Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 16.12.2004
Svátek má Albína
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Zpovídání moravského lékaře v Botswaně
 >DOPRAVA: Ohebný jak policejní paragraf...
 >POLITIKA: Jak snadno hoditi marxismus přes palubu
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (4)
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Realita a fikce Pulp Fiction (3)
 >VÝSTAVA: Vánoce podle ArtFora
 >TECHNIKA: Trvanlivost záznamů na discích DVD
 >MÉDIA: Jak se dělá fáma
 >ÚVAHA: Občan? Zcivilizovaný divoch! Důvod existence politických stran.
 >SPOLEČNOST: Střípek slušnosti
 >PRÁVO: Patentované myšlenky
 >PENÍZE.CZ: Jakou zvolit fixaci u hypotéky
 >POLITIKA: Kalouska posilují cizí chyby
 >EVROPA: Argumentovat poctivě
 >POLITIKA: Až příliš viditelní ministři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
16.12. TECHNIKA: Trvanlivost záznamů na discích DVD
Vojtěch Kment

V současnosti jsme masírování televizní reklamou, že VHS je mrtvé a že si máme honem pořídit přehrávače a nahrávače DVD. Ty nejlepší umí nahrát digitálně filmy z několika kanálů najednou a pálit v tolika formátech, že si zasluhují samostatný článek. Půjčovny v mém okolí již také dávají okatě najevo, že s páskami nejsem dostatečně in a přechod na disky je pro ně i dobrou příležitostí zdražit půjčovné až o patnáctikačku.

Plný přechod domácnosti na DVD pak může být vyprovozen pořízením digitální kamery popř. nového pécéčka příslušně nadupaného pro zpracování a stříhání videa.

Kruciální otázka takového přechodu ovšem je, jak to je s trvanlivostí záznamu na discích DVD. Digitální záznam skýtá výhodu, že dokud disk zůstává čitelný, záznam jakoby vůbec nestárne. Oproti tomu jak tradiční filmové kotouče, tak VHS záznam, stárnou, a to tak, že poměrně rychle. Digitální záznam na DVD lze též bez ztráty kvality kopírovat (ledaže je formát chráněný, což je také na jiné pojednání), čímž se dosud nemohla pyšnit žádná dosud existující spotřebitelská technologie video-záznamu.

U VHS se trvanlivost nahrávky odhaduje běžně na cca 10 let, přičemž s každou kopií se kvalita analogového záznamu nevyhnutelně zhoršuje ještě více, takže ani kopírováním na novou pásku záznam nezachráníte.

Média DVD se stala předmětem zájmu i pro možnost zálohování počítačových dat v případě záloh domácích dat a malých firem. Základní datová kapacita DVD o velikosti 4,7 GB je srovnatelná s velikostí pásek z asi před 10 let. Současné super-pásky (S-AIT, LTO3, S-DLT) již mají kapacitu 100x vyšší. Jenže běžné domácnosti či malé firmě s rozumně vedeným informačním systémem a výběrem dat pro zálohování může stále stačit zálohovat a archivovat jen řádově ony gigabajty a ne tera nebo penta-bajty, které generují meteorologové, televize a Fortune 1000 společnosti. Dévédéčkům též nahrává, že ceny zapisovatelných disků klesly někam pod 20 korun na kus a vypalovačku už máte téměř v každém novém pécéčku. Na pásky je také alergická lecjaká osoba, která z nich někdy zkoušela obnovení a to i když se jí po půldni přemotávání pásek sem a tam povedlo.

Náhradou pásek pro zálohování u menších firem popř. i poboček firem velkých proto je především nový trend diskově orientovaných záloh (D2D), např. RocketVault od nás ;-). Jenže průměrná životnost záznamů na disku je jen asi 3-6 let, takže archivní zálohy musí opět někam jinam. Buďto zase na pásku, před kterou se utíkalo, nebo na to DVD.

Zájemce o nahrávání videa na DVD i zájemce o archivaci dat na DVD proto eminentně zajímá, jak dlouho vypálený záznam na optickém médiu jako je DVD vydrží.

Pokud se domníváte, že si při koupi disku DVD na jeho krabičce přečtete, jaká je trvanlivost (např. "spotřebujte do"), tak to bohužel většinou ne, zejména v českých shopech ne. Výjimky jsou, ale viz níže. Výrobci médií se zkrátka nechtějí zavazovat k ničemu, co byste snad po nich mohli později vymáhat.

Protože někteří naši zákazníci volí DVD aniž by se příliš starali o to, zda jim záznam vydrží, provedl jsem si pro klid vlastní duše rešerši trvanlivosti disků DVD. Její výsledky si dovoluji prezentovat zde stručně a podrobněji na vlastních stránkách - závěr si udělejte sami.

Názory lze nalézt ode zdi ke zdi, podložené různým stupněm argumentace nebo vlastního testování.

Skeptici: ·

- Ve srovnání s magnetickými nebo magneticko-optickými médii neexistuje dostatečně dlouhá známá přirozená historie stárnutí optických médií. ·

- Extrapolace výsledků zrychleného umělého stárnutí není proto dostatečně podložená. ·

- Běžným uživatelům se nepodaří udržet předpokládané podmínky skladování. ·

- Pokles cen médií neumožňuje provádět odpovídající kontrolu kvality při výrobě. U neznačkových médií vůbec nelze spoléhat na to, jaká výrobní kontrola proběhla. ·

- Značky, pod kterými se disky prodávají, jsou většinou pouze obchodní. Disky stejné značky mohou v různých dávkách pocházet (a skutečně pocházejí) od různých skutečných výrobců. Disky jednoho výrobce můžete koupit pod různými značkami. ·

- Při slušném zacházení a kvalitním médiu může záznam vydržet asi 10 let, archivní záznamy byste měli pravidelně přepalovat po 5 letech.

Značky médií: ·

- Některé značky udávají "očekávaná doba života je 100 let" (pro disky DVD-R a DVD+R), popř. "očekávaná doba života je 50 let" (pro disky DVD+RW a DVD-RW), nebo "životnost je přes 30 let" (u DVD-RAM). Jdete-li ale po původu informace, zjistíte, že tato prohlášení jsou poskytována v režimu "AS IS" (bez záruky), ve kterém se jinak prodává pouze software. ·

- Mnoho značek neuvádí vůbec žádné údaje ohledně trvanlivosti disků, popř. jen neurčité jako "dlouhá archivní doba" apod.

Třetí strany: ·

- Životnost disků DVD+R a DVD+RW je proměnlivá podle výrobce. Současný rozsah je mezi 30-100 lety (Hewlett-Packard vyjadřující se za výrobce médií). ·

- Disky DVD zpravidla vydrží mezi 70-100 lety díky vysoké kvalitě vrstvy záznamového barviva (webová verze publikací ZDnet). ·

- Mezi výrobci, kteří prováděli testování, je konsensus, že za doporučených podmínek skladování je očekávatelná životnost disků DVD-R, DVD+R a CD-R 100 až 200 let, nebo více. -Přepisovatelné disky CD-RW, DVD-RW, DVD+RW a DVD-RAM by měly mít životnost 25 let nebo více. Málo informací je o životnosti CD-ROM a DVD-ROM disků, očekávání jsou mezi 20-100 lety. Nezávislých laboratorních studií je málo. ... jedna studie NIST odhadla životnost určitého DVD-R Authoring disku na 30 let při uschování za teploty 25 stupňů Celsia a 50% relativní vlhkosti (NIST Special Publication 500-252).

Poslední studie stability z NIST (zveřejněná 9.prosince 2004) podrobila laboratornímu zkoušení 3 různé typy disků DVD-R a 7 disků CD-R. V testech obstál vždy pouze jeden typ CD-R a jeden druh DVD-R, ačkoliv testovací sada byla vybrána z celého hlavního spektra komerčních značek. Závěr této studie zní, že pro spotřebitele je velmi obtížné zjistit, jakou archivní kvalitu média mají, že se nelze snadno orientovat ani podle značky, ani podle výrobce a že by bylo vhodné vytvořit metodiku ověřování objektivních parametrů kvality, na jejímž základě by výrobci mohli médiím jednoznačně přiřazovat známky archivní kvality.

Další, na článek navazující, informace naleznete na následujících odkazech:

Doporučené zacházení pro archivaci na DVD

Srovnání úložišť pro zálohování (DVD versus pásky)
Další články tohoto autora:
Vojtěch Kment

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku