Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 14.12.2004
Svátek má Lýdie
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Páně Grebeníčkův převrat marxismu
 >SVĚT: Botswana - vítaná výjimka z tristního pravidla
 >ARCHITEKTURA: Předvánoční pozvánka na dvě výstavy
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Realita a fikce Pulp Fiction (2)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Super prohnilí
 >TV NOVA: Jen krůček od dokonalosti
 >KNIHA: Darwinovy ceny aneb Lidská hloupost je nekonečná
 >POLITIKA: Zaorálkova válka
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart na návštěvě
 >ŠAMANOVA EVROPA: Češi, čtěte!
 >MÉDIA: Censura a reglementace v EU? Není, ale...
 >EKONOMIKA: Minimální mzda více škodí než pomáhá
 >OSOBNOST: Jára Kohout aneb Když je nouze nejvyšší
 >ZPRÁVA: Poruchy televizního signálu na severu republiky
 >PENÍZE.CZ: Co vám neřekli o kapitálovém životním pojištění I.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
14.12. POLITIKA: Páně Grebeníčkův převrat marxismu
Stanislav Reiniš

V komunistických stranách mnoha zemí to vře. Starý marxismus–leninismus nenapravitelně a neodvratně dozrál na smetiště dějin a teď jde o to, jak staré formule převléci do nového roucha, které by aspoň zdánlivě odpovídalo změnám ve světě a které by pomohlo tzv. komunistům přežít do nové doby.

A tak i soudruh Grebeníček z naší tzv. Komunistické strany Čech a Moravy vyhlásil, že již není možné se opírat o dělnickou třídu, nýbrž že je nutné zaujmout novější přístup.

Miroslav Grebeníček na toto téma na 4. zasedání ÚV KSČM začátkem prosince 2004 přesně pravil:

“Zejména tradiční průmyslové jádro dělnické třídy se prokazatelně zúžilo. I obecnější pojem námezdního pracovníka se posunul. A to jak co do charakteru práce, tak i co do počtu osob. Souvisí to s citelnými změnami ve struktuře národního hospodářství, souvisí to s tím, že většina HDP, 56 %, se dnes vytváří ve službách. Za zmínku stojí i to, že podíl průmyslu na tvorbě HDP poklesl na 34 %, podíl zemědělství dokonce pod 4 % HDP.”

To se divím, že na to soudruh konečně přišel. To je totiž zcela výrazný celosvětový trend, o kterém mluvil už Masaryk v devatenáctém století a který ukazuje, že Marxovy předpovědi o vzrůstu proletariátu byly zcela mylné a světový vývoj šel jiným směrem, než si „největší genius lidstva“ vysnil. To je ale naprostý debakl směru, který sám sebe nazýval komunismem.

Tím ovšem vytrhl z uměle vytvořené stavby marxismu-leninismu ten hlavní úhelný kámen. Bez vedoucí role dělnické třídy, tedy proletariátu, ztrácí veškerý smysl diktatura proletariátu, potlačování jiných „vykořisťovatelských” tříd, zostřování třídního boje v době přechodu od kapitalismu k socialismu, bez vedoucí role komunistické strany jako předvoje dělnické třídy se nedá ani zčásti omlouvat řádění estébáků v padesátých letech i rudý teror v SSSR po revoluci.

Vše ostatní v nedávném socialistickém zřízení, systém výběru lidí do státních funkcí, útlak a ničení lidí, celých tříd a národů, Gulag, nadutost rudých papalášů, to vše bylo jen logickým důsledkem prvotního omylu o roli dělnické třídy. Sesula se třídní základna strany, sesulo se vše, co komunisté sesmolili dohromady, aby zdůvodnili svoje panství nad národem i současné pokusy o jeho návrat. Přeměnili se v jakýsi paskvil buržoasní pravicové socialistické strany, proti kterému se stavěli všichni komunistí všech zemí a všech dob.

Teď už nezbývá nic jiného, než aby soudruh Grebeníček zavelel všem ostatním soudruhům k rozchodu: „Rozejděte se, soudruzi, vaše strana ztratila smysl, k čemu to prodlužovat?“

Nějaké zakazování komunistické strany nemá smysl, stranu si soudruzi zničí sami. A nějaké pokusy o reformu komunismu, jak to soudruzi chtějí, aby se dál nezesměšňovali, také nemá smysl.

Co, proboha, chtějí komunisté na komunismu reformovat? V jeho učení nic reformovatelného není, marxistická teorie je největším ponížením lidské inteligence v dějinách lidstva. Vezmeme-li si jednu tézi marxismu za druhou, nenajdeme tam nic než myšlenkovou prázdnotu. Marxismus je prošpikován omyly a nesmysly.

Možná že někoho ze soudruhů napadne otevřít si velké vydání MEGA (Marx-Engels Gesamte Worke) a něco si z klasiků přečíst. Já jsem tam hlavně našel jejich nedostatek předvídavosti, vzdělání a slušnosti, a hlavně to, že se z nich budoucnost předvídat nedá. Proto se dnes komunisté mění v pokrytce, kteří zastírají prázdnotu jejich učení rozumbradovskými vystoupeními v televizi a jinde, které s marxismem nemají nic společného.
Další články tohoto autora:
Stanislav Reiniš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku