Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 21.12.2004
Svátek má Natálie
  Výběr z vydání
 >USA: Nejvlivnější americká černoška Condoleezza
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Viktor Frankl, úzkost a Rumpelstilzchen
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Hrdinské manželství
 >MÉDIA: Plusy a mínusy návratu CME
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vánoční shon, co je to?
 >ARCHITEKTURA: Vánoční tipy pro přátele architektury
 >POLITIKA: ODS a výzvy přítomnosti
 >SPOLEČNOST: Grog za grogem z pohledu Ptakopyska
 >PSÍ PŘÍHODY: Žárlivý Otylo
 >MEDICÍNA: Lékaři nebo dealeři? Pacienti nebo feťáci?
 >MÉDIA: Svoboda tištěného slova
 >POLITIKA: Jak na ten proletariát Marx přišel?
 >VZPOMÍNKA: Drogy v prohnilém Wall Streetu šířili běloši
 >POLITIKA: S rokem 2005 do nových ekonomických opatření
 >PENÍZE.CZ: S novomanželskou půjčkou do stavební spořitelny?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Architektura  
 
21.12. ARCHITEKTURA: Vánoční tipy pro přátele architektury
Zdeněk Lukeš

V poslední době vyšla spousta hezkých knížek o architektuře. Například od známého teoretika Kennetha Framptona o současné světové architektuře Moderní architektura - kritické dějiny, přeložená do češtiny kolegy Halíkem a Kratochvílem. Architekt Roman Koucký, o jehož adaptaci domu paní Fárové jsem psal kdysi zde, vydává další bilanci práce svého atelieru v podobě malého katalogu čtvercového tvaru. Pak je tu Šváchova knížka Česká architektura a její přísnost, která rekapituluje jeho oblíbené autory a jejich realizace po roce 1990. Posledně jsem tu psal o dvou katalozích k výstavám kubistických architektů Vlastislava Hofmana a Emila Králíčka. Pro bývalé i současné obyvatele Bubenče, Holešovic a Tróje je tu knížka Praha 7 křížem krážem, kde mám kapitolu "7 vycházek po Praze 7". V Brně vycházejí dvě publikace věnované tamní scéně - ta s velkým podélným formátem s fotkou interiéru vily Tugendhat na obálce, nazvaná Ve znamení moderny (autoři Jan Sedlák a Libor Teplý) představuje stavby různých období, ta malá, čtvercová s červenou obálkou Brno - architektura 1990-2005 je průvodcem po současné tvorbě. Největší výběr knih o architektuře, designu a výtvarném umění je v Praze tradičně v knihkupectví Fraktály, které sídlí ve Fragnerově galerii na Betlémském náměstí. Převažují tam samozřejmě zahraniční publikace a jejich výběr je výborný.

A co výstavy? Zmíním alespoň ty pražské. Kromě výše zmiňovaných Vlastislava Hofmana v Obecním domě a Emila Králíčka v Galerii J. Fragnera rád upozorňuji na třetí kubistickou expozici, kterou najdete v Trmalově vile v Praze-Strašnicích od Jana Kotěry. Jde o fotky Jana Malého ke Šváchově knize Lomené a obloukové tvary. S architekturou souvisejí i dvě hradní výstavy - samozřejmě Stálá expozice dějin Pražského hradu (v určitých dnech během vánoc jsou tu výhodné slevy na rodinné vstupenky - viz Pribeh-hradu.cz). Další je Josef Sudek v Císařské konírně a jeho panoramatické fotografie přírody severních Čech. Smutné, zádumčivé svědectví o devastaci hodnot - krajiny i měst a vesnic v tomto regionu. Konečně současní čeští architekti mají svůj pravidelný Salon v suterénu Betlémské kaple.

Hezké Vánoce a šťastný nový rok! Těším se na setkání s přáteli architektury jednak na úterních přednáškách v břevnovském Kaštanu (11. a 25. ledna v 18:30 to bude architektura Prahy 7, resp. Prahy 3, později na jaře další cyklus - objednávky vstupenek na Kastan.cz), jednak na už tradičních Psích vycházkách na jaře.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku