Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 16.12.2004
Svátek má Albína
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Zpovídání moravského lékaře v Botswaně
 >DOPRAVA: Ohebný jak policejní paragraf...
 >POLITIKA: Jak snadno hoditi marxismus přes palubu
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (4)
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Realita a fikce Pulp Fiction (3)
 >VÝSTAVA: Vánoce podle ArtFora
 >TECHNIKA: Trvanlivost záznamů na discích DVD
 >MÉDIA: Jak se dělá fáma
 >ÚVAHA: Občan? Zcivilizovaný divoch! Důvod existence politických stran.
 >SPOLEČNOST: Střípek slušnosti
 >PRÁVO: Patentované myšlenky
 >PENÍZE.CZ: Jakou zvolit fixaci u hypotéky
 >POLITIKA: Kalouska posilují cizí chyby
 >EVROPA: Argumentovat poctivě
 >POLITIKA: Až příliš viditelní ministři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  
 
16.12. VÝSTAVA: Vánoce podle ArtFora
(Artforum)

H.Čápová: Pohár věčné inspirace
Vánoční výstava galerie ArtForum je už tradičně balzámem na tělo i duši zasažené vánočním shonem, ale ta letošní se zároveň může stát i jakýmsi průvodcem a rádcem v těchto hektických posledních dnech roku. Postarají se o to nejnovější grafiky pěti předních českých výtvarníků Adolfa Borna, Hany Čápové, Mariny Richterové, Ladislava Kuklíka, Oldřicha Kulhánka a Jiřího Slívy.

Adolf Born vás přesvědčí, že je nejlépe nahradit předvánoční šílení "ŘECKOU SIESTOU".

Jaký může mít za následek sváteční přejídání, na to vás zase svou litografií nazvanou "SYMETRIE OBEZITY" upozorní Oldřich Kulhánek . Varuje tak před jevem, který může během Vánoc postihnout celou rodinu. V následující litografii vám převede, jak malý efekt může mít nasazení "DIETY No. 1".

Vánoce jsou nádherné svátky, ale i zde platí, že nic se nesmí přehánět, jinak se všechno jejich kouzlo vytratí. Lidská shánčlivost leckdy vedoucí až k hamižnosti se při vánočních nákupech projeví nejmarkantněji, v ostrém kontrastu s tímto způsobem existence je svět zvířat, který je sice o Vánoce i další oslavy svátků ochuzen, ale jeho obyvatelé neztrácí tak snadno svou přirozenou důstojnost, dokonce ani jako lovci ani jako lovená kořist. Elegance a vyrovnanost je hlavním znakem zvířat africké divočiny, která na vás promlouvá prostřednictvím pastelů Ladislava Kuklíka . Je dobré si ze zvířat vzít příklad a nechovat se ve frontách jako "zvířata".

Vánoce jsou svátky všech lidí dobré vůle, nepatří sem hádky, závist či žárlivost, ani žádné další nehezké lidské vlastnosti, jinak se i domov běžné rodiny může změnit na jeviště, na kterém se odehrává drama přímo shakespearovské a z jejích jednotlivých členů se stávají "HAMLETOVÉ", "OFELIE", "KRÁLOVÉ" a "KRÁLOVNY" nebo "ŠAŠCI". Do jejich života nepříjemně zasáhne "OSUD" a za ním může přijít i postava nejtemnější. Nekažte si svátky a prožijte je v klidu a míru, to vám poradí osmička litografií Mariny Richterové inspirovaných slavnou tragédií.

Silvestr je především ve znamení veselí, tak proč si nenavodit atmosféru Bornovými karnevalovými litografiemi. Ke konci roku však patří také bilancování a často i obava, co přinese rok následující. Jiří Slíva vám podobně jako Marina Richterová připomene svými "OSUDY", že i ve společném životě platí zákon akce a reakce a tudíž jedno osudové rozhodnutí se řetězovou reakcí přenáší na všechny členy rodiny.

Aby byl vstup do nového roku co nejoptimističtější, napijte se už nyní z "POHÁRU ŽIVOTA" a z "POHÁRU VĚČNÉ INSPIRACE", který pro vás přichystala Hana Čápová . Možná, je v nich zázračný nápoj, díky kterému zvládnete hravě nejen předvánoční šílení, ale s novým elánem a hlavou plnou skvělých nápadů vykročíte tou správnou nohou přes práh starého roku.

Svého průvodce předvánočním časem najdete ZDE.

Zuzana Ottová
Další články tohoto autora:
(Artforum)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku