Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 14.12.2004
Svátek má Lýdie
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Páně Grebeníčkův převrat marxismu
 >SVĚT: Botswana - vítaná výjimka z tristního pravidla
 >ARCHITEKTURA: Předvánoční pozvánka na dvě výstavy
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Realita a fikce Pulp Fiction (2)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Super prohnilí
 >TV NOVA: Jen krůček od dokonalosti
 >KNIHA: Darwinovy ceny aneb Lidská hloupost je nekonečná
 >POLITIKA: Zaorálkova válka
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart na návštěvě
 >ŠAMANOVA EVROPA: Češi, čtěte!
 >MÉDIA: Censura a reglementace v EU? Není, ale...
 >EKONOMIKA: Minimální mzda více škodí než pomáhá
 >OSOBNOST: Jára Kohout aneb Když je nouze nejvyšší
 >ZPRÁVA: Poruchy televizního signálu na severu republiky
 >PENÍZE.CZ: Co vám neřekli o kapitálovém životním pojištění I.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
14.12. ŠAMANOVA EVROPA: Češi, čtěte!
Jan Kovanic

Kardinál Piccolomini si kdysi obdivně postěžoval, že v Čechách kdejaká babička zná Písmo lépe, než v Římě církevní hodnostáři. Bylo to dáno existencí českého kralického vydání bible. Česi si v ní pilně četli. Byli pobožní a chtěli znát Slovo a ne jeho výklad.

O pár set let později jsme vstoupili do Evropské unie. Před patnácti lety jsme po tom toužili, ale EU se od té doby poněkud proměnila a chystá se změnit opět. Budeme mít evropskou ústavu. Tedy pokud ji schválí všech 25 členských zemí. V Čechách si nejspíše znovu zareferendujeme. Zatím to vypadá, že jsme zase, jako za Piccolominiho "proti všem" - avšak tentokrát text evropské ústavy neznáme, jako naši předci znávali Písmo svaté.

Přitom toto písmo je poněkud přístupnější, než bylo za středověku. Máme Internet, a na něm na europa.eu.int stránky EU. Avšak jsme zvyklí, že nám všechny informace nejdříve předžvýkají média. Není pravda, že se jedná o úsporu času! Předžvýkané a zestručněné informace bereme jako orákulum - a hodiny, dny a měsíce se hádáme o tom, co jsme si přečetli v novinách, místo abychom se pídili po zdroji.

Uznávám, že to není jednoduché. Text "Smouvy o Ústavě pro Evropu" má skutečně 353 stran - ve formátu pro tisk. Jenže po převodu do Wordu zjistíte, že to je necelých dvě stě normostran. A stránky s výčtem hodnostářů, kteří tento dokument podepsali, můžete vypustit. Zde naleznete webovou stránku, ze které si onen text můžete stáhnout v češtině. Soubor v pdf se stahuje nakonec stále rychleji, než kdysi trvalo opisování Biblí kralické...

Při čekání si povšimnete, že na uvedené stránce máte ještě přístup k dokumentu "Protokoly a přílohy I a II připojené ke SoÚpE". No, dalších 382 stran - ale jenom 177 normostran. Třetím důležitým souvisejícím dokumentem je pak "Prohlášení, která se připojují k závěrečnému aktu mezivládní konference, a závěrečný akt" - 121 tiskových stran, obsahujících 68 normostran textu. Nelze je zanedbat, protože obsahují např. PROHLÁŠENÍ TÝKAJÍCÍ SE USTANOVENÍ ÚSTAVY, VYSVĚTLENÍ K LISTINĚ ZÁKLADNÍCH PRÁV a PROHLÁŠENÍ O PROTOKOLECH PŘIPOJENÝCH K ÚSTAVĚ. Je možné, že vás třeba nezaujme Prohlášení o Alandách nebo Prohlášení o Saamech, ale některé čtenáře třeba zaujme Prohlášení o blocích 1 a 2 Jaderné elektrárny Bohunice V1 na Slovensku (už jste ho, bratři Slováci, schválili).

Kdybyste si to chtěli vytisknout v originálním pdf, pak je to úhrnem 856 stran formátu A4. Nu, fakt je, že Starý zákon v mé bibli má jenom 831 stran, ale s Novým zákonem, včetně epištol, má můj kompletní výtisk bible 1101 stran přece jenom poněkud drobnějšího fontu a hutnějšího textu.

Je třeba přiložit vysvětlení: Celý komplet dokumentů je proto taková bichle, že sumarizuje všechny důležité unijní dokumenty - i ty, se kterými jsme souhlasili vloni tím, že jsme se přireferendovali.

Nu ale, když mohla celou bibli znát každá středověká Češka, tak se snad dnešní generace nenechají zahanbit. Proto volám:

Češi, čtěte!

Psáno v Praze dne 13. prosince 2004

Pár Šamanových doporučení:

Jedno:

Tady (europa.eu.int/futurum/documents/guide_070904_cs.pdf) je k dispozici pouhých 32 stran publikace "Ústava pro Evropu - Průvodce pro občany". Zde se můžete orientovat a pak se podívat na přesné znění těch odstavců, co se zabývají problematikou, jež vás zajímá.

Druhé: V pražské Jungmanově ulici č. 24 prý byla otevřena nová evropská kancelář, kde by měla být zájemcům k dispozici tištěná verze Evropské ústavy. Tedy těm, kteří si chtějí listovat - a nehodlají si utavit tiskárnu...


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku