalosti
 >KNIHA: Darwinovy ceny aneb Lidská hloupost je nekonečná
 >POLITIKA: Zaorálkova válka
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart na návštěvě
 >ŠAMANOVA EVROPA: Češi, čtěte!
 >MÉDIA: Censura a reglementace v EU? Není, ale...
 >EKONOMIKA: Minimální mzda více škodí než pomáhá
 >OSOBNOST: Jára Kohout aneb Když je nouze nejvyšší
 >ZPRÁVA: Poruchy televizního signálu na severu republiky
 >PENÍZE.CZ: Co vám neřekli o kapitálovém životním pojištění I.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
14.12. ARCHITEKTURA: Předvánoční pozvánka na dvě výstavy
Zdeněk Lukeš

Vlastislav Hofman
Ďáblické krematorium

Shodou okolností se v Praze otevírají dvě výstavy věnované osobnostem unikátního stylu - architektonického kubismu, o kterém jsem v této rubrice psal již mnohokrát (viz Archív rubriky Architektura). První začíná dnes v Obecním domě a je věnována tvorbě Vlastislava Hofmana, o němž jsem psal zde. Hofman byl designérem, malířem, scénografem a architektem. Studoval na pražské technice a pak léta pracoval v pražském stavebním úřadě. Zabýval se např. regulacemi Vyšehradu, hradčanských bašt (viz zde), letenským průkopem, dostavbou Emauz nebo Staroměstské radnice. Navrhl také čtyři pražské mosty, resp. můstky - Jiráskův, Štefánkův a lávky na Slovanský a zřejmě i Dětský (Židovský) ostrov.

Nejzajímavější jsou samozřejmě jeho kubistické návrhy. Záhadou je už první z nich na nástavbu Braunova domu, který jsem kdysi objevil v jednou věstníku. Je kubistický, ale pochází už z roku 1910, tedy rok předtím, než tento styl oficiálně vynalezl Pavel Janák.

S kubismem měl ovšem Hofman smůlu, z jeho návrhů se kromě nábytku nebo keramiky nerealizovalo nic, jen fragment projektu pro ďáblické krematorium a hřbitov - totiž hřbitovní zeď se vstupní branou a kiosky. Nevadí, zážitkem jistě budou krásné Hofmanovy kresby, scénické návrhy a řada uměleckoprůmyslových předmětů i katalog, který připravil Rostislav Švácha a další badatelé. Pozůstalost VH byla mimo naše území, takže mnohé tu bude k vidění poprvé. Vychází také katalog.

Více štěstí na realizace má druhý vystavující, architekt Emil Králíček, jehož tvorbu uvidíte od pondělí 20. 12. ve Fragnerově galerii na Betlémském náměstí. Psal jsem o něm už zde, takže jen zopakuji, že pracoval u jednoho z vídeňských zakladatelů secese J. M. Olbricha v Darmstadtu a pak vedl atelier stavitele Blechy v Praze. V roce 1930 spáchal sebevraždu a jeho pozůstalost se nedochovala. Pak se na jeho jméno zcela zapomnělo. Naštěstí zůstaly secesní a kubistické stavby a těch je celá řada. Králíček navrhl i známou lucernu na Jungmannově náměstí, dům Diamant ve Spálené ulici (viz zde) a mnoho dalších známých staveb. Výstavu jsem připravil já, domy fotila Ester Havlová a knihu (bude-li včas hotová) by měl pokřtít příští pondělí během vernisáže v 18 hodin David Vávra, který bude stylově tahat Králíčka z klobouku.
Srdečně zvu!

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998

Emil Králíček Lucerna na Jungmannově náměstíDalší články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku