Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 29.12.2004
Svátek má Judita
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Turecko a Hitler v nás
 >POLITIKA: Terminátor v roli guvernéra
 >SPOLEČNOST: Rovnost před zákonem
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Milenium, Silvestr a Suvenýr
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo o Vánocích 3.
 >MÍSTO RECENZE: Utajené dějiny Čech
 >VZPOMÍNKA: Stalo se před 80 lety - dvě výročí
 >PSÍ PŘÍHODY: O tečení času
 >POLITIKA: Platy našich zákonodárců
 >PENÍZE.CZ: Podmínky bezúročného období kreditek se výrazně liší
 >SVĚT: Věčný antiamerikanismus ještě jednou
 >MÉDIA: Vánoční veselice
 >GLOSA: Proč nežalovat rovnou samotného Boha?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo o Vánocích 2.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
29.12. Z MÉHO PODKROVÍ: Milenium, Silvestr a Suvenýr
Albert Salický

Od přelomu milenia uplynulo pět let. Tuto skutečnost bude samozřejmě řada čtenářů popírat. Vzpomínám na vášnivé diskuze koncem roku 1999 o tom, že století nezačíná rokem 00, nýbrž 01, protože... a tak dále. Budiž. Kalendář je samozřejmě věcí dohody, stejně jako hranice vesmíru. Takže jsme na Silvestra 1999 pohřbili na základě dohody druhé tisíciletí i dvacáté století. Možná předčasně, ale takto viděno jsme pohřbili předčasně i středověk. Stačí se podívat kolem sebe.

Já jsem tenkrát pobýval více méně v Praze a tam jsem se dal do řeči s kamarádem, který pracoval na silvestrovském programu pro nějakou televizi. Uvažovali jsme, co tam dát za písničky a já jsem při prohrabávání jeho archívu narazil na singl s písničkou Suvenýr, suvenýr. Zpíval to kdysi Waldemar Matuška. Je na to narážka i v Limonádovém Joeovi. Když se padouši chystají Joea mučit, nese Matuška alias Kojot Kid fotoaparát a prozpěvuje si právě tehdy aktuální Suvenýr.

Napadlo mě použít tento motiv k tématu konce tisícíletí. Začal jsem si sepisovat různá fakta, která konec století charakterizují. Pak jsem je různě skládal, aby to mělo smysl i vtip a vycházelo rytmicky. Samozřejmě se to muselo rýmovat, nejsem přece žádný modernista. Na výsledek své práce jsem byl docela hrdý. Představoval jsem si, že to bude zpívat některý z těch zpěváků, kterým je dobře rozumět, a že se posluchači třeba i pobaví. Nu, což, nestalo se tak. Kamarád totiž neuspěl s celým programem a tím pádem nebyla realizována ani moje textařská premiéra. Tedy téměř premiéra, před více než dvaceti lety se pár mých textů prosadilo v oblasti těch písniček, co se opisují.

Od roku 1999 se mnohé změnilo. Když se na text podíváme dnes, uvidíme, kolik toho už není pravda a kolik je třeba dokonce vysvětlovat. Pokud si to chcete zazpívat, skladba má dvě základní melodie. Tu první, kde Matuška zpívá Suvenýr, suvenýr, vskutku žádný brak... a druhou, kde zpívá například Zde pravá Caplinova bota... První dva řádky jsou vždy na tu první, druhé dva na druhou melodii. Text šel takhle:

Suvenýr suvenýr, zbývají jen měsíce
Přemýšlím, co vzít si sebou do roku dva tisíce
Já už jsem toho hodně ztratil, nedávno zase, chcete-li
Teď rvu si pleš že není MASH, snad zavolám řediteli

Nálezů a ztrát máme dost i v posteli
Snad sexuální revoluce od zrna plevy oddělí
Dřív chodilo se do šantánu, koukat na krásné baletky
Pánové dnešní spíše k ránu hledají modré tabletky

Tak vezmi zbraň a chraň - elektrárny i přírodu
Lidé bděte, přežijete i opoziční dohodu
Co zbylo ze zatmění slunce a co člověku z opice
Co z akcií na pražské burze, co po Billovi Monice

Máme nový styl, tak se rychle uč
A když na to prostě nemáš, tak si na to půjč
Konečně máme co jsme chtěli, jásá svazák i pionýr
Dvacátý století je celý, suvenýr suvenýr...

Dobré, ne? Když se nepochválím, nikdo to za mě neudělá, říkal už Cimrman. Ale k obsahu:

Když skuteční pamětníci zaloví ve vzpomínkách, možná se jim vybaví osoba doktora Železného, který tenkrát vládl televizi Nova. Vrcholem jeho exhibic byl pořad Volejte řediteli. Když skončil seriál MASH, pro mnoho lidí se zřítil celý svět. Později se měl zřítit svět i pro doktora Železného, nicméně se tak nestalo. Bližší podrobnosti poskytují pravidelně kompetentnější pisatelé než jsem já.

Uvedení modré pilulky jménem Viagra bylo požehnáním pro mnoho mužů (záchrana schopnosti erekce, v což již většinou nebylo doufáno) i pro nemocenskou pokladnu a penzijní fond (ne každé srdce ty nečekané erekce sneslo). Oddělování zrna od plev je míněno skutečně pouze ve smyslu známého úsloví a netýká se jedné mé dobré kamarádky, která se se stejnojmenným člověkem tou dobou rozváděla!

Bojovalo se za Šumavu i Temelín, bojuje se i dnes, v tom se mnoho nezměnilo. Lidé bděte je samozřejmě citát z komunisty Fučíka a opoziční dohodu jsme nakonec přežili, stejně jako po ní následující vládu premiéra s muzeální erudicí. Snad si vzpomenete i na zatmění slunce. Byl jsem tenkrát v Salzburgu na 47°54´ a viděl tedy (a fotografoval) zatmění úplné, zatímco země koruny České i markrabství Moravské byly jako vždy odbyty a obdržely pouze zatmění částečné. Akcie na pražské burze šly koncem roku 1999 hodně dolů, zatímco váha Moniky Levinské, proslavené aférou s Billem Clintonem, jde nepřetržitě nahoru.

Závěr je reklamou na moderní bankovnictví a dokonce předběhl zavedení OK karet. Následuje citace komunistické písně o tom, že máme co jsme chtěli. Svazák a pionýr byly osoby z bolševických organizací mládeže postavených podle vzoru sdružení jakým byl například Pimpf, Komsomol nebo Hitlerjugend. Říkalo se tomu tehdy učit se od velkých vzorů.

Uvažoval jsem původně, že věrné čtenáře obdaruji současnou verzí textu. Člověk ale nemá přehánět, konečně na rozdíl od potence se kreativita jen tak vybičovat nedá. Takže na rozloučenou s rokem 2004 jen jednu sloku:

To že svět jde vpřed, to ať mi nikdo neříká
Lauder má znovu svoji Novu a Karel s Luckou Slavíka
Na čele máme bosse Grosse, hned za ním Grebeníčkův spár
Český občan se dloubá v nose a raděj volí Superstar...

V tomto smyslu tedy vzhůru do roku 2005. Haj hou.

Salzburg, prosinec 2004
Další články tohoto autora:
Albert Salický

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku