Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 20.12.2004
Svátek má Dagmar
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Advokáti
 >EKONOMIKA: Lidský život je bezcenný
 >EVROPA: Žonglování s evropskými fondy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Úžasňákovi
 >SPOLEČNOST: Územní šrám
 >HUDBA: Radio Beat slavilo Beat Festem
 >FEJETON: Koberec
 >PSÍ PŘÍHODY: Zas je tu kontejner
 >PENÍZE.CZ: Konec roku na spadnutí. Propadnou vám výhody?
 >MOBY DICK: Vánoční setkání manadementu Českých Textáren se zaměstnancem
 >PRAHOU JEN TAK: Do věže!
 >KNIHA: Úhelný kámen evropské vzdělanosti a moci
 >W&H: Interview
 >PROFIL: Jan Keller
 >CHTIP: Vlakem a lodí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
20.12. RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Úžasňákovi
Ondřej Neff

Doma nebudu s tímhle názorem asi moc populární, ale zdá se mi, že herci už brzy nebudou zapotřebí... Stačí, aby někdo postavy nakreslil a animoval a je o zábavu postaráno. V případě Úžasňáků stoprocentně!
Opravdu, je to na pováženou. Oba filmy o Shrekovi byly skvělé a teď tenhle...
Jediné, co mi připadá trochu jaksi netento, je název filmu - Úžasňákovi, v originále jsou to Incredibles, jenže to je jistě narážka na Untouchables a Incorruptibles, klasická díla filmové minulosti. Jsem teď v pozici chytrolína a rozumprda, který kritizuje a sám neví, jak lépe. Asi je zásadní chyba v počeštění, Spidermana a Supermana taky nikdo nepřejmenuje a "Pavoučí muž" je jen jakoby dokreslení postavy. Každý ví, co je Batman a asi by nikdo nedůvěřoval Netopejrákovi.
Jde o to, že "superhrdinové" typu Supermana a Spidermana a dalších jsou zakázaní, protože si na ně lidi stěžují, že dělají škody na veřejném i soukromém majetku. Takže i Pan Úžasňák a jeho elastická supermanželka se museli stáhnout do "obyčejného života" a s velkou nelibostí pozorují, že jejich děti zdědily superhrdinské vlastnosti. Drží sklony na uzdě, až samozřejmě dojde k nejhoršímu a superhrdinové musí znovu zasáhnout.
Tohle zní docela stupidně a chápu, že nedůvěřujete mému úsudku. Stupidní to i mohlo být, jenže tenhle film má skvělý scénář, skvělou animaci, skvělé výtvarné pojetí. Jedno mi vrtá hlavou. Chápu, že kreslený (v podstatě) film dovede rozesmát. Ale že umí být i napínavý, že po tom všem, co jsme ve filmu už za ta léta viděli, jsme opravdu napnutí - i s tím, že víme, jak to asi dopadne, to je opravdu podivuhodné.
Už filmy o Shrekovi byly spíš pro dospělé než pro děti. Tenhle je především pro dospělé - ne snad, že by v něm bylo něco "nevhodného", ale že je to tak skvělá paralela "obyčejného života", že to děti těžko pochopí. V tom je totiž hlavní kouzlo a hlavní vtip a hlavní princip - že totiž ti "úžasňáci" mluví a jednají jako úúúplně obyčejní lidé. Tak obyčejní, že nás to až dojímá.

Animace je skvělá, do té míry, že ji zapomeneme ocenit. Až na netu jsem se dočetl, jak strašný problém dělají dlouhé vlasy - Úžasňákova dcera Violet má dlouhé černé vlasy, ty hrají ve filmu velkou roli. Ještě nikdy se prý nepodařilo animovat takové vlasy! Ale to je opravdu jen na okraj.
V těchto referátech o navštíveném filmu si obvykle na konec schovávám nějakou výhradu, nějaké to hnidopichání. Tady jsem na nic nepřišel.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku