Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 15.12.2004
Svátek má Radana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Kalouska posilují cizí chyby
 >EVROPA: Argumentovat poctivě
 >POLITIKA: Až příliš viditelní ministři
 >GLOSA: Úchylka?
 >SPOLEČNOST: Mafie miluje neziskovky
 >MROŽOVINY: Kořeny válečnictví 2
 >EVROPA: Turecko do EU?
 >MALTA: Tak jakpak se máš, v už sedmém měsíci v EU?
 >KULTURA: Český slavík podle Sokrata
 >PENÍZE.CZ: Některé cestovní pojistky nekryjí ani běžkování
 >POLITIKA: Páně Grebeníčkův převrat marxismu
 >SVĚT: Botswana - vítaná výjimka z tristního pravidla
 >ARCHITEKTURA: Předvánoční pozvánka na dvě výstavy
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Realita a fikce Pulp Fiction (2)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Super prohnilí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
15.12. EVROPA: Turecko do EU?
Jaroslav Teplý

Koncem tohoto týdne má se má na evropské straně rozhodnout, zda budou zahájena jednání o vstupu Turecka do EU. O tom jsem na těchto stránkách psal už několikrát. Koho to zajímá, mohl by si případně znovu přečíst článek z 6.8.2003, Mazaný muž na Bosporu. To. co teď následuje, je už jen takový "update" z posledních dní (kromě prvního článku), založený hlavně na výňatcích ze zpráv deníku de Telegraaf.

9.10.2004 Erdogan odmítá uznat Kypr (zpráva korespondenta)
...Turecký premiér Erdogan se včera zuby nehty bránil výzvě předsedy EU Balkenende, aby se dal na cestu uznání řecké části Kypru, nejlépe nebo aspoň během kruciáního zasedání 17. prosince v Bruselu. Turecko je jediný stát na světě, který uznává severní tureckou část Kypru.
...Erdogan řekl v rozhovoru s francouzským "Le Monde", že "Pokládáme za nespravedlivé, že je to od nás požadováno, protože jsme udělali všechno, co bylo v našich silách, aby bylo nalezeno mírové řešení pro Kypr. Chceme o této otázce hovořit po 17. listopadu."

7.12.2004 "Turecký premiér se musí trochu mírnit" (Gemma Buters)
Nálada kolem přístupu Turecka Do EU je stále napjatější To hrozí otrávit atmosféru a erodovat styčné plochy pro jednání." Nátlak premiéra Erdogana je příliš tvrdý. Musí se trochu mírnit", varuje poslanec EP Camiel Eurlings, zpravodaj EP pro Turecko. "Ten jeho macho povyk mi dělá starosti.Erdogan má obyvatelstvu vysvětlit, že to je otázka dávat a brát a že ty četné změny požadované Evropou jsou dobré pro jeho zem".

Poslanec Lagendijk, předseda komie EP pro Turecko:" Erdogan musí dávat pozor, aby neotrávil ovzduší. Všechno předkládá ostře, ale máme přece nakonec k něčemu dojít". Oba poslanci soudí, že Erdogan bude svou hru v Bruselu hrát velmi tvrdě. "Používá v každé větě aspoň dvakrát slovo "nepřijatelné" ", říká Lagendijk. "Všechno, co je jen trochu cítit zvláštními podmínkami ze strany EU, je okamžitě odmítnuto."

"Erdogan nazval v našem rozhovoru pracovníky nevládních organisací, jako jsou obhájci lidských práv a odbory, doslova "teroristy". Toho jsem se opravdu lekl" vypráví Eurlings.

10.12.2004 Turecká oposice varuje EU před islamismem (Maarten vanAalderen)
..."Nedostatek náboženské svobody nebyl nikdy problém. Ale proč se v raportech nemuví o nebezpečí islamismu? Spojené státy nás nazývají umírněněnou muslimskou zemí, která může sloužit jako příklad jiným zemím. Ale my nejsme umírněná muslimská země .Jsme a musíme zůstat sekulární republikou." konstatuje Onur Öymen, předseda sociálně demokratické strany CHP, kterou založil Kemal Atatürk. "Bojujeme v parlamentu proti premiérovi Erdoganovi, který chce se svou vládní stranou AKP zrušit sekulární stát. Chce nově interpretovat sekularismus, ale to není potřeba. Sekularismus zřetelně znamená, že politika nesmí být ovliňována náboženstvím."

Jak může EU důvěřovat Erdoganovi, když chce vést islamistickou politiku? "EU musí rozhodnout o Turecku a ne o Erdoganovi. Turci by nikdu nepřijali, když by někdo zrušil sekulární republiku. Velká většina Turků chce bránit ústavní principy."

"Turecko splnilo všechny podminky kladené EU, která nemůže náhle přijít s novými. Erdogan měl už dávno zřetelně dát najevo, že je to nepřijatelné" říká Öymen. (poznámka J.T.: Öymen zřejmě věří, že by EU ochránila Turecko před převratem islamistů, tak jako jsou u nás lidé, kteří si myslí, že nám EU pomůže vyklidit ten náš Augiášův chlív)

11.12.2004 Erdogan "Evropa se nemá čeho bát" (od našich korespondentů)
...až se Turecko stane členem EU. Turecké hospodářství se točí na plné obrátky a obyvatestvo je mladé a podnikavé" bylo poselství Erdogana pro Brusel. Mluvil na shromáždění Turecké platformy, sdružení 269 nevládních organisací.. "Jsme přínos, ne zátěž" řekl. "Turecko bude hrát velkou roli v dynamisaci evropského hospodářství". Zdůraznil, že strach Evropy před masovým přílivem Turků je podle jeho názoru neoprávněný. "Naopak se teď vrací hodně Turků nazpátek domů, jak už teď pozorujeme"

Přes povzbudivý tón jako vždy horlivého Erdogana necítí velmi velká část evropských občanů jmenovitě v Německu a Francii vůbec nic pro další rozšíření Unie o země jako Rumunsko a Turecko. To vychází najevo v půlročním průzkumu EU o názoru občanů na EU a různé otázky. Ačkoliv nebyla explicitně položena otázka Turecka, vyslovilo se 51 procent občanů po nedávném rozšíření o desítku proti dalšímu růstu Unie. Především ve Francii a Německu je velký odpor. Neméně než 64 pocent Němců a 61 procent Francouzů se domnívá, že 25 už je dost. Rakušané jsou ještě kritičtější, v Holandsku je to fifty-fifty.

13.12.2004 Turecká demonstrace proti vstupu do EU (deník - zadarmo - Spits, str. 9 podtitulek k fotografii)
Příslušníci extrémně pravicové Národní strany akce mávají tureckými vlajkami během demonstrace proti pokusům vlády dostat Turecko do EU, včera v Istanbulu. Přišlo více než 16 tisíc demonstrantů......Průzkumy veřejného mínění naznačují, že velká většina Turků je pro vstup. Analytici předpovídají, že podpora pro nacionalisty stoupne, bude-li Turecko odmítnuto.

14.12.2004 První řádka stránky Neviditelného psa: Turecký premiér Erdogan varoval, že v případě nepřijetí Turecka do EU hrozí Unii vlna terorismu.
Samozřejmě nemáme ani potuchy, co to vlastně znamená vydírání, ale jestliže tedy EU rozhodne pro zahájení jednání, na základě čeho vlastně a proč? Přinese to odpověď na moji rozhodně ne řečnickou otázku ze shora citovaného článku: Co udělá EU, když na ni Turecko vycení zuby?

A na závěr jeden bonbonek: poslanec De Villiers byl zase v televisi a sdělil divákům zajímavou informaci. President Chirac je stále pro vstup Turecka do Unie, ačkoliv dokonce i jeho vlastní strana UMP je prý proti.Jak to, že nedokázal přemluvit své stoupence? A neměli by mu tito naznačit, že na další kandidaturu na presidenta může tím pádem zapomenout? To se možná časem stane, M.Sarkozy by se o to mohl postarat.

14.12.2004

P.S. Právě před chvílí (07:40) mluvil o této věci ve francouzském programu Télématin francouzský ministr zahraničí, Michel Barnier. Prohlásil, že jednání budou bezpochyby zahájena, pak se to snažil zase zamlžit a to stále střídal. Na přímou otázku redaktora, jak je to s míněním národa a i Chiracovy strany odpověděl mnoha slovy, která potvrdila názor poslance de Villierse (viz NP, 3.11.2004, Turecko a termiti v Bruselu).
Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku