Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 17.12.2004
Svátek má Daniel
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Defraudace rozpočtu
 >GLOSA: Znáte to? Jde...
 >LETECTVÍ: Krádež století
 >EVROPA: Evropské „evet“ Turecku, turecké „ano“ Unii...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Televize
 >ÚVAHA: Zimní slunovrat nebo Vánoce, ateismus vs. teismus
 >KNIHA: Mezi šutrem a tvrdou skálou
 >PSÍ PŘÍHODY: Zatracená zima
 >EKONOMIKA: Příští rok bude rokem fúzí
 >PENÍZE.CZ: Mobil na horách
 >EKONOMIKA: Sazby eurozóny ovlivní české sazby
 >SVĚT: Zpovídání moravského lékaře v Botswaně
 >DOPRAVA: Ohebný jak policejní paragraf...
 >POLITIKA: Jak snadno hoditi marxismus přes palubu
 >SVĚT: V kaňonech Utahu (4)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
17.12. Jak vyzrát na nemakačenky

Miroslav Macek se v pondělí na své webové stránce viditelnymacek.cz pozastavil nad jedním případem, medializovaným v televizi: k příbuzným se do Ostravy nastěhuje deset nemakačenků a ti dostanou díky unijním zákonům povolení k trvalému pobytu a tím pádem berou dvacet pět tisíc měsíčně sociálních dávek. Navrhuje, aby se takové případy staly volebním tématem. Téma to bezpochyby je. Zasluhuje upřesnění - nárok na sociální dávky má cizinec až po roce legálního pobytu, přičemž aby takoví lidé povolení dostali, musejí mimo jiné našim úřadům dokázat, že mají dostatečné finanční prostředky (dvojnásobek životního minima na osobu - tj. 4640 Kč) k životu v zemi, nebo doklad o zajištění ubytování podepsaný vlastníkem nemovitosti, případně ověřenou kopii nájemní smlouvy a tak dále.
Už z této formulace (made by ministerstvo práce a sociálních věcí) se dělá mdlo. Jde tady jedna buzerace proti druhé buzeraci. Nemakačenkové z cizí země chtějí buzerovat naši státní kasu (respektive naši nemakačenkové chtějí buzerovat státní kasu jiného státu unie) a stát, místo aby této buzeraci řekl "tůdle nudle", vymyslí buzeraci úřední. Prostě se obklopí bariérou papírů a vyhlášek a razítek. Dovedeme snadno pochopit, proč to tak je. Ono "tůdle nudle" by bylo příliš jednoduché.

První návrh...
Třeba takové: Na podporu ze státní kasy nechť mají právo jenom nemakající občané, kteří do ní přispívali daněmi, dokud makali. Nemakající občané jiných zemí nechť se pokusí najít si práci ve svých zemích. Když jsou schopni se stěhovat, nechť se stěhují za prací na ploše svého státu, místo aby se stěhovali za dávkami v jiných státech. Asociální? Hlavně neproveditelné. Ta bariéra razítek a papírů, to není žádná neživá zeď. Papírová linie je čile fungující organismus úřadů a institucí, které stát z daní svých občanů platí. Takže výsledek je ten, že nemakačenko, vedený cílem dávek, se nakonec nějak prokouše přes všechny ty bariéry. Trvá to, arciť, nějakou dobu a po celou tu dobu je obsluha "papírové linie" financována z daní. Pak nemakačenko získá poslední razítko a poslední bumážku a může nastavit kapsu.
Dávky samozřejmě nejsou nijak luxusní a jachtu na Jadranu si z nich nikdo nepořídí. Ale je to solidní základ stálého příjmu a když k němu nemakačenko přidá příjmy z občasných kšeftíků, samozřejmě příjmy nezdaněné, žije přinejmenším na stejné úrovni jako ten, kdo zařezává u linky od šesti od rána do čtrnácti třiceti.
Nemakačenko má důležitou úlohu v systému fungování sociálního státu - dává práci úředníkům, kteří mu umožňují žít na podušce z dávek a sami berou plat, sice bídný, ale pravidelně stoupající a v průměru vyšší, než jsou platy v soukromé sféře.

...a návrh druhý
Taková je situace u nás a v podstatě všude, kde je zaveden takzvaný sociální stát. Situace taková bude i nadále, neboť politické síly, které sociální stát vymyslely a v toku času prosadily, jsou závislé na lidech, kteří z něho žijí.
A teď si představte, co by se stalo, kdyby se zavedlo něco, co se zavést nemůže a co je proti smyslu všeho, co funguje už přes sto let v celém civilizovaném světě: co by se stalo, kdyby ten, kdo bere dávky, neměl volební právo.
Představme si fungování státu, kde by občan měl volbu: beru dávky a nevolím, platím daně a volím.
Jakpak dlouho by asi vydrželo parazitování na státní kase? Kohopak by asi volili občané, kteří daně platí? Jak dlouho by se na politické špičce udržel takový Zdeněk Škromach? Jakpak dlouho by vydržel socialistický systém nákupu volebních hlasů? Kolik nemakačenků by táhlo do země, kde by takové pořádky fungovaly? Jakou atraktivitu by měla země, kde by jediným lákadlem byl přístřešek Armády spásy a boty odložené vedle popelnice? Kde by sociální systém existoval, ale opravdu jako záchranná síť pro lidi, kteří se momentálně dostali nezaviněně do nouze a potřebují podržet omezenou dobu, než se zase chytnou?
Když se to takhle napíše na papír, zní to surově až sprostě. Je to hnusné a sprosté a asociální. Však to taky nikde zavedeno nebude. Zneužívání sociálních dávek se může stát tématem pro volby, však o zneužívání nejvíc mluví sociální demokracie, která ho - zase nejvíc - podporuje. Nezmění se nic.
"Papírová linie" musí žít, ta je oporou každého státu, levicově jako pravicově vedeného.

Aston


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku