Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 15.12.2004
Svátek má Radana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Kalouska posilují cizí chyby
 >EVROPA: Argumentovat poctivě
 >POLITIKA: Až příliš viditelní ministři
 >GLOSA: Úchylka?
 >SPOLEČNOST: Mafie miluje neziskovky
 >MROŽOVINY: Kořeny válečnictví 2
 >EVROPA: Turecko do EU?
 >MALTA: Tak jakpak se máš, v už sedmém měsíci v EU?
 >KULTURA: Český slavík podle Sokrata
 >PENÍZE.CZ: Některé cestovní pojistky nekryjí ani běžkování
 >POLITIKA: Páně Grebeníčkův převrat marxismu
 >SVĚT: Botswana - vítaná výjimka z tristního pravidla
 >ARCHITEKTURA: Předvánoční pozvánka na dvě výstavy
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Realita a fikce Pulp Fiction (2)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Super prohnilí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
15.12. KULTURA: Český slavík podle Sokrata
Michal Simkanič

Málokterý ročník v docela dlouhé historii této ankety, která měří relativně hodně vypovídajícím způsobem popularitu našich zpěváků a hudebních skupin, byl vnímán s tak rozporuplnými očekáváními jako ten letošní. Mám ale za to, že místo odpovědí přinesl naopak ještě více otázek než kdy dříve.

Nemám důvod nevěřit tomu, že už jsou dávno pryč doby, kdy nad výsledkovou listinou seděli soudruzi z ústředního výboru strany zločinců a vrahů a škrtali jakékoli jméno, které nereprezentovalo dostatečnou loajalitu k bolševickému systému - i když ani letos nešlo přeslechnout podezření z hrozících manipulací, a sice když se objevily spekulace, zda bude či nebude v celém rozsahu publikován počet hlasů pro známou a sebevědomou antisuperstar a jasnou vítězku zcela oficiální soutěže o nejotřesnějšího soutěžícího v bezesporu veleúspěšné televizní soutěži. Předpokládám však, že soutěž nejen že byla regulérní – ale je navíc nutno ocenit skutečnost, že hlasující za svou SMS zaplatí svými vlastními penězi a to dává hlasování docela slušnou váhu. Je obrovská škoda, že bohužel patrně v žádné zemi na světě neplatí volič za odevzdání svého hlasu v parlamentních či jakýchkoli jiných veřejných volbách – výsledky by rázem byly o něčem úplně jiném.

Mnozí očekávali, že po bombastickém úspěchu výše zmíněné soutěže, u které se již zcela logicky chystá další pokračování, se její výsledky promítnou i do této ankety. Ukázalo se však, že i na tomto poli platí stará lidová moudrost – rychle nabyl a rychle pozbyl. Není myslím sporu o tom, že kdyby sběr hlasů pro slavíka probíhal v době vrcholící soutěže, tak by tehdejší televizí vyhecovaná záplava esemesek smetla celou historii české populární hudby do jednoho rohu. Stačilo však půl roku a do skutečné špičky výsledkových tabulek se dostala pouze tehdejší vítězka. Další záhadou pak jsou konečné absolutní počty. I když je dnes sociologický rozklad hlasujících nemožný díky anonymitě telefonního hlasování, není asi důvod předpokládat, že se stále neudržuje poměr pohlaví hlasujících z dřívějších dob a pokud se pamatuji, bylo to vždy zhruba v poměru dvě dívky na jednoho chlapce. Poněkud nelogicky však je opakovaným absolutním slavíkem zpěvačka – to však může svědčit o jediném – je prostě opravdu dobrá.

Jo a co ten Sokrates v názvu článku? No přece jeden z nejslavnějších a také nejpravdivějších citátů všech dob – vím, že nic nevím. To je dokonale iritující věta pro všechny znalce všeho a odborníky na jakoukoli probíranou problematiku zvláště.

Ing. Michal Simkanič

www.ceskapravice.cz
Další články tohoto autora:
Michal Simkanič

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku