Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 17.12.2004
Svátek má Daniel
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Defraudace rozpočtu
 >GLOSA: Znáte to? Jde...
 >LETECTVÍ: Krádež století
 >EVROPA: Evropské „evet“ Turecku, turecké „ano“ Unii...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Televize
 >ÚVAHA: Zimní slunovrat nebo Vánoce, ateismus vs. teismus
 >KNIHA: Mezi šutrem a tvrdou skálou
 >PSÍ PŘÍHODY: Zatracená zima
 >EKONOMIKA: Příští rok bude rokem fúzí
 >PENÍZE.CZ: Mobil na horách
 >EKONOMIKA: Sazby eurozóny ovlivní české sazby
 >SVĚT: Zpovídání moravského lékaře v Botswaně
 >DOPRAVA: Ohebný jak policejní paragraf...
 >POLITIKA: Jak snadno hoditi marxismus přes palubu
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (4)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
17.12. NÁZOR: Defraudace rozpočtu
Jiří Ciprys

Vypůjčí-li si podnikatel od finančního ústavu úvěr, musí prokázat jeho krytí zpravidla ve vyšší míře než odpovídá výši úvěru. Dostane splátkový kalendář a podepíše úvěrovou smlouvu. Nesplácí-li, skončí jako defraudant. Jinak je to s s naší vládou pod vedením ČSSD. Vypůjčuje si každý rok neuvěřitelné miliardy, splátkový kalendář nepotřebuje, bankovní domy si mnou ruce – neboť je to stát a ten ty peníze vyždímá z občanů vždycky. Splátkový kalendář – viděli jste ho někdo? Výhled v horizontu jednoho roku!

Ptám se – není to trestný čin defraudace? Neměla by vláda být trestně stíhána, že si vypůjčuje a nemá krytí půjčky? Jsme my, občané, dostatečným krytím? Neměl by být členům vlády a poslancům, kteří se na tom podíleli, v případě, že hospodaření po uplynutí jejich volebního období neskončí vyrovnaně, zkonfiskován jejich veškerý majetek. Podnikatelé totiž ručí svým majetkem, zástupci státu podnikají s naším majetkem a měli by s ním zacházet jako řádný hospodář.

Vláda tvrdí, že deficit dělat musí, že je k tomu nucena zákony, které jí předepisují jisté výdaje, které tvoří většinu rozpočtu. Říkají jim obligatorní výdaje. Když je tyto výdaje tak tlačí, co jim brání je snížit tak, aby byl rozpočet vyrovnaný? Mohou to udělat během několika týdnů, mají přece v parlamentu většinu. Nebo dělá snad ty zákony někdo jiný a oni s tím balvanem prostě nemohou pohnout? Nebo v tom roli hraje jiný, soukromý zájem o vlastní křesla? Do nepopulárních rozhodnutí ať jde někdo druhý. Razantní snížení necháme po roce 2006, to už třeba nebudeme u vesla. Ať někdo jiný sní připálený kousek, my teď lížeme smetanu.

Působí komicky hádky Kalouska a Grosse o rozdělení 8 miliard dluhů. Je vůbec možné, aby divák v roli občana ještě dále nečinně snášel tyto mediální taškařice o peníze v kapsách našich dětí? Nemělo by se jednat o peníze z kapes jejich dětí?

Opozice je moc krotká, nebrání občana důsledně. Místo řevu a převracení lavic v parlamentě slyšíme jen vzlykání – nemáme sílu, koho jste si zvolili, toho tam máte. Občané však nemají sílu žádnou, mají tam své zástupce. Síla se jim vrátí v den voleb. Doufejme, že se jich dočkáme do nejdříve.

Ing. Jiří Ciprys


Další články tohoto autora:
Jiří Ciprys

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku