Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 20.12.2004
Svátek má Dagmar
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: Advokáti
 >EKONOMIKA: Lidský život je bezcenný
 >EVROPA: Žonglování s evropskými fondy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina - Úžasňákovi
 >SPOLEČNOST: Územní šrám
 >HUDBA: Radio Beat slavilo Beat Festem
 >FEJETON: Koberec
 >PSÍ PŘÍHODY: Zas je tu kontejner
 >PENÍZE.CZ: Konec roku na spadnutí. Propadnou vám výhody?
 >MOBY DICK: Vánoční setkání manadementu Českých Textáren se zaměstnancem
 >PRAHOU JEN TAK: Do věže!
 >KNIHA: Úhelný kámen evropské vzdělanosti a moci
 >W&H: Interview
 >PROFIL: Jan Keller
 >CHTIP: Vlakem a lodí

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Literatura  
 
20.12. FEJETON: Koberec
Petr Kersch

To se ještě uvidí, jestli koberec je aktuální námět. Každopádně se hodí k úvaze o člověku a jeho údělu. Koberec slouží lidem od pradávna. Mladší bratr ohně a starší bratranec postele - všechny tři spojuje teplo, pohodlí, krása, účelnost, mnohotvárnost a schopnost svádět člověka ke hříchům.

Přijedete-li do Kodaně, nezapomeňte navštívit Tivoli, světoznámý park zábavy. A takhle vlevo od hlavní cesty uvidíte a uslyšíte jednu z nejoblíbenějších atrakcí - den fligende tep - létající koberec - bizarní houpačku ve tvaru pramice z přívozu, která by mohla převážet dva náklaďáky stojící vedle sebe. V těchto plochých širokoneckách sedí za sebou, připoutáno na několika lavicích, na padesát cestujících a když houpačka s nimi letí vzhůru - pozor, jako správný létající koberec stále ve vodorovné poloze - pasažéři nadšeně a současně strachy řvou - a o to víc při vratném pohybu dolů. Takto dánský Tivoli zrealizoval bájný koberec z pohádek tisíce a jedné noci.

Magické kouzlo perského koberce, symbolu utajeného přepychu a bohatství, zpodobnil pro nás, chudší a přízemnější lidi, Karel Čapek ve své slavné povídce "Čintamani a ptáci", což byl v podání autora islámem zapovězený vzor tkaného koberečku nesmírné hodnoty, na kterém spávala stará a zlostná čuba majitele krámku s koberci. Čapek i nám do dnešní doby v této povídce vzkázal, že existují věci, jejichž cenu nelze stanovit. Jak chcete stanovit cenu unikátu? odpovídá v povídce znalec na otázku vypravěče.

Koberec může sloužit i v případech, na které byste si hned tak nevzpomněli. Kolik detektivkových záhad se vyřešilo důkazem, že vrazi zardoušenou oběť odnesli z místa činu ve svinutém koberci? Kolik trapasů bylo již zameteno pod měkoučké koberce v redakcích světových deníků, v úřadovnách premiérů, v kancelářích starostů a sekretariátech politických partají? Kolikrát jste se obávali, že šéf toho už má dost a zavolá vás na kobereček?

Některé druhy koberců mají jakási privilegia. Státní návštěva vždycky přichází po dlouhém červeném běhounu, nataženém po nádražním nástupišti nebo letištní ploše. Vzácnější koberce se zavěšují na stěnu, odkud povýšeně shlížejí na své příbuzenstvo, pokrývající podlahu. Modlitby mohou být delší, jestliže věřící pod svá bolavá kolena vsune modlitební kobereček.

Ošlapané a odřené koberce mají za povinnost dosluhovat kdesi v zákulisí domácnosti. Znal jsem tyhle chudinky: jeden býval přibitý na vnitřní straně dřevěných dvířek kadibudky, aby v tomto interiéru budil zdání alespoň trochy tepla a bylo veseleji. Jiný, opravdu hodně opotřebovaný buclé, který jsme měli shodou okolností taky na záchodě, moje maminka, nechtíc uvrhnout mě a sebe do neštěstí, v zimě 1942 věnovala do akce Winterhilfe. Skutečný význam tohoto daru pro tehdejší vývoj bojů na východní frontě byl zřejmě velice malý.

Když už jsme to nakousli, nepřál bych nikomu zažít to, čemu se říkalo a dodnes říká ve vojenské hantýrce letecké kobercové bombardování. O Drážďanech ze 13.února 1945 jsme tady kdysi psali. Opravdový koberec smrti! I Plzeňané dostali na památku takový kobereček - vzpomeňte na ulici Sirková u hlavního nádraží v dubnu 1945...

Ale to jsou přenesené významy slova... Skutečné kelimy, bukláky, wiltony, gripperaxminstery, dvojplyše a frisé zůstanou našimi přáteli. Ať jsou všívané nebo proplétané, tkané nebo lepené, vpichované nebo vázané, koberce nás budou hřát, bránit před hlukem, chránit před uklouznutím, zdobit domov a zpříjemňovat život.

© Petr Kersch, listopad 2004


Další články tohoto autora:
Petr Kersch

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku