Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 22.12.2004
Svátek má Šimon
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Většinový volební systém? Zmanipulovaná a zmatená demokracie.
 >SPOLEČNOST: Problém nemocnosti je ke škodě nás všech
 >ZELENÍ: Špatná estráda Daniely Matějkové
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Utrácení peněz
 >MROŽOVINY: Kořeny válečnictví 3
 >ÚVAHA: Katolické myšlení na rozcestí
 >PSÍ PŘÍHODY: Už začaly rachejtle
 >NÁZOR: Sobecké Vánoce a šťastný nový rok
 >SPOLEČNOST: Kultura flexibilů a ekonomicky zajištěné chudiny?
 >CHTIP: Rodinné tajemství
 >PENÍZE.CZ: Dlužíme stále málo
 >USA: Nejvlivnější americká černoška Condoleezza
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Viktor Frankl, úzkost a Rumpelstilzchen
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Hrdinské manželství
 >MÉDIA: Plusy a mínusy návratu CME

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
22.12. ZELENÍ: Špatná estráda Daniely Matějkové
Ivan Brezina

Začátkem prosince se stala předsedkyní pražské organizace Strany Zelených (SZ) studentka FAMU a manažerka volební kampaně Jaromíra Štětiny Daniela Matějková. "Čeští politici na svých estrádách moc špatně hrají. Mám ráda pohled na muže, kterým došli (POZN.) fráze a výmluvy," nechala se slyšet po svém zvolení spolu se slibem, že do politiky vnese "čerstvý vítr". Tisková zpráva SZ o její instalaci se setkala s absolutním nezájmem médií. Je to škoda. Machiavellistické okolnosti, za kterých Daniela Matějková před časem do SZ přišla, totiž lépe než co jiné ilustrují poměry, které ve straně dodnes panují.

Vraťme se ale do jara 2003. Ekologičtí aktivisté kolem Jakuba Patočky a Jana Beránka, seskupení v tzv. Brandýském fóru, se tehdy připravovali k převzetí moci v SZ. Metody, které k tomu použili, jsem podrobně popsal v tomto článku. V temném příběhu plném intrik byl jejich trójským koněm tehdejší předseda SZ Miroslav Rokos. S Brandýským fórem úzce spolupracoval a s malým zjednodušením by se dalo říct, že stranu proti vůli většiny tehdejšího předsednictva "předal" skupině lidí, kteří s ní do té doby neměli absolutně nic společného. Dodnes není příliš jasné, proč to vlastně udělal. Pro celkem logické vysvětlení, které nabízejí někteří členové bývalého vedení strany, bohužel chybí důkazy. "Za svou pomoc Patočkovi a Beránkovi v období 2002 - 2003 byl velmi oceňován," píše ale o Rokosovi člen SZ Pavel Pečínka, který dnes metody obou těchto vůdců tvrdě kritizuje.

Někdy začátkem března 2003 se na zasedání předsednictva SZ z ničeho nic objevil televizní štáb. Dívku, která jej vedla, představil předseda Rokos členům předsednictva jako "nezávislou novinářku" Danielu Matějkovou. Pak nechal kolovat dopis s datem 1. března, ve kterém se mimo jiné píše:

"Věc: žádost o povolení k natáčení řádného jednání předsednictva SZ. Vážený pane Rokosi, obracím se na Vás jako režisérka plánovaného dokumentárního filmu o Straně Zelených, který jsem se rozhodla realizovat z přesvědčení, že je nezbytné zaznamenávat historické okamžiky vývoje této strany... Chci jen pasivně pozorovat - zaznamenávat dění uvnitř SZ... Nechci nijak výrazně žádnou z událostí narušovat... Veškerý pořízený obrazový a zvukový materiál by nebyl nikomu zveřejněn (POZN.)... Domnívám se, že by nemusela být přítomnost kamery při jednotlivých jednáních rušivým elementem... Daniela Matějková."

Naprostá většina členů předsednictva SZ byla tehdy ostře proti členům Brandýského fóra. Bylo to totiž jen čtvrt roku poté, co prasklo, že Patočka s Beránkem verbují "mrtvé duše", s jejichž pomocí chtějí stranu ovládnout (viz jejich dokument Tmavozelená výzva). Rokos se předsednictvu omlouval, že mu o tvůrčím záměru "nezávislé novinářky" neřekl dřív. Odpůrce Brandýského fóra se mu nakonec podařilo přesvědčit, aby Matějková mohla zaznamenávat každé jejich slovo.

O pouhé dva týdny později (17. března) přepadli členové Brandýského fóra pod vedením Jakuba Patočky pražskou hlavní kancelář SZ. Násilím vyhnali manažerku Zdeňku Turkovou, vyměnili zámky a opoziční členy předsednictva odmítli pouštět dovnitř. Těsně před stranickým sjezdem tak získali neomezenou kontrolu nad členskou databází, možnost živelně přijímat nové členy (naverbované Tmavozelenou výzvou) a tím i hlasy "mrtvých duší", nezbytné k ovládnutí strany. Jde o bezprecedentní pošlapání demokracie, které nemá v historii české politiky obdoby.

V dopise, který Zdeňka Turková dostala 20. března, se píše: "K vedení hlavní kanceláře je od 19. března zplnomocněna slečna Daniela Matějková". Pod dopisem je podepsán Miroslav Rokos - stejný Rokos, který jen pár dnů předtím sehrál v zájmu Brandýského fóra divadýlko o "nezávislé novinářce". Jeho smyslem zřejmě bylo vytvořit mediální nátlak na opoziční členy předsednictva. Nabízí se ale i otázka, zda Matějková dodržela svůj písemný slib, že záznam z jednání předsednictva nepředá třetím osobám. Nefungovala ve skutečnosti spíš jako "špión" Brandýského fóra? Nevíme. Víme jen to, že podle Pavla Pečínky byla údajně placena Beránkovou organizací WISE a poté Patočkou prosazována do Literárních novin.

Studentka FAMU už nikdy nemůže točit žádný dokumentární film - vždy už totiž bude na místě otázka, k čemu se chystá zneužít masku "pasívní pozorovatelky". Zbývá už jen otázka, co vlastně nová předsedkyně pražské SZ myslí svým termínem "čerstvý vítr". Pokud chce do politiky vnést intrikářství a manipulace, pak je všechno v pořádku a Daniela Matějková se vyjadřuje sice kryptickým, ale konsekventním jazykem. Řadovým členům SZ ale v každém případě dluží vysvětlení, jakou roli vlastně na jaře 2003 ve špatné estrádě Brandýského fóra hrála a kdo ji režíroval. Doufejme, že jí při tom vysvětlování dojdou fráze a výmluvy.

(pozn.): Tiskovou zprávu SZ i dopis Daniely Matějkové přetiskuji v doslovném znění včetně gramatických a stylistických chyb.
Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku