Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 20.12.2004
Svátek má Dagmar
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Advokáti
 >EKONOMIKA: Lidský život je bezcenný
 >EVROPA: Žonglování s evropskými fondy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Úžasňákovi
 >SPOLEČNOST: Územní šrám
 >HUDBA: Radio Beat slavilo Beat Festem
 >FEJETON: Koberec
 >PSÍ PŘÍHODY: Zas je tu kontejner
 >PENÍZE.CZ: Konec roku na spadnutí. Propadnou vám výhody?
 >MOBY DICK: Vánoční setkání manadementu Českých Textáren se zaměstnancem
 >PRAHOU JEN TAK: Do věže!
 >KNIHA: Úhelný kámen evropské vzdělanosti a moci
 >W&H: Interview
 >PROFIL: Jan Keller
 >CHTIP: Vlakem a lodí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
20.12. EVROPA: Žonglování s evropskými fondy
David Šeich

Opět po nějaké době se nabízí otázka, jak je na tom Česká republika s čerpáním evropských fondů? Jsme úspěšnější než jiné země nebo spíše horší? Odpověď je asi trochu složitější. Obava, že nedojde k vyčerpání prostředků EU se pravděpodobně nenaplní. Problém je, že tato obava nebude naplněna díky individuální aktivitě žadatelů (měst, obcí, podniků i krajů), na druhé straně státní správa jim jejich snahu nikterak neusnadňuje a v nejhorším případě mohou díky pochybením na straně státní správy také získané prostředky vracet. Z čeho tento chaos vlastně pramení?

Celé to začalo zastavením prostředků Phare 2003 a odmítnutím akreditace k samostatnému čerpání fondů EU (tzv. EDIS) ze strany Evropské komise. Prostředky Phare byly naštěstí opět zpuštěny. Poté odhalil velmi závažná pochybení ve státní správě audit společnosti PWC, který nenechal na některých ministerstvech doslova nit suchou. Pomineme-li, že ministerstvo financí výsledky auditu tají a jeho závěry se objevují pouze z tzv. „dobře informovaných zdrojů“, do médií již prosákly informace o kritice systému čerpání prostředků EU vůči Ministerstvu pro místní rozvoj a zejména vůči Ministerstvu práce a sociálních věcí. Aby tato fraška mezi jednotlivými orgány státní správy nebyla dost velká, rozhodlo se zneuznané Ministerstvo pro místní rozvoj zadat vlastní audit tentokrát jiné poradenské společnosti KPMG. Zjevně se jedná o mrhání veřejnými prostředky na kompetenční boje mezi jednotlivými ústředními orgány státní správy.

Další selhání Ministerstva pro místní rozvoj vyústilo až v zastavení čerpání domácích dotačních titulů na podporu bydlení, regeneraci panelových domů či budování inženýrských sítí v zónách pro bydlení. Důvodem zastavení domácích podpor bydlení přidělovaných MMR či Státním fondem rozvoje bydlení byla nevydiskutovanost těchto podpor s Evropskou komisí. Posledním nepříjemným „incidentem“ v řadě pochybení státní správy je odepření výplaty prostředků na podpory v rámci fondů EU Ministerstvu práce a sociálních věcí. Jako by nestačilo, že Ministerstvo práce a sociálních věcí má již téměř roční skluz ve spuštění výzev programů strukturálních fondů pro žadatele proti ostatním ministerstvům, nyní i samo české Ministerstvo financí na základě výsledků interního auditu společnosti PWC rozhodlo o pozastavení prostředků pro Škromachovo ministerstvo. Odmyslíme-li si možné skryté motivy jako je boj o prvního místopředsedu ČSSD mezi Škromachem a Sobotkou (a o takto nízkých úmyslech se mi nechce ani spekulovat), je faktem, že interní audit Ministerstvu práce a sociálních věcí přičítá dosti závažná pochybení v přípravě čerpání strukturálních fondů.

Neziskový sektor, podniky i vzdělávací instituce očekávající výzvy v rámci operačního programu Rozvoj lidských zdrojů, si tak po roce zpoždění budou muset ještě nějakou dobu počkat.

Optimistické mediální zprávy, že žádostí v rámci strukturálních fondů je dost a peníze z fondů EU budou jistě vyčerpány, mohou mít i pravdivý základ. Samotní žadatelé z řad podniků, samosprávy i neziskových organizací skutečně vylepšují skóre státní správě a v některých výzvách zejména v oblasti podpory malých a středních podniků, vodohospodářských projektů či některých zemědělských opatření budou asi skutečně brzy vyčerpány. Celý tento proces má jedno velké ALE. Je otázka, zda tyto peníze budou na podpořené projekty uvolněny a především zda nebudou muset v budoucnu žadatelé již utracené prostředky díky pochybení státní správy opět vracet. Skutečný problém je skryt v tom, že proces čerpání prostředků EU ve státní správě vypadá jako žonglerské představení. Možná nakonec vše dopadne dobře a všechny váčky s evropskými penězi budou zachráněny a možná jich také cestou polovinu ztratíme. Výsledek je nejistý.

Mgr. David Šeich

místopředseda Zahraničního výboru PSP ČR
Další články tohoto autora:
David Šeich

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku